Otec ručí bratovi svojím domom na úver a medziúver v PSS, pár rokov ho poriadne splácal, no pred rokom začali chodiť upomienky, potom nezaplatené splátky vyplatil, pár mesiacov bol pokoj a potom sa to zas zopakovalo a takto to ide stále dookola,len to naberá na intenzite, otec chce aby sme si s manželom zobrali úver na tento dom a vyplatili dlh s tým že nehnuteľnosť prepíše na nás. Potrebujem vedieť či je to možné a či má otec nárok vymáhať po splatení dlhu peniaze od brata a akým spôsobom. Ďakujem

Čo ak som záložca a syn nespláca úver
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V prípade, ak dlžník nespláca svoj dlh, veriteľ ho môže vymáhať od ručiteľa, ktorý je povinný dlh splatiť. Následne vznikne nový vzťah medzi ručiteľom a dlžníkom. Ručiteľ sa tým stane dlžníkovým veriteľom. V prípade, ak ručiteľ splatí dlžníkov dlh, dlžník je povinný nahradiť ho svojmu ručiteľovi.
Dobrý deň,
áno, je to možné. Pokiaľ otec spláca úver za svojho syna, pričom nie je spoludlžník má právo od syna požadovať uhradiť zaplatené splátky. Ak by bol ručiteľ, má právo požadovať uhradiť zaplatené splátky v 3 ročnej premlčacej lehote. Ak by uhradil dlh bez toho, že by bol ručiteľ, potom je premlčacia lehota 2 ročná.
V texte otázky píšete, že otec "ručí" domom. Ručenie je niečo iné (iný inštitút) ako záložné právo na dom. Otec môže nechať založiť svoj dom v prospech veriteľa a pritom nemusí byť ručiteľ.
V zmluve otec figuruje ako záložca, zatial nezaplatil žiadnu splátku, splátky su dosť vysoké a z jeho dôchodku by mu to nevyšlo ani na polovicu splátky. Prosím mohli by ste mi vysvetliť vašu poslednú vetu, aké práva a povinnosti z toho plynú ?
Dobrý deň, pokiaľ by otec založil svoj dom a dlh by sa neplatil, banka by mohla začať s výkonom záložného práva. Ak by však bol ručiteľ, banka by nemohla hneď začať s výkonom záložného práva, ale musela by sa obrátiť na súd a následne po vydaní súdneho rozhodnutia by mohla podať návrh na exekúciu. Exekútor by následne mohol po zriadení exekučného záložného práva vykonať dražbu nehnuteľnosti. Pokiaľ je teda zriadení záložné právo, veriteľ získa peniaze oveľa skôr ako pri bežnom ručení.