Invalidny dochodok a podpora v nezamestnanosti

Dobry den,

moj brat ma 25 rokov a 5 rokov sustavne pracoval v jednej firme. Minuly rok dostal v dosledku dlhodobej PN vypoved (oficialny dovod vypovede: "nadbytocnost"). Po roku mu bola PN ukoncena a brat je uz styri mesiace evidovany na urade prace.Na zaciatku oktobra si brat poziadal o invalidny dochodok. Do dnesneho dna, t. j. uz styri mesiace, caka na predvolanie komisie a jej stanovisko ohladom invalidneho dochodku. Rovnako na zaciatku oktobra brat poziadal o podporu v nezamestnanosti (na ktoru ma na rok, kedze sustavne 5 rokov pracoval a platil si poistenie). Vzhladom na to, ze v ziadosti o podporu v nezamestnanosti uviedol, ze je "cakatelom na invalidny dochodok", podporu v nezamestnanosti mu nateraz odmietaju vyplacat. Moj brat je tak uz styri mesiace bez prijmu a nema z coho zit :-( Je sice "fajn", ze socialna poistovna zakazdym vyhlasi, ze vsetko spatne doplati, ale to pre cloveka, ktory aktualne nema z coho platit ucty, nie je predsa ziadne riesenie!

Moja otazka: Je, vzhladom na uvedene, mozne poziadat socialnu poistovnu o to, aby zacala s vyplatou podpory v nezamestnanosti, aj ked este nie je zrejme, ako SP rozhodne vo veci invalidneho dochodku? Je mozne zacat s vyplatou podpory v nezamestnanosti s tym, ze ked potom pride rozhodnutie ohladom invalidneho dochodku, urobi sa financny prepocet vo vztahu "podpora v nezamestnanosti" vs. "invalidny dochodok", a v pripade, ze by bolo potrebne, brat by nepravom vyplatene peniaze vratil? Ako inak sa da vyriesit jeho aktualna neblaha situacia?

Dakujem za podpoved,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus