Dobrý deň, potrebovala by som zaujať stanovisko k § 24 zákona o správnom konaní a v súvislosti s doručovaním oznámenia o dni konania. Dostala som totiž zásielku o začatí konania (ako účastník konania – občan) od stavebného úradu s tým, že v zásielke bol uvedený konkrétny deň konania. O ňom som sa však nedozvedela, nakoľko zásielka mi bola prvýkrát doručená počas dňa, kedy som bola v zamestnaní. Na ďalší deň ( v piatok) mi vraj bola doručená opätovne, s tým že som bola neprítomná, dostala som do poštovej schránky oznam o uložení zásielky s vyznačenou úložnou dobou 18 kalendárnych dní. Bol víkend a keď som si ju išla v priebehu týždňa vyzdvihnúť na pošte, pracovníčka pošty mi oznámila, že zásielka bola už vrátená adresátovi, lebo ten vyznačil na obálke úložnú dobu 3 dní. Konania som sa samozrejme nezúčastnila, lebo som nevedela termín konania. Konanie prebehlo aj bez mojej prítomnosti a keď som sa odvolala a žiadala stanovenie nového termínu, stavebný úrad mi napísal: na základe ustanovenia § 24 zákona o správnom poriadku ak si adresát, ktorý bol na to vhodne upovedomený, nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia , aj keď sa adresát o uložení nedozvedel, t.j. tretí deň bol dňom posledným na prevzatie listu. Kto v tomto prípade pochybil? Prosím o výklad § 24 zákona o správnom konaní, resp. o podanie informácie k uvedenej situácii, príp. odkaz, kde by som našla komentár k lehotám doručovania občanovi v zmysle tohto zákona. Ďakujem

Ako je to s lehotami doručovania zásielok o začatí správneho konania?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Čo sa týka doručovania správnych rozhodnutí, platí 3-dňová, nie 18-dňová, lehota od uloženia zásielky na pošte. To znamená, že ak aj nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.
V správnom konaní neplatí klasická 18-dňová lehota na uloženie zásielky, ale len 3-dňová. V upovedomení o uložení zásielky by mal byť teda dátum o 3 dni neskôr, do ktorého si môže adresát zásielku vyzdvihnúť na pošte. Ak si ju do 3 dní nevyzdvihne, platí fikcia, že rozhodnutie bolo doručené.
Takže ak sa účastníkom doručovalo predvolanie a pošta pri druhom pokuse upovedomila účastníka kde a kedy si môže zásielku prevziať, pričom v upovedomení určila 18- , nie 3-dňovú lehotu, bude otázne či sa také doručenie predvolania považuje za platné, alebo je tu vada doručenia.
Správny poriadok určuje len, že doručovateľ upovedomí adresáta o tom, že má zásielku na pošte, ale neurčuje že má doručovateľ poučiť aj o lehote na prevzatie zásielky.
Účinky doručenia v prípade pochybenia orgánu pošty sú teda otázne. Zrejme je tu nesúlad poštového poriadku so správnym poriadkom. Správny orgán môže argumentovať tým, že neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje, pričom procesný postup zo strany doručovateľa tu bol dodržaný.
Na druhej strane však v dôsledku pochybenia poštového doručovateľa, ktorý nesprávne poučil adresáta, dochádza k premeškaniu procesných lehôt v správnom konaní.
Okrem uvedenej lehoty vyvoláva pochybnosti aj druhý pokus o doručenie, nakoľko ak doručovateľ nie je úspešný pri prvom pokuse o doručenie, vhodným spôsobom upovedomí adresáta, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak tento postup doručovateľa nebol zachovaný, nemožno uplatniť fikciu doručenia.
Ak teda mate to zlte potvrdenie o ulozeni zasielky, tak ho okopirujte a zaslite na urad spolu s opravnym prostriedkom v spravnom konani, ze ste boli uvedena do omylu 18 dnovou lehotou na potvrdeni.
Ak urad poziadal o 3 dnovu lehotu, tak vas chcel takto urad oklamat, poziadajte aj o urcenie ineho uradu na spravne konanie pre zaujatost a sposobovanie prekazok konania skratenou lehotou.
Spravne urady lehotu nesmu skracovat-zdiadny zakon ich k tomu vyslovne neopravnuje, ma byt 18 dnova, ide o zneuzitie pravomoci verejneho cinitela.
neviem aký následok vznikol neúčasťou na konnaní ale ak ním vznikla škoda podľa môjho názoru by mohla byť od pošty vymáhaná ako úmyselné poškodenie 3 osoby uvedením nepravdivích informácií
Umysle poste nedokezes. Skodu sposobil urad ktroy nesmie ziadat o skratenie lehoty dorucenia-ziadny zakon mu to neumoznuje urobit.
1. Písomnosti určené do vlastných rúk adresované orgánom a právnickým osobám sa doručujú ich zamestnancom povereným prijímať písomnosti. Ak nie je určený zamestnanec na prijímanie písomností, doručí sa písomnosť určená do vlastných rúk tomu, kto je oprávnený za orgán alebo právnickú osobu konať.
2. Ak nemožno doručiť písomnosť právnickej osobe na adresu, ktorú uviedla alebo je známa, ani na adresu jej sídla uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je správnemu orgánu známa, písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky správnemu orgánu za doručenú, a to aj vtedy, ak ten, kto je oprávnený konať za právnickú osobu, sa o tom nedozvie.
3. Ak nemožno doručiť písomnosť podnikateľovi - fyzickej osobe na adresu, ktorú uviedla alebo je známa, ani na adresu jej miesta podnikania uvedenú v živnostenskom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je správnemu orgánu známa, písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky správnemu orgánu za doručenú, a to aj vtedy, ak sa podnikateľ - fyzická osoba o tom nedozvie.
4. Ak si adresát vyhradí doručovanie zásielok do poštového priečinku, pošta adresátovi oznámi príchod zásielky, možnosť prevzatia a odbernú lehotu na predpísanom tlačive, ktoré vloží do poštového priečinku. Ak si adresát na základe dohody preberá zásielky na pošte a nemá pridelený priečinok, pošta tieto zásielky neoznamuje. V obidvoch prípadoch sa dátum príchodu zásielky považuje za dátum uloženia. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.
5. Ak má účastník konania zástupcu s plnomocenstvom na celé konanie, písomnosť určená do vlastných rúk sa doručuje iba tomu zástupcovi. Body 1 až 3 sa vzťahujú na toto doručovanie. Ak však účastník konania má osobne v konaní niečo vykonať, doručuje sa písomnosť nielen zástupcovi, ale aj jemu.
_________________
1. Doručenie verejnou vyhláškou použije správny orgán v prípade, keď účastníci konania alebo ich pobyt nie sú mu známi, alebo pokiaľ to ustanovuje osobitný zákon.
2. Doručenie verejnou vyhláškou sa vykoná tak, že sa písomnosť vyvesí po dobu 15 dní na úradnej tabuli správneho orgánu. Posledný deň tejto lehoty je dňom doručenia. Správny orgán zverejňuje písomnosť súčasne iným spôsobom v mieste obvyklým, najmä v miestnej tlači, rozhlase alebo na dočasnej úradnej tabuli správneho orgánu na mieste, ktorého sa konanie týka.