Môžem vymáhať písomne dohodnuté odstupné v dohode o rozviazaní PP, kde nie je uvedený dôvod ?

Zamestnávateľ mi nechce dať výpoveď podľa §63 ods 1, písm.b, navrhol mi dohodu podľa  §60 ZP, kde mi tiež nechce uviesť dôvod - z organizačných zmien, ale uvedie mi v dohode písomne , že mi vyplatí odstupné i poskytne výpovednú dobu.Ak by mi odstupné nevyplatil, budem mať rovnaké právo na vymáhanie odstupného i keď v dohode nebude napísaný dôvod výpovede? Pri  evidencii na úrade práce a poberaní podpory v nezamestnanosti je rozdiel akú dohodu, alebo výpoveď o rozviazaní pracovného pomeru podpíšem? 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku