Doplatit si DZP alebo manzel zivnostnik bude poberat matersku?

Dobry den,
vo februari 2013 som nastupila ako zaskok zamestnankyne, ktora isla na matersku. Pracovala som presne rok, vo februari 2014 som sa opat registrovala na urad prace a odvtedy som nezamestnana. Teraz som vsak tehotna a termin porodu mam na zaciatok septembra 2015, evidovana som na urade prace a neplatim si dobrovolne zdravotne poistenie. Vyzera to tak, ze nebudem mat narok na materske, lebo v den porodu nebudem spadat do kategorie 270 dni poistena v poslednych 2 rokoch. A dostavala som iba minimalnu mzdu. Manzel je ale zivnostnik uz 15 rokov, ani raz nemal zivnost prerusenu, mohol by poberat matersku a popri tom dalej pokracovat v podnikani? Ako dlho by poberal matersku a aku sumu, ked mesacne odvadza na socialnu poistovnu 136,57 eur a na zdravotnu 57,68 eur?
Alebo by sa mi oplatilo si doplatit dobrovolne zdravotne poistenie? Ak by som si doplatila najvyssie mozne DZP, aku vysoku matersku by som dostavala, resp. ci by sa mi to vobec oplatilo?

Pekne Vam dakujem vopred za odpoved, velmi by ste mi pomohli

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus