Poprosím o informáciu či postupoval nový zamestnávateľ správne, ak za rok 2010 nepriznal manželovi 25dní dovolenky. Manžel má 40 rokov. V polovici minulého roka menil zamestnávateľa a tento nový mu stanovil dovolenku len na 20dní, predchádzajúci zamestnávateľ mu dal automaticky nárok na 25 dní, keďže už 33rokov mal. Žiaľ, túto skutočnosť som si všimla na výplatnej páske až v januári 2011. Zamestnávateľ tvrdí, že manžel je povinný mu preukázať nárok na 25dní dovolenky tým, že zdokladuje odpracovaných 15rokov zápočtami alebo potvrdením od Sociálnej poisťovne. Je tento postup správny? Zároveň sa chcem opýtať, ak postup zamestnávateľa je chybný - má manžel nárok na zvyšnú nepriznanú časť dovolenky za rok 2010? Vychádza to síce iba 3dni, ale aj to je niečo :) Je to možné aj preplatiť alebo iba vyčerpať?
Ďakujem
Odpovede
pre marhulka811: je potrebné novému zamestnávateľovi predložit doklad; spravidla sa pri uzavieraní pracovnej zmluvy predkladá zápočtový list od predchádzajúceho zamestnávateľa alebo doklad zo sociálnej poisťovne; zamestnávateľ po predložení takéhoto dokladu opraví a prizná nárok na dovolenku - povinnosť zo zákona.
Má zamestávateľ povinnosť zo zákona priznať dovolenku aj spätne - t.z. na minulý rok? Pretože dokladovanie dovolenky prebehne až teraz, čiže na rok 2011 bude mať nárok 25dní, no za rok 2010 iba 20dní?
v súčasnosti zápočtové listy majú informáciu o odpracovaných rokoch u konkrétneho zamestnávateľa, čiže sa počet rokov nekumuluje a zamestnávateľ chce iba ten posledný zápočtový list. je potom chybou zamestnanca, že si to nevydokladuje sám?
Pre marhulka811
Podľa súčasnej platnej právnej úpravy par. 103 ZP v ods. 4 pojednáva o tom, že nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom si uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku.
Neznamená to,že ak má viac ako 33 rokov, má automaticky 5 týždňov dovolenky, ale treba splniť aj druhú podmienku, že aj 15 rokov po 18. roku veku odpracoval resp. vie preukázať dobu, ktorá sa mu započíta do tohto obdobia podľa par. 103 ods. 5 ZP.
V súčasnej dobe sa avizujú legislatívne zmeny aj v tejto oblasti. Že zamestnanec nebude mať povinnosť asi od 9/2011 - predpokladaná účinnosť novely preukazovať a po 33. veku bude mať nárok na 5 týždňov dovolenky. Či však zároveń uvažujú o zrušení ods. 5 cit. zákona - prípady, kedy sa do trvania prac.pomeru započítava doba, som v návrhoch a vyjadreniach veru nezachytila.
Vďaka
dobry den, chcela by som sa spytat, ci sa mi do odpracovanych rokov zaratava aj studium na VŠ?
dakujem
pre jana78: dobrý deň, do nároku na dovolenku sa do odpracovaných rokov započíta v zmysle zákonníka práce aj úspešne skončené štúdium.
dakujem
dobry den, chcela by som sa este spytat: v juni mi konci RD a zatial neviem, ci sa mam kam vratit, pretoze zamestnavatel so mnou nekomunikuje. moje pracovne miesto nie je urcite zrusene. moze ma zamestnavatel po nastupeni z RD hned prepustit? DAKUJEM
pre jana 78: dobrý deň, zo zákona vyplýva zamestnávateľovi takáto povinnosť:
ak sa vrátite do práce po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky je zamestnávateľ povinný zaradiť vás na vašu pôvodnú prácu a pracovisko;
pokiaľ teda vaše pracovné miesto nie je u vášho zamestnávateľa zrušené nemôže s vami skončiť pracovný pomer.
Stránky