Dobrý deň,
s manželom a dvoma dospelými synmi bývame v byte, ktory som si kúpila po zrušeni bezpodielového spoluvlastníctva manželov počas trvania manželstva v roku 1998. Vlastnili sme spolu s manželom zahradu aj s pivnicou, táto nehnuteľnost bola v katastri zapisaná na nás oboch. Nadobudli sme ju ešte pred zrušenim bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Manžel priznal v juli 2010 dosť značné dlhy. Ja a moji synovia sme dlhy vyplatili s tým, že sa darovacou zmluvou prepísala zahrada na oboch synov. Toto sa uskutocnilo v auguste 2010. Teraz v novembri 2010 manželovi hrozí banka exekúciou majetku za dlhy, ktore nam zatajil. Chcela by som sa opytat, ci moze exekutor siahnut na zahradu, ktoru uz teraz vlastnia synovia?
Odpovede
Exekútor môže uspokojiť veriteľa iba majetkom dlžníka. Tzn.,že vaši synovia sa nemusia báť. Samozrejme za predpokladu, že záhradu vlastnia aj podľa katastra a nielen za predpokladu, že bola spísaná darovacia zmluva.
Ďakujem za odpoved
Prevody majetku medzi blízskymi príbuznými sú odporovateľné do 2 rokv - to znamená, že súd môže darovaciu zmluvu na návrh zrušiť. Dúfajte, že exekútor na tento prevod nepríde skôr ako za 2 roky.
Veriteľ môže v zmysle § 42a Občianského zákonníka podať žalobu na odporovatelnosť tejto darovacej zmluvy do troch rokov od jej zavkladovania v katastri nehnuteľností. Keďže Vaši synovia sú manželové blízke osoby podľa § 116 a § 117, musia oni preukázať, že o otcových dlhoch nevedeli. V opačnom prípade ak bude veriteľ úspešný a jeho pohľadávku môže exekútor uspokojiť aj z ich záhrady.