Nárok na materskú dávku pri zrušení živnosti

Dobrý deň,
prosím o radu ako správne postupovať, som živnostníčka cca 10 rokov, teraz som tehotná termín pôrodu je v októbri. Zaujímalo by ma :

1. mám nárok na materskú dávku, v akej výške a počas akej dlhej doby ? Žiadať o materskú dávku budem Sociálnu poisťovňu ?

2. v máji by som chcela zrušiť živnosť (kvôli vysokým odvodom do ZP a SP), budem mať v októbri nárok na materskú dávku ?

3. môže ísť aj manžel na materskú, kedy po akom čase, môže poberať materskú dávku, v akej výške a ako dlho ?

4. ak manžel zruší teraz živnosť (lebo je zároveň konateľom vo svojej s.r.o.) bude mať nárok na materskú dávku ?

5. Môžem ja alebo manžel počas poberania materskej dávky pracovať, za akých podmienok ?

6. Môže žena nastúpiť na materskú, potom po 6 týždňoch veku dieťatka, nastúpi na materskú otec, a po skončení otcovej materskej, môže žena opätovne požiadať o materské ? Musí byť počas nepoberania materskej dávky poistená nemocensky v SP? Ako dlho bude potom poberať materskú dávku, ak vyberie 12 týždňov pred otcom, ostatne jej zbytok 34 týždňov - 12 týždňov = teda 22 týždeňov, alebo sa to kráti ?

Ďakujem pekne za zodpovedanie otázok.

AN

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poisťovne majú svoju prax. Bez kamery čelné sklo nepreplatia
Častý prípad zo slovenských ciest. Z auta pred vami odskočí kameň rovno do čelného skla a vytvorí puklinu. Tá sa následne nedá opraviť, jedinou možnosťou je jeho výmena. V pobočke poisťovne vám oznámia, že ak nemáte videozáznam, žiadnu opravu nepreplatia. Konajú však správne?
Až tretina Slovákov má alebo mala na krku dlh
Bankový účet a online bankovníctvo využíva viac než 93 percent Slovákov. V Nemecku len 87 percent. Naše finančné správanie odhalil nový európsky prieskum.
Sudcovia odmietajú Žitňanskej megasúd
Žitňanskej zámer zriadiť v Bratislave jeden mestský tribunál sa nepozdáva väčšine osôb v talári.
Holanďanovi zakázali predaj. Nelegálne streamoval filmy
Predajca inštaloval do svojich zariadení softvér umožňujúci sledovanie pirátskych snímok.
20 otázok o výmene správcu bytov
Čo musia vlastníci bytov dodržať, ak si chcú zvoliť novú správu v dome. Ako sa menia podmienky pre správcovské spoločnosti. Koľkými hlasmi na schôdzi možno meniť pomery v bytovke. Tieto aj ďalšie otázky vám zodpovedia naši experti.