Aký vplyv na vysporiadanie BSM má užívanie bytu jedným z exmanželov?

Som bezpodielovym spoluvlastnikom bytu so svojou byvalou manzelkou, ktora sa po rozvode z tohto bytu odstahovala a tak ho uzivam so svojou novou rodinou. Byvalej manzelke nebranim v pristupe k bytu, ale ona sa sama rozhodla ho nevyuzivat. K dohode o uzivani bytu pisomne alebo ustne nedoslo. Vylucne sam platim naklady na prevadzku bytu (elektrika, voda, internet) ako i naklady na udrzanie majetku (poistne, dan z nehnutelnosti, investicie do bytu) ako i spolocne dlhy pouzite na kupu bytu do BSM.

S ex-manzelkou rokujeme o vyporiadani BSM. Pozadujem od nej zapocitanie mnou zaplatenych splatok spolocnych dlhov ako i nakladov na udrzanie majetku (zaplatene z mojich penazi nepatriacich do BSM). Nevyzadujem samozrejme zaplatenie nakladov na prevadzku domacnosti (vyssie spominanu elektriku, vodne ...). Ex-manzelka tuto poziadavku odmieta odovodnujuc, ze spolocny byt uzivam iba sam a tak splatky dlhov, dani z nehnutelnosti, investicii do spolocnej nehnutelnosti a poistneho ona povazuje za "akesi najomne" za uzivanie celeho bytu (resp., ze ona ma pravo na polovicu trzneho najomneho za porovnatelny byt v porovnatelnej lokalite za cas, ktory som byt uzival). Je argumentacia ex-manzelky spravna? Ja vychadzam z toho, ze ako bezpodielovy spoluvlastnik mam pravo uzivat celu nehnutelnost a moje pravo uzivat tuto nehnutelnost je obmedzene iba rovnakym pravom spoluvlastnika.  To, ze sa spoluvlastnik rozhodol nevyuzit toto svoje pravo by nemalo mat vplyv na moje pravo uzivat nehnutelnost, najma ak spoluvlastnik neinicioval ziadne rokovanie a/alebo sudny spor suvisiaci s vyuzivanim spolocnej nehnutelnosti. Kedze ide o bezpodielove spoluvlastnictvo, nie je vyjadreny ziaden podiel, aky by odovodnoval ziadost na prave polovicny podiel na akomsi trhovom najomnom urcenom dodatocne znalcom.

Kto ma podla Vas pravdu (definovanu ako vacsiu pravdepodobnost uspiet v tejto casti na sude o vyporiadanie BSM)?

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus