
Kto bude platiť do fondu opráv spoločenstva bytov za byt, ktorého vlastník zomrel?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V prvom rade musí prebehnúť dedičské konanie po neb. vlastníkovi bytu, pretože kým nie je dedičské rozhodnutie právoplatné, nie je známy ani právny nástupca zomrelého vlastníka. Dedič, ktorý sa stane novým vlastníkom bytu, nadobudne všetky práva a povinnosti spojené s vlastníctvom bytu, vrátane povinnosti uhrádzať poplatky spojené s užívaním bytu správcovi.
Iba doplnim, ze dedicstvo sa nadobuda smrtou porucitela, tzn. vsetky platby bude treba zaplatit od okamihu smrti, aj ked dedicske konanie moze trvat aj 6 mesiacov. Takze o toto obdobie nemusite mat obavy.
Casto vsak dedicia uz vedia, ako sa dohodnu ohladne dedenia a mozu uhradzat tieto platby uz pocas prebiehajuceho dedicskeho konania.
Peter Danczi
notar v Novych Zamkoch
Ako uvádza Právne centrum, je potrebné si počkať na výsledok dedičského konania pokiaľ existuje dedič-ia a postupovať podľa 182/1993 z.z.
Nie je treba čakať na dedičské konanie, ktoré niekedy trvá aj 7 a viac rokov. Predseda spoločenstva písomne požiada súd o oznámenie, ktorý notár vedie dedičské konanie po vlastníkovi. Po tomto oznámení oslovíte notára, kde nahlásite stav pozdlžnosti za vlastníka. Zároveň požiadate notára, aby Vás oboznámil s celým okruhom dedičov a poskytol Vám ich adresy. Po tomto úkone oslovíte všetkých dedičov a požiadate ich o plnenie pozdlžnosti a platenie ďalších mesačných platieb do FPÚ a O. Ak sa nedohodnú potom doporučujem, aby ste okamžite podali žalobu na súd, samozrejme na celý okruh dedičov, ktorý Vám oznámil notár. V dome chýba každá koruna vo fonde a nie je možné čakať roky pokiaľ bude ukončené dedičské konanie. Ak Vám dediči oznámia, že konanie bude napr. do 2 mesiacov ukončené, potom žalobu súdnou cestou nepodávajte.
Pokiaľ nie je preukázané vlastníctvo listom vlastníctva niet voči komu uplatniť žalobu...možno v Košiciach?
Všade na Slovensku, nielen v Košiciach je možné osloviť známy okruh dedičov a požiadať ich o platby do fondu prevádzky, údržby a opráv už počas dedičského konania, a hlavne takého, ktoré sa z rôzných objektívnych príčin nekončí v predpokladanom časovom horizonte. To sú praktické skúsenosti pre ecisok bvzs.
Koho by ste požiadali, akým spôsobom, na základe akého zákona? V súlade s platnou legislatívou SR je zodpovedný vlastník, vlastníci a nie potenciál, ktorý predstavuje podľa Vás známy okruh dedičov.
Keď teda radíte, tak realisticky. Vaše tvrdenia resp. praktické skúsenosti nemajú oporu v žiadnom zo slovenských zákonov ani v zákone o poskytovaní informácií...
Ak má žiadateľ o informáciu ozajstný záujem vec riešiť nech požiada o adresu v redakcii. Som ochotná pomôcť konkrétnymi krokmi. Na invektívy odpovedať nebudem. Takýto štýl poradenstva v HN nie je praktizovaný a dúfam ani v budúcnosti nebude.