Zamestnaneckú akciovú spoločnosť sme založili v čase „veľkej privatizácie“ kedy nám zamestnancom určitú šancu dával aj zákon.
– Založenie prebehlo podľa obchodného zákonníka. Imanie 1 milión korún, z ktorého sme vyzbierali 30 %, nejaké financie na operatívu, ustanovujúce valné zhromaždenie s notárom, voľba orgánov a. s., zápis do obchodného registra.
– Zabezpečili sme si predbežný súhlas banky na úver a podali sme si žiadosť o privatizáciu podniku, v ktorom sme boli zamestnancami.
– V privatizácii sme neuspeli (nepomohol ani zákon). Nasledovalo valné zhromaždenie kde sa odhlasoval vstup do likvidácie a. s., zvolil sa likvidátor a dozorná rada, vykonali sa náležitosti podľa obchodného zákonníka pre a. s. v likvidácii (ohlásenie likvidácie v obchodnom vestníku).
– Vrátili sme akcionárom vložené peniaze. A od tohto času sme nekonali.
2. Zamestnanecká akciová spoločnosť nevykonávala žiadnu činnosť. Nemala žiadnych zamestnancov. Bola založená len na privatizáciu. Nakoniec privatizovali aj s.r.o. Dnes je nemožné znova zvolať akcionárov, pretože nemajú žiadny dôvod na účasti a ani nevieme ich nové adresy (a nemáme na to financie). Sme s nimi finančne vyrovnaní, okrem malej sumy na akú takú komunikáciu.
3. Pravdepodobne sme nemali vstupovať do likvidácie ale rovno zrušiť a. s.
4. Dnes je a. s. zapísaná v obchodnom registri ako v likvidácii, sídlo má uvedené na adrese kde nesídli a je bez financií.
5. Predpokladáme, že takýchto a. s. je v obchodnom registri zapísaných viac. Ako ďalej pokračovať (aké úkony vykonať) na dosiahnutie zrušenia a. s. a vymazania z obchodného registra pri minimálnych nákladoch aj za cenu, že by sme žiadali o odpustenie poplatkov, pretože pri privatizácii neboli splnené litery zákona a že a.s. je bez prostriedkov.

Ako zrušiť zamestnaneckú akciovú spoločnosť?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Podľa uvedených informácií odporúčame pokúsiť sa ukončiť likvidáciu zákonným spôsobom v zmysle ustanovenia § 75 Obchodného zákonníka. Podľa tohto ustanovenia ku dňu skončenia likvidácie zostaví likvidátor účtovnú závierku, konečnú správu likvidátora o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku a predloží ich valnému zhromaždeniu na schválenie. Napriek skutočnosti, že valné zhromaždenie spoločnosti už nie je možné podľa Vašich informácií zvolať, odporúčame likvidátorovi pokúsiť sa opakovane o jeho zvolanie zákonom resp. stanovami stanoveným spôsobom za účelom prejednania vyššie uvedených dokumentov. V prípade pasivity spoločnosti resp. jej valného zhromaždenia v tejto veci, a to napriek opakovaným výzvam likvidátora nastane v zmysle Obchodného zákonníka tzv. fikcia schválenia, t.j. dokumenty sa budú považovať za schválené v lehote 1 mesiaca odo dňa, kedy sa malo konať predmetné valné zhromaždenie. Následne je likvidátor oprávnený uložiť likvidačný zostatok do úschovy a tento okamih predstavuje moment skončenia likvidácie. Likvidátor je povinný podať registrovému súdu návrh na výmaz spoločnosti z Obchodného registra do 90 dní odo dňa vyššie uvedenej fikcie schválenia. Návrh na výmaz spoločnosti je likvidátor povinný podať na predpísanom tlačive, ktoré je upravené vo vyhláške Ministerstva spravodlivosti č. 25/2004 Z.z. spolu s požadovanými prílohami. Takýmito prílohami sú: účtovná závierka, konečná správa o priebehu likvidácie spolu s návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku a ďalšie listiny vyžadované osobitnými predpismi. V tomto smere upozorňujeme, že k predmetnému návrhu na výmaz je potrebné predložiť aj súhlas správcu dane, o ktorý si je potrebné zažiadať na príslušnom daňovom úrade. Súhlas správcu dane Vám však bude vydaný len v prípade, že si Vaša spoločnosť plnila riadne a včas všetky svoje záväzky voči príslušnému daňovému úradu. Okrem toho je k predmetnému návrhu potrebné doložiť listiny, ktorými bude preukázané, že všetky listinné akcie spoločnosti boli zničené alebo vyhlásené za neplatné alebo všetky zaknihované akcie boli zrušené. Návrh na výmaz spoločnosti je bezodplatný.
V prípade, že Vaša spoločnosť nie je schopná zabezpečiť vyššie uvedené dokumenty, je možné pokúsiť sa o výmaz spoločnosti ex offo bez likvidácie, resp. na základe rozhodnutia konkurzného súdu. K nútenému zrušeniu spoločnosti súdom však môže dôjsť len zo zákonných dôvodov, ktorých prípadnú aplikáciu nie je možné aktuálne posúdiť nakoľko nemáme dostatok informácií.
Okrem toho upozorňujeme, že tento spôsob je značne zdĺhavý a neistý a nesie zo sebou riziká prípadných postihov pre osoby konajúce v mene spoločnosti pre neplnenie ich zákonných povinností.
A konečne v súvislosti s výkonom hlasovacích práv akcionárov upozorňujeme na fakt, že novelizáciou Obchodného zákonníka boli zrušené zamestnanecké akcie ako osobitný druh akcií. Tie spoločnosti , ktoré vydali zamestnanecké akcie podľa vtedajšej úpravy boli povinné rozhodnúť o zmene zamestnaneckých akcií na iný druh akcií, ktoré pozná Obchodný zákonník, teda buď kmeňové alebo prioritné, a to najneskôr do 1.1.2004. Ak tak aj nebolo rozhodnuté, zamestnanecké akcie prestali v takomto prípade od 1.1.2004 existovať a predstavujú tak akcie bez práv a povinností, ktoré by boli spojené so zamestnaneckými akciami. Túto skutočnosť je potrebné práve tak zohľadniť v súvislosti s rozhodovaním valného zhromaždenia spoločnosti.
Aktuálne nie je možné poskytnúť podrobnejšiu analýzu predmetného prípadu vzhľadom na rozsah poskytnutých informácií.