Ako mám vystaviť faktúru za službu - nákladná preprava do členského štátu EÚ - dátum dodania bude deň vykládky tovaru? Daňová povinnosť je prenesená na príjemcu /zdaniteľná osoba/. Na aký paragraf zákona o DPH sa odvolám na faktúre? Ak vystavujem fak v cudzej mene, aký dátum na prepočet kurzu použijem? Je to deň vopred pred dátumom dodania služby, t.j. deň pred vyložením tovaru? Súhrnný výkaz budem podávať mesačne alebo štvrťročne, keď ide iba o tieto služby?

Fa za prepravu tovaru do EÚ
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dátum dodania služby = dátum poskytnutia = dátum realizácie prepravy
Odporúčam vychádzať zo zmluvy. Tam máte uvedené, kedy sa služba považuje za uskutočnenú, aký je predmet zmluvy a či sa končí vykládkou tovaru. Prepravná služba je špecifickým druhom služby a realizuje sa spravidla na základe zmluvne dohodnutých podmienok.
Predpokladám, že sa jedná o prepravu, kde sa určí miesto dodania podľa odberateľa (rovnako v roku 2009 aj 2010 hoci na základe iného pravidla) a tuzemský prepravca fakturuje prepravu odberateľovi z iného ČŠ EÚ bez dane z dôvodu prenosu daňovej povinnosti.
Faktúra sa vyhotoví s náležitosťami podľa § 73 ZDPH, v texte sa uvedie odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006, v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006, alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
Pri použití kurzu uvážte, na aké účely kurz používate.
Súhrnný výkaz podávate štvrťročný v prípade ak hodnota tovarov dodaných do EÚ s oslobodením, premiestneného tovaru alebo tovaru dodaného v rámci trojstranného obchodu (bližšie § 80 odsek 1 písm. a) až c)) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur.
Ak nesplníte vyššie uvedený limit, týka sa Vás povinnnosť štvrťročného súhrnného výkazu.
Prosím vás, viete mi poradiť, čo všetko je potrebné na prevádzkovanie sťahovacích služieb resp. prepravy tovaru (pre fyzické osoby)? Je rozdiel, ak sa tieto služby vykonávajú len na území SR alebo aj v štátoch EU?
Stačí (je možné?)živnostenské oprávnenie, alebo je potrebná s.r.o.? Vzhľadom na to, že by išlo o začínajúce podnikanie, faktúry by som vystavoval ako neplatca DPH t.j. bez DPH?
Ďakujem veľmi pekne
Vychádzam zo štandardnej aplikácie zákona pri prenose daňovej povinnosti a modelovú situáciu v preprave pri prenose daňovej povinnosti. V zadaní by bolo dobré uvádzať najmä bližšiu identifikáciu účastníkov obchodu a služby (preprava odkiaľ, kam) a podobne.
Ďakujem za odpoveď, pre ujasnenie: Jedná sa o prepravu tovaru zo Slovenska do Čiech. Daňová povinnosť je prenesená na odberateľa, nakoľko je registrovaný ako platca pre DPH v ČR. Vo faktúre som uviedla: Osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná. Ďalej som tam uviedla, že miesto dodania je podľa § 15, odst.1 zákona 222/2004 /Zákon o DPH/. Služba sa považuje za splnenú dňom vyloženia tovaru. Dodanie služby dávam ako deň vykládky. Ak mám faktúru vystaviť v cudzej mene, napr. v CZK, tak používam referenčný výmenný kurz, ktorý by mal byť podľa Zák. o DPH od 01.01.2009 deň vopred, teda deň pred dodaním služby, z dôvodu zverejňovania kurzov nie NBS, ale ECB, ktorý je zverejňovaný na stránkach NBS až po 14.00 hod. - z toho dôvodu je platný kurz z predošlého dňa. Pri úhrade faktúry a taktiež pri účtovaní hotovostných bločkov z ČR budem tiež používať kurz deň pred úhradou? Je to tak správne?
A ešte by som poprosila o radu - mám prijatú faktúru z Čiech za dopravu v cudzej mene. Na základe tejto prijatej faktúry za prepravu ďalej fakturujem túto istú prepravu zákazníkovi, nakoľko sa jedná o špedíciu. Pri zaúčtovaní prijatej fa z Čiech je dátum dodania služby - to je deň vykládky a dátum vystavenia faktúry, ktorý je iný. Kedy vlastne vzniká dátum účtovného prípadu - dňom dodania, alebo dňom vystavenia /prijatej fa/? Aký kurz použijem v tomto prípade - deň vopred pred dodaním služby, alebo deň vopred pred vystavením faktúry?
