Čo majú robiť zamestnanci, ak firma, na ktorú bol podaný návrh na konkurz, dala zamestnancom výpovede s výpovednou dobou 2-3 mesiace, ale nemá už prenajaté pracovné priestory. Kde sa majú zamestnanci zdržiavať počas výpovednej doby, keď nemôžu prísť na pracovisko? Môžu byť doma? Ako im to bude uhradené? Zamestnávateľ im chce zaslať list, že budú doma na tzv. 60%. Je to správne, alebo čo robiť v takomto prípade? Na čo majú zamestnanci nárok, ak prekážky v tomto prípade vznikli na strane zamestnávateľa?
vďaka
Odpovede
Konkurz a nároky bývalých zamestnancov. Najprv uvediem tieto dôležité informácie, lebo je nutné, aby bývalí zamestnanci mali doklady o ukončení pracovného pomeru - výpoveď, dohodu, zápočet rokov, potvrdenie o nevyplatených nárokoch - plat, zostatok dovolenky - náhrada za jej nevyčerpanú alikvotnú časť, atď..Termíny bežia.
Ak bol na zamestnávateľa vyhlásený konkurz a zamestnanci majú voči nemu pracovné nároky, môžu ako veritelia prihlásiť svoje pohľadávky voči zamestnávateľovi na súde, ktorý vyhlásil konkurz.
Zamestnanec (fyzická osoba v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu a fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) má nárok na dávku garančného poistenia, ak jeho zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktorými sú
nárok na mzdu a náhradu za čas pracovnej pohotovosti,
nárok na príjem plynúci členovi družstva z pracovného vzťahu k družstvu,
nárok na odmenu dohodnutú v dohode o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nárok na náhradu mzdy za sviatky a pri prekážkach v práci,nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas kalendárneho roka, v ktorom vznikla platobná neschopnosť zamestnávateľa, ako aj za predchádzajúci kalendárny rok, nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru, nárok na náhradu mzdy pri okamžitom skončení pracovného pomeru, nárok na náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru,
nároky cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, ktoré vznikli pri plnení pracovných povinností, nárok na náhradu vecnej škody v súvislosti s pracovným úrazom alebo chorobou z povolania, nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu,
súdne trovy v súvislosti s uplatnením nárokov z pracovného pomeru zamestnanca na súde z dôvodu zrušenia zamestnávateľa vrátane trov právneho zastúpenia.
Zamestnávateľ je platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.
Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.
Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia, ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, ak bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený.
Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovného pomeru z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.
Dávka garančného poistenia podľa prvých 8 bodov (pozri vyššie) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.
Žiadosť o priznanie dávky garančného poistenia podáva zamestnanec do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo odo dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu na pobočke Sociálnej poisťovne miestne príslušnej podľa útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd.
Dávka garančného poistenia sa vyplatí najneskôr do 60 dní od doručenia žiadosti o priznanie tejto dávky.
Domnievam sa, že zamestnávateľ nemá jasno o spôsobe skončenia pracovného pomeru so svojími zamestnancami. Každý inšpektorát práce v kraji bezplatne poradí, aby nedošlo k porušeniu zákona. Ja by som odporučila v takýchto prípadoch čím skôr skončiť pracovné pomery, a to dohodou podľa § 60 ZP ale s tým, že v nej bude ako dôvod uvedený - § 63 ods. 1 písm a ZP -zrušenie podniku bez nástupcu a výška odstupného 2-,3-násobok odstupného. Zamestnanci by nemali mať námietky, viď prvý príspevok.Správne zvoliť dátum skončenia prac. pomeru.
Tuti, vo Vasom prispevku nespominate odstupne. Dufam, ze na to Vas zamestnavatel nezabudol. §76 ods. 1 Zákonnika prace.
Tu by som chcel upozornit, ze zakonny narok na odstupne je len pri vypovedi a nie dohode, takze neviem, ci to nemoze mat vplyv na uplatnenie naroku na davku z garancneho poistenia. Myslim, ak by ste sa dohodli na skonceni dohodou este tento rok k 31.12.2010 a k tomu odstupne v dohodnutej vyske.
Ak by to nemalo vplyv a nebol by problem s odstupnym dohodnutym v dohode, mohli by ste si uplatnit narok za max. 3 mesiace. Ak by to bolo k 31.12.2010, nestrhavali by sa zo sumy odvody ale len preddavok na dan z prijmu.
Ak by platilo, co popisujete, mate narok a v konkurze si mozete uplatnit, plat za 2/3 mesiace + odstupne 2/3 mesiace (tentokrat uz znizene i o odvody).
Znizit Vas zarobok na min 60% moze jedine, ze existuje Dohoda medzi zamestnavatelom a zastupcami zamestnancov. velmi by som sa cudoval, ze by akykolvek zamestnanec (zastupca zamestnancov) sam seba ukracoval o svoje naroky a tuto dohodu podpisal. Ak nepodpise, dostavate 100%.
Chcem len pripomenúť, že novela ustanovenia § 76 ZP Odstupné a odchodné, z.č. 348/2007 Z.z., ktorá nadobudla účinnosť l. septembra 2007, zaviedla NÁROK na vyplatenie odstupného, ak pracovný pomer skončí dohodou z dôvodu organizačných zmien. V dohode musí byť tento dôvod uvedený.
