Ako žiadať od chovateľa zvierat náhradu za poškodenie majetku?

Žijem v dvojposchodovej bytovke, v ktorej okrem nás býva ešte 5 rodín. Jeden môj sused chová mačky v garáži, ktoré sú vypustené na spoločný dvor. Dvor sa nachádza pred bytovkou, a slúži aj ako parkovisko pre obyvateľov bytovky. Nakoľko naša rodina nesúhlasí s chovaním mačiek, ktoré vyskakujú na naše vozidlá, lebo okrem toho, že ich zašpinia, s pazúrmi  poškodia aj lakovanie na vozidlách. Bol vyzvaný, aby ich zobral preč, alebo ich zavrel niekde, ale sused to odmieta. Môže chovať mačky v bytovke bez nášho súhlasu, resp. môžeme žiadať o opravu našich vozidiel? Ak áno, akým spôsobom?

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus