Mam 30r, riesim ziadost o invalidny dochodok, nie som schopna pracovat. Mam zatial ci potom narok na niaky prispevok od statu, rodiny...?

Dobry den. Nachadzam sa v zlom zdravotnom stave a tym padom v zlozitej situacii, som neschopna sa zamestnat (riesim momentalne ziadost o invalidny dochodok). Potrebovala by som vediet, ci mam narok v tejto situacii na niaky prispevok alebo vyzivne (dokym by mi neschvalili invalidny dochodok). Moja mama je v ustave (nesvojpravna, nezije s nami, je v opatrovnictve tety). Otec byva s priatelkou.. Posielal vyzivne sudom urcene vyzivne, dokedy som neprestala studovat. Ma dlhy a ziju v jednej malej izbe (je invalidka, pomaha jej). Nerada by som od neho nieco pytala, ak by to nebolo naozaj nutne.
Po narodeni som bola zverena do opatrovnictva babke a dedkovi (uz nezije), kde stale zijem a mam trvale bydlisko. Mam pravo v takejto situacii na to, aby mi babka este niako financne pomahala? (jedlo atd...). Mam pravo na to ostat tu byvat? Alebo ma moze len tak vyhodit? Pripadne vydedit po jej smrti, cim mi hrozi, kedze si zrejme uz neuvedomuje zavaznost situacie?
Dakujem velmi pekne za odpoved.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus