Nárok na materskú dávku pri zrušení živnosti

Dobrý deň,
prosím o radu ako správne postupovať, som živnostníčka cca 10 rokov, teraz som tehotná termín pôrodu je v októbri. Zaujímalo by ma :

1. mám nárok na materskú dávku, v akej výške a počas akej dlhej doby ? Žiadať o materskú dávku budem Sociálnu poisťovňu ?

2. v máji by som chcela zrušiť živnosť (kvôli vysokým odvodom do ZP a SP), budem mať v októbri nárok na materskú dávku ?

3. môže ísť aj manžel na materskú, kedy po akom čase, môže poberať materskú dávku, v akej výške a ako dlho ?

4. ak manžel zruší teraz živnosť (lebo je zároveň konateľom vo svojej s.r.o.) bude mať nárok na materskú dávku ?

5. Môžem ja alebo manžel počas poberania materskej dávky pracovať, za akých podmienok ?

6. Môže žena nastúpiť na materskú, potom po 6 týždňoch veku dieťatka, nastúpi na materskú otec, a po skončení otcovej materskej, môže žena opätovne požiadať o materské ? Musí byť počas nepoberania materskej dávky poistená nemocensky v SP? Ako dlho bude potom poberať materskú dávku, ak vyberie 12 týždňov pred otcom, ostatne jej zbytok 34 týždňov - 12 týždňov = teda 22 týždeňov, alebo sa to kráti ?

Ďakujem pekne za zodpovedanie otázok.

AN

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Pozrite sa, o akých absolventov majú firmy najväčší záujem
Už tradične v rebríčku kraľujú najmä školy s technickým zameraním.
Susedským sporom sa dá vyhnúť
Máte viac možností, ako riešiť rôzne konflikné situácie. Najlacnejšia je mimosúdna dohoda.
Ako si výhodne požičať? Pýtajte sa odborníka
Kde vziať financie na letnú dovolenku? Akým chybám sa pri požičiavaní vyhnúť? Treba sa aj poistiť? Na vaše otázky odpovie Lenka Gurecká, executive manager v spoločnosti Partners Group SK.
Sused má psov a hospodárske zvieratá. Dá sa tomu zabrániť?
Prekáža vám, že sused chová hospodárske zvieratá a má aj bojové plemená psov. V akých medziach zákona sa chov pohybuje, vysvetľuje advokát Róbert Bános.
Najčastejšie situácie a ako ich riešiť
Zasahuje susedov plot do vášho pozemku? Alebo vám tieni záhradu? Nemusíte sa hneď súdiť. Ako upozorňuje advokát Róbert Bános, zbytočne vyhodíte peniaze na niekedy zdĺhavé a nákladné súdy. Pokúste sa v každom prípade o dohodu. Tu je niekoľko situácií s radami, ako ich dotiahnuť do zmierlivého konca.