Aká je dlhá premlčacia doba pri žiadaní náhrady za ujmu na zdraví?

Manzel mal dopravnu nehodu na polnej ceste. Jazdil na terennej motorke a zozadu donho vrazil druhy motorkar. Sposobil mu zlomeninu chrbtice, dva stavce mal zlomene, treti roztriesteny. Kedze hned po havarii bol manzel v soku a stalo sa to na polnej ceste, ten co sposobil nehodu nevolal policajtov, len zachranku.Takze nehodu nikto nevysetroval. Manzel bol operovany v Nitre, vlozili mu do chrbtice titanovu platnu.Rok bol na PN. Po roku si vybavil invalidny dochodok, lebo isiel na dalsiu operaciu, kde mu titanovu platnu vybrali. Je teraz poberatelom invalidneho dochodku 45%. Dotycny, ktory sposobil nehodu sa dusoval ako mu pomoze, ale doteraz sa nic nedeje. Problem je v tom, ze nehoda sa stala pre 2,5 rokom. Ma manzel nejaku sancu o odskodnenie, alebo nejaku nahradu za ujmu na zdravi s trvalymi nasledkami, kedze nehodu nikto nevysetroval?  Boli tam nejaki svedkovia nehody. A este na dovazok, hned po havarii, ked ho osetrovali a bol v soku, povedal do zapisnice ze spadol. On si nepamatal co sa stalo.Dakujem za odpoved.

Viki sa opýtal/a 7.4. 2011 o 14:04 v kategórii Právo
maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus