
Každý konateľ sa bude musieť prihlásiť do Sociálnej poisťovne?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Oznamovaciu povinnosť prihlásiť zamestnancov má zamestnávateľ. Prihlásiť konateľa ako zamestnanca je zamestnávateľ povinný len vtedy, ak konateľovi vznikol taký právny vzťah, ktorý mu zakladá právo na príjem zdaňovaný podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. SP bude tuto povinnosť kontrolovať.
Odpovedala: Sociálna poisťovňa
Prosím,z Vášho vysvetlenia nerozumiem formulácii "... ktoré mu zakladá právo na príjem ...". Som konateľkou v s.r.o. Príjem nemám žiadny, t.j. nemám pracovnú ani inú zmluvu o príjme, ale to neznamená že nemám na príjem právo... Prosím o bližšie vysvetlenie.
Kým do 31. decembra 2010 nebol konateľ či spoločník s.r.o. zahrnutý do definície zamestnanca, t.j. nemal povinnosť prispievať na povinné sociálne poistenie, novela č. 461/2003 Z. z. zákona o sociálnom poistení rozširuje okruh zamestnancov, ktorí sú povinní platiť poistné na sociálne poistenie aj o konateľov a spoločníkov spoločností s ručením obmedzeným.
Zamestnanec je podľa novely definovaný ako fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov okrem fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
To znamená, že podmienkami nadobudnutia postavenia zamestnanca od 1. januára 2011 bude existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti, vyplývajúceho z tohto právneho vzťahu. Obe podmienky musia byť splnené súčasne.
Podľa novely zákona sa teda za zamestnanca sa považujú tieto osoby:
- fyzická osoba v pracovnom pomere,
- fyzická osoba v štátnozamestnaneckom pomere,
- fyzická osoba v služobnom pomere,
- člen štatutárneho orgánu (konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným), člen správnej rady, člen dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby, ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,
- spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti.
Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, bude zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Ide o tie osoby, ktorých príjem je zdaňovaný podľa §5 zákona o dani z príjmov a ktorým z právnych predpisov (napr. Zákonník práce) alebo z právnych vzťahov (napr. príkaznou zmluvou, mandátnou zmluvou) vyplýva právo na pravidelné mesačné odmeňovanie. Do tejto skupiny sa zaraďuje aj konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, ak za výkon funkcie dostáva pravidelne odmenu každý mesiac.
Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, bude zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia. Ide aj o konateľov spoločnosti s ručením obmedzeným, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu nepravidelne, teda nie každý mesiac. V prípade nepravidelných príjmov sa tieto rozpočítajú na kalendárne mesiace od predchádzajúcej výplaty príjmu. Týmto spôsobom sa jednorazový príjem, ktorý by v jednom mesiaci prekročil maximálny vymeriavací základ (2 978 eur), rozpočíta na viacero mesiacov s možnosťou platenia maximálneho poistného za každý z nich.
To znamená, že ak si konateľ vypláca odmenu vždy v decembri, pričom v decembri 2011 by si vyplatil 24 000 eur, táto odmena sa rozpočíta na jednotlivé mesiace (2 000 eur mesačne) a z týchto mesačných vymeriavacích základov sa bude odvádzať poistné. Fyzické osoby a právnické osoby, ktoré sú im povinné poskytovať príjem, budú mať v sociálnom poistení postavenie zamestnávateľov, a z toho plynúce povinnosti.
A teda odpoved na vyssie polozenu otazku, ked konatel nepobera ziaden prijem je ... ? Vznika mu povinnost sa prihlasit do SP alebo nie? Treba to potom nejako specialne spomenut v zmluve medzi spolocnostou a konatelom, ze bez naroku na odmenu, alebo ako sa to bude formalne dokladovat pri kontrole ak nie? Z akej sumy sa bude platit dochodkove poistenie ak ano? Z prijmu ci minimalneho vymeriavacieho zakladu?
K predchádzajúcej otázke:AK si konateľ vyplatí odmenu v januári 24 000,a potom celý rok nič,aj vtedy sa odmena rozpočíta? Myslím si,že zákon toto nerieši.
Ak má konateľ a zároveň jediný spoločník vo firme HPP+dohodu, ale odmenu za prácu konateľa nepoberá. Ako konateľa bez odmeny ho nemusím nikam prihlásiť áno? A ako spoločníka? On už je prihlásený ako zamestnanec na HPP aj na dohodu. Pri vyplatení dividend mu tento zahrniem do rzzp a prihlasovať ho nemusím nikam/SP+ZP/? Vopred ďakujem za odpoveď.