Ďakujem za odpoveď.
A ohľadom súhrnného výkazu - ja som to pochopila tak, že limit pre podávanie výkazu mesačne alebo štvrťročne sa týka iba tovarov, pri službách by sa mal podávať mesačne, pokiaľ v príslušnom mesiaci poli dodané takého služby. Pretože pre služby nie je určený žiadny limit.
Ďakujem za odpoveď.
no k tým službám mi na DÚ v Poprade povedali, že nie mesačne (lebo aj som to tak pochopila) ale kvartálne.
Avšak pozri si §80 zákona o DPH odsek 3
Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH v platnom znení špecificky neurčuje, ktorý deň sa má považovať za deň dodania prepravnej služby pri preprave tovaru do iného členského štátu. V súčasnosti nie je k dispozícii ani pokyn či usmernenie daňových orgánov k tejto problematike. Domnievame sa však, že za deň dodania prepravnej služby by sa mal považovať deň, kedy je poskytovanie služby ukončené (vykládka tovaru, prípadne jeho uloženie v sklade - záleží od dohody s prijímateľom služby, čo všetko prepravná služba zahŕňa).
V prípade prenosu daňovej povinnosti na prijímateľa služby je na faktúre potrebné uviesť odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
Ak sa faktúra pri dodaní služby s miestom dodania na Slovensku vystavuje v cudzej mene, na prepočet DPH na eurá sa použije výmenný kurz vyhlásený Európskou centrálnou bankou v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti (teda dňu dodania). Predpokladáme však, že Vaša otázka sa týka vystavenia faktúry za službu, pri ktorej je daňová povinnosť prenesená na prijímateľa služby. V takomto prípade sa na faktúre daň v eurách neuvádza, postačuje informácia o cene služby v cudzej mene (okrem iných náležitostí faktúry). Ak chcete na takejto faktúre informatívne uviesť cenu v eurách, na určenie výmenného kurzu sa nemusíte riadiť pravidlami stanovenými zákonom o DPH.
Za predpokladu, že v danom štvrťroku dodávate do iného členského štátu iba služby, súhrnný výkaz môžete podávať štvrťročne.
Odpovedal: Juraj Ontko, senior manažér na oddelení daňového poradenstva
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť v niečom podobnom...robíme dopravu v ramci Eu...na objednávke je presne uvedený datum nakladky aj datumy vykladky - poslednej...aký den mam pouziť ako dátum dodanie služby...ak je v rámci jednej prapravy viacej výkladok, pre toho istého odberatela? A co ak sa dátum výkladky na CMR líši od dátumu výkladky na objedávke o jeden deň? Ďakujem pekne...som v tejto oblasti zaciatočník
Ja to robím tak, že dátum dodania služby - dávam dátum poslednej vykládky, lebo vtedy je služba splnená, dodaná. Dátum na objednávke nie je rozhodujúci, je to dátum, ktorý sa dopravca zaviazal podľa objednávky dodržať, no nie vždy je to možné dodržať /pokazené auto, iné zdržania na ceste, nepriaznivé počasie - to všetko má vplyv na dodržanie času vykládky/. Dôležitý je dátum na CMR - to je skutočný dátum, ktorý vám potvrdili na vykládke. Ak nie je na CMR uvedený dátum vykládky, treba to zistiť z iných dokladov, napr. potvrdený dod.list na vykládke, alebo prepravný list... alebo záznam o prevádzke vozidla, na ktorom vodič píše jednotlivé vykládky aj dátumy vykládok.
Pokiaľ máte viacej vykládok a faktúrujete to všetko jednému zákazníkovi, mali by ste použiť dátum poslednej vykládky podľa dátumu vykládky uvedeného na CMR.
prosim Vas - potom cena sluzby nevchadza do danoveho priznanie, ale do suhrnneho vykazu ani - t.j. ak jednemu odberatelovi fakturujem aj tovar aj prepravu, tak do DPH vykazu mi vchadza len cena tovaru, ale do suhrnneho vykazu cena tovaru+cena sluzby - t,j, tieto hodnoty sa mi nerovnaju - pochopila som to spravne?