
Kontrola komína
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Ľudia sú nepoučiteľní a starostlivosť o vykurovaciu sústavu berú na ľahkú váhu. Riskovať a šetriť sa tu však nevypláca. Je to podobné ako s autom. Každému je totiž jasné, že je v aute potrebné pravidelne meniť olej. Inak dôjde k poškodeniu motora. Pri vykurovacej sústave to platí obdobne. Tu však to nemusí skončiť iba poškodením vykurovacej sústavy.
Súčasným bezpečnostným požiadavkám nevyhovuje mnoho zastaraných komínových sústav. Tie nie sú schopné zvládnuť vysoké teplotné rozdiely a sú náchylnejšie na tvorbu trhlín. Preto je dôležité nepodceňovať pravidelnú kontrolu. Podľa zákona totiž za technický stav komína zodpovedá vlastník objektu. Podľa vyhlášky musí byť vzdialenosť telesa komína od drevených konštrukcií minimálne 50 mm. Priestor medzi komínom a horľavou plochou musí byť trvale dobre odvetrávaný.
Funkčnosť a bezchybnosť celého vykurovacieho systému môžete pri inštalácii skontrolovať kontrolou spalinovej cesty. Čiže skontrolovať dymovod, komín ako aj samotné pripojenie spotrebiča. Pri pravidelných kontrolách sa zameriavajte na minimálne odstupy horľavých látok od komína. Komíny pripojené na krby alebo spotrebiče na tuhé palivo s tepelným výkonom do 50 kW je potrebné kontrolovať trikrát do roka. Aj tu platí, že lepšie je zavolať si kominára. Budete si tak istý a vyhnete sa prípadným nepríjemnostiam. Skúsený kominár vie identifikovať nebezpečné prasknutie vnútornej vložky. Mal by byť „vyzbrojený“ komínovou kamerou. Vďaka nej dokáže overiť celistvosť celého komína. Cena za čistenie komína sa totiž s cenou vyhoreného domu alebo stratou ľudského života nedá porovnať.