Z Vášho podania možno predpokladať, že konateľ obchodnej spoločnosti vykonáva zárobkovú činnosť pre túto spoločnosť ako zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere, preto má na účely zákona č. 461/2003 Z. z. o o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o sociálnom poistení“) postavenie zamestnanca, ktorý je povinne sociálne poistený.
Z podania nie je zrejmé z akého titulu je konateľ obchodnej spoločnosti v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nakoľko aj tento právny vzťah zakladá oznamovaciu ako aj registračnú povinnosť voči Sociálnej poisťovni, a to na účely úrazového poistenia a garančného poistenia.
Oznamovaciu a registračnú povinnosť na účely zákona o sociálnom poistení si plní zamestnávateľ za svojho zamestnanca na jednotlivé podsystémy sociálneho poistenia podľa toho, či zamestnancovi právny vzťah, ktorý má so svojim zamestnávateľom zakladá právo na pravidelný príjem alebo nepravidelný príjem, pričom definície pojmu zamestnanec a zamestnávateľ vymedzené zákonom o sociálnom poistení slúžia výlučne na účely sociálneho poistenia.
Samostatne zárobkovo činná osoba si plní voči Sociálnej poisťovni oznamovaciu a registračnú povinnosť na účely zákona o sociálnom poistení, za predpokladu splnenia podmienok vzniku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Touto podmienkou je dosiahnutie príjmu z podnikateľskej činnosti v príslušnom období. To znamená či príjem, alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou, tejto osoby bude vyšší alebo nižší ako 12 - násobok vymeriavacieho základu vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné na povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie k 1. júlu príslušného kalendárneho roka.
V prípade, ak príjem, alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou, tejto osoby bude vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné na povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie k 1. júlu príslušného kalendárneho roka, samostatne zárobkovo činná osoba splní podmienky vzniku týchto povinných poistení, a bude preto povinná plniť voči Sociálnej poisťovni ako oznamovaciu tak aj registračnú povinnosť.
Sociálne poistenie vykonáva Sociálna poisťovňa, ktorá v rámci svojej činnosti poskytuje aj konzultačnú a poradenskú činnosť. V súlade s uvedeným Vám odporúčam, aby ste sa v predmetnej veci obrátili na Sociálnu poisťovňu.
NAPISTE JASNU A URCITU ODPOVED !!! ... z tohoto som sa dozvedel UPLNE HOVNO !!
Platí tato ustanovení i pro statutární orgány pobírající pravidelné odměny, kteří jsou občany jiných zemí, např. ČR, tj musí se přihlásit do Sociální a Zdravotní pojišťovny, i když do 31.12.2010 přihlášeni nebyli?
Děkuji
Podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorá poberá pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výnimkou je nepeňažný príjem z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov, poskytnutého z prostriedkov sociálneho fondu.
Zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je aj fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, ktorý však nepodlieha dani z príjmov podľa zákona o dani z príjmov, pretože tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
Zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je aj fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem zo zárobkovej činnosti, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa zákona o dani z príjmov, a to len za predpokladu, že na fyzickú osobu, ktorá túto zárobkovú činnosť vykonáva sa v právnych vzťahoch sociálneho poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a rady (ES) č. 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia v znení nariadenia EP a Rady (ES) č. 98/2009 zo 16. septembra 2009, alebo sa na túto fyzickú osobu uplatňuje medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca na jednotlivé podsystémy sociálneho poistenia podľa toho, či zamestnancovi právny vzťah, ktorý má so svojim zamestnávateľom zakladá právo na pravidelný príjem alebo nepravidelný príjem, pričom definície pojmu zamestnanec a zamestnávateľ vymedzené zákonom o sociálnom poistení slúžia výlučne na účely sociálneho poistenia.
Sociálne poistenie vykonáva Sociálna poisťovňa, ktorá v rámci svojej činnosti poskytuje aj konzultačnú a poradenskú činnosť. V súlade s uvedeným Vám odporúčame, aby ste sa v predmetnej veci obrátili na Sociálnu poisťovňu. Vo veci zdravotného poistenia Vám odporúčame, aby ste sa obrátili na Ministerstvo zdravotníctva SR.
Stránky