No nech citam, ako citam, neviem to tam nikde najst. Viem, ze pri dohode sa dovod uviest musi (ak organizacna zmena a pod.) a ze sa zvykne dohodnut odstupne podla § 76, ale ten § sa vazne netyka odstupneho pri Dohode pri organizacnej zmene.
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
...
ďakujem za vyjadrenie k mojej otázke.
Avšak nie je tam jednoznačná odpoveď na moju otázku. Ide o to, že výpovede sú k 31.12.2010 + VD 2/3mesiace + odstupné § 76 (aj keď firma už nemá peniaze), je mi jasné, že všetko pôjde cez GF ale VD plynie od 01.01.2011 a priestory už firma nemá prenajaté. Len by som chcela vedieť, čo v takomto prípade robiť? Zamestnávateľ chce písať už neviem či list, alebo dohodu, že zamestnanci budú doma na 60 %. Musí to byť spísané ako dohoda? Nemôže to nariadiť jednostranne? Jednoducho byť doma a mať nárok na 2/3 mesačný priem.zárobok + odstupné 2/3 mesiace, žiadne 60 % ? A či vôbec má zamestnávateľ na niečo také právo, ak prekážky sú na jeho strane.Veď ja môžem prísť každé ráno do práce ( vo VD ), potom sa otočiť a ísť preč, pretože nemám kde pracovať.
pozn. Odstupné podľa § 76 platí pokiaľ ja viem aj v prípade dohody, ale musí v dohode byť uvedený § 63 odst. 1 písm.a / alebo b/
ďakujem
ako som uz pisal ... 60% je len za podmienky, ze zamestnavatel o tom uzatvori dohodu so zastupcom zamestnancov. Ak sa uistite, ze tato dohoda nebola a nebude (mozu to vsak aj antidatovat) uzatvorena, plati 100%! Potom, predpokladam, ze mu staci Vam to len listom oznamit. Urcite nie ziadna dohoda s Vami.
Co sa tyka miesta vykonu prace, mal by Vam oznamit miesto, kde by ste mali pracu "vykonavat", resp. kde by ste sa mali "hlasit", pripadne Vam nariadi "domacu pracu". Samozrejme, nesmie to byt v rozpore s pracovnou zmluvou, kde mate stanovene miesto vykonu prace.
Niekde zvykli robit to, ze sa rano zamestnanci stretli pred budovou zamestnavatela, podpisali "prezencnu listinu" a isli domov. Tym mate i svedkov, pre akykolvek pripad ...
Ale myslim, ze mate jedno, ci 60% alebo 100%, lebo sumar 2 mesiace odstupneho + 2m x 60% zakladneho platu + vyplata za december 2010 je ovela vyssi, nez by ste mohli ziskat z garancneho poistenia. Bohuzial.
To najhorsie, co mi z tohto vsetkeho vyplyva je, že budete nejaky cas bez prijmu ... plnenie z garanc. poistenia nejaky cas potrva a nemozete poberat podporu v nezamestnanosti.
Pozitivne je, ze Vam nic nebrani, okamzite sa zamestnat a pracovat i pocas vypovednej doby.
Je to síce skryté, ale je to tam... :-)
Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ALEBO DOHODOU z tých istých dôvodov...
Samozrejme, cim skor ukoncite pracovny pomer, tym skor mozete cerpat podporu v nezamestnanosti alebo sa niekde zamestnat.
Treba zvazit najma moznosti vyjednavania (kvoli dohode ... ktora je i pre zamestnavatela vyhodnejsia).
§103 zákona o socialnom poisteni:
(1) Dávka «garančného» «poistenia» podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné ..., vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.
(3) Dávka «garančného» «poistenia» je najviac v sume trojnásobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu určeného ku dňu vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa....
§102 z. o socialnom poisteni:
1) Zamestnanec uvedený má nárok na dávku «garančného» «poistenia», ak jeho zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktorými sú
a) nárok na mzdu ...
e) nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas kalendárneho roka, v ktorom vznikla platobná neschopnosť zamestnávateľa, ako aj za predchádzajúci kalendárny rok,
f) nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru,
g) ...
l) súdne trovy v súvislosti s uplatnením nárokov z pracovného pomeru zamestnanca na súde z dôvodu zrušenia zamestnávateľa vrátane trov právneho zastúpenia.
To ODSTUPNE, ak si dohodnete v Dohode, by malo byt tiez zahrnute do garanc. poistenia.
Drzim palce
Tesi ma, ze sme sa uz takmer zhodli, akurat este ta posledna veta:
Nie dohodnu si odstupne v dohode. Ale ak v nej bude uvedený dôvod skoncenia a to musi podla § 60 ods. 2 ZP byt pri org. zmene - zanik zamestnavatela, na odstupne zamestnanci budu mat narok zo zakona najmenej vo vyske 2-nasobku priemerneho mesacneho zarobku, aj ked sa o tom v dohode nic pisat nebude.Dolezite by to bolo, ak bola kolektivna zmluva a odstupne dohodnute nad ramec ZP.A jeden vytlacok aby mal zamestnanec.
Stránky