Nárok na materskú po návrate z Rakúska

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom materskej na SR. Bohužiaľ nemám nikoho, na koho by som sa mohla obrátiť a bola by som rada, keby ste mi vedeli dať informácie.

Žijem v Rakúsku už siedmy rok, tu som študovala a pracovala. Po ukončení štúdia som mala niekoľko kratších zamestnaní alebo keď som bola nezamestnaná, tak som bola pripoistená k manželovi. Poistená som bola nepretžite.

Od januára 2020 do októbra 2020 som pracovala vo Viedni. V tom pracovnom pomere som sa otehotnela a od októbra 2020 do novembra 2021 dostanem materskú v Rakúsku a som poistená cez rakúsku poisťovňu. Od decembra 2021 už nebudem dostať materskú v Rakúsku a budem pripoistená k manželovi.

Prednedávnom som sa otehotnela a dieťa sa narodí v marci 2022. Dovtedy budem pripoistená k manželovi, pracovať ale nebudem, keďže som doma s dcérkou. Od marca ako sa druhé dieťa narodí, by som v Rakúsku zase dostala materskú.

Po narodení dieťaťa, takže buď v marci alebo v apríli by sme vrátili na Slovensko. Moja otázka je: mala by som nárok na materskú na druhé dieťa na Slovensku a aká by bola tá suma, ktorú by som dostala a dokedy by som to dostala?
Čítala som, že tie ženy majú nárok na materskú, ktoré majú tých požadovaných 270 dní (aj dobrovoľného) nemocenského poistenia. Patrí k tých 270 dní aj rakúske pripoistenie k manželovi a rakúske poistenie cez rakúsku poisťovňu počas poberania materskej v Rakúsku?

Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu odpoveď!

S pozdravom
Bernadett Urbanek

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus