Akú dobu splácania hypotéky zvoliť?

Dobry den,

moja otazka sa tyka hypoteky, kt. sa chystame s manzelom v blizkych dnoch podpisat. Berieme z VUB 20-24 tis. EUR na dostavbu rod. domu, este nie sme presne rozhodnuti o sume. Chcem sa opytat, ci je teraz vhodnejsie zvolit dobu fixacie urok. sadzby na 1 alebo 5 rokov, podla toho co som sa docitala na roznych forach niektori "od fachu" odporucali 5 rocnu fixaciu, vzhladom na to, ze uroky su momentalne dost nizko a ak by sa menili, skor by to bolo smerom nahor. K tejto variante sa priklanam aj z dovodu, ze nepredpokladame mimoriadne vklady pocas tohto obdobia, nakolko planujeme dieta a nas zivot po financnej stranke bude uz aj tak dost "na hrane" a tiez by som radsej vsadila na istotu vysky mesacnej splatky, jej pripadne zvysanie by bolo velmi nepriaznive pre nas. Chcela by som sa uistit, ze sa rozhodujeme spravne v tomto smere.

Dalej sa chcem spytat na dobu splanosti uveru, nevieme si vybrat ci splacat 20 alebo 30 rokov. za 20 rokov preplatime menej - 10.000 eur, za 30 rokov preplatime 16.670 eur, co je znacny rozdiel. viem ze pri 30 rokoch nam ostane viac volnych prostriedkov na investovanie /nas pripad to nebude, setrit ani investovat si nemozeme dovolit/ a nizsia splatka, ale vyska preplatku a pocit ze mame uver na tak dlho /mame obaja 28 rokov/ je neznesitelny. ked sme pocitali kolko by bol pomer splatok /uz mame uver od sfrb/ na cistom prijme za mesiac, je to 25 %. to by malo byt v norme. Myslite ze je vhodnejsie si nastavit uver radsej na 20 rokov, ked nepredpokladame ine sporiace spekulacie pri 30 rokoch? teda za predpokladu, ze splatky budu tych 5 rokov stabilne, potom ratame s navysenim, aj tento variant sme si prepocitali, malo by nam to vychadzat.

dakujem 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus