Môže zamestnávateľ jednostranne zmeniť pracovnú dobu oznámením?

Dobrý deň,

v zamestnaní dal zamestnávateľ SKUPINE zamestnancov podpísať, že BERÚ NA VEDOMIE zmenu pracovnej doby.Jedna časť funguje ďalej podľa pracovnej zmluvy, druhá časť má "zmenenú" pracovnú dobu takto: Dva dni v týždni od rána, tri dni v týždni posunuté o dve hodiny. Zamestnanci zo strachu podpísali, že "berú na vedomie", ale predpokladám, že to neznamená aj súhlas.

§87, ods. 2 síce podľa mňa toto umožňuje, ale len so súhlasom zamestnancov:
"Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve alebo po dohode so zástupcami zamestnancov rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne..."
V tomto prípade však nejde o nerovnomerné rozdelenie na jednotlivé týždne, ale rovnaké na každý týždeň. Preto nie som si istá, či vôbec toto je možné aplikovať.
§88, ods. 1 by sa na toto hodil skôr, ale zase je tam jednoznačná formulácia: "kolektívnou zmluvou alebo po dohode so zástupcami zamestnancov"

OTÁZKA č. 1 - Má na podľa ZP to právo?

--------------------------------------------------

Niektorí zamestnanci dochádzajú do zamestnania zo vzdialenejších lokalít mimo dosah MHD a dopravujú sa prostredníctvom medzimestských liniek.

§90, ods. 11:)" Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve."

OTÁZKA č.2 - Môže zamestnávateľ tento paragraf ignorovať?

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus