
Neobišiel spoluvlastník nehnuteľnosti predkupné právo?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
1. V prípade, že máte v záujme previesť svoj spoluvlastnícky podiel na inú osobu (nie blízku), z ust. § 140 Zákona č. 40/1964 Zb. v platnom znení (Občiansky zákonník) vyplýva: "ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117)".
Z vyššie uvedeného je teda zrejmé, že v prípade ak svoj spoluvlastnícky podiel neponúknete ostatným spoluvlastníkom pred zamýšľaným prevodom, pôjde o relatívne neplatný právny úkon, a teda sa budú môcť títo ostatní spoluvlastnící domáhať určenia neplatnosti tohto právneho úkonu na súde.
2. V prípade ak spoluvlastník v závete odkazuje svoj spoluvlastnícky podiel cudzej osobe, zákon nehovorí o povinnosti rešpektovať "predkupné právo" pri tomto inštitúte, keďže sa tu nejedná o prevod práva, ale o prechod (jedná sa o inštitút dedenia - vlastnícke právo tu prechádza a nie sa prevádza!). Znamená to, že v prípade spísania závetu nie ste povinný svoj spoluvlastnícky podiel ponúknuť ďalším spoluvlastníkom, ako je tomu v prípade jeho zamýšľaného prevodu podľa ust. § 140 OZ.
Verím, že Vám tento stručný výklad pomohol.
Pekný deň prajem.
Martin
Dobrý deň, predkupné právo pri prevode by malo byť dodržané, keďže v prípade nedodržania je úkon relatívne neplatný. To znamená, že je platný, až kým sa spoluvlastník nedovolá neplatnosti, pričom tejto neplatnosti sa môže dovolať vo všeobecnej premlčacej lehote troch rokov. Pri závete sa predkupné právo neuplatňuje, keďže v tomto prípade ide o prechod vlastníckeho práva a nie prevod. Mgr. Peter Danczi, Notárska komora SR
V súlade s ustanovením § 140 Občianskeho zákonníka, ak sa spoluvlastnícky podiel neprevádza na blízku osobu, majú spoluvlastníci zo zákona predkupné právo na prevádzaný podiel. Prevádzajúci spoluvlastník musí svoj podiel ponúknuť najskôr ostatným spoluvlastníkom. Je na rozhodnutí spoluvlastníkov, kto kúpi ponúknutý spoluvlastnícky podiel. Ponúknutý podiel môže odkúpiť jeden alebo aj niekoľkí spoluvlastníci. Nakoľko ide o nehnuteľnosť musí byť ponuka urobená písomne a spoluvlastníci musia uplatniť predkupné právo a zároveň vyplatiť prevádzajúceho spoluvlastníka (predávajúceho) do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba márne uplynie, predkupné právo zanikne, t. z., že v prípade, ak spoluvlastníci svoje predkupné právo nevyužijú, prichádza do úvahy predaj spoluvlastníckeho podielu tretej osobe. Odporúčame vyžiadať si od spoluvlastníkov písomné potvrdenie o neuplatnení predkupného práva, aby nemohli neskôr namietať neplatnosť zmluvy o prevode spoluvlastníckeho podielu na inú osobu. Zároveň upozorňujeme, že kupujúcemu nemôže byť spoluvlastnícky podiel prenechaný za nižšiu cenu, prípadne za výhodnejších podmienok, než aké boli obsiahnuté v ponuke pre spoluvlastníkov.
V prípade závetu neplatia pre fyzickú osobu vyššie uvedené obmedzenia. Závet je prejav vôle, ktorým fyzická osoba rozhoduje o svojom majetku pre prípad smrti. Spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti, ako aj svoj ďalší majetok môže odkázať ktorejkoľvek osobe.
A v prípade nie predaja. ale darovania svojho spoluvlast. podielu nie blízkej osobe platia tiež hore uvedené obmedzenia t.j. predkúpne právo spoluvlastníkov? Ďakujem.
pre soffia: v zmysle ustanovení príslušného právneho predpisu v prípade, že sa spoluvlastník rozhodne svoj podiel predať alebo darovať /prevod/ a ak svoj podiel neprevádza na blízke osoby, majú ostatní spoluvlastníci nárok na predkupné právo; to znamená, že spoluvlastníci majú nárok odkúpiť podiel za najvyššiu ponuku, ktorú dostal predávajúci s uhradením do dvoch mesiacov;
ak spoluvlastník previedol svoj podiel bez rešpektovania predkupného práva, je taký prevod relatívne neplatný; /platný pokiaľ si ostatní spoluvlastníci neuplatnia svoje právo/.
Ďakujem pekne. Ešte doplňam otázku , že konkretný štvrtinový spoluvlastnícky podiel nehnuteľnosti je v katastri vedený na už 8 rokov nežijúceho vlastníka, jednoducho jeho dedičia toto vlastníctvo nezahrnuli do ded. konania a ani sa o údržbu nehnuteľnosti a pod. nestarajú. Komu teda sa v prípade predaja má adresovať ponuka ako spoluvlastníkovi. Ako postupovať? Ďakujem.
Mám takú otázku, vlastníme pozemky, ornú pôdu, pozemky nie sú celistvé, sú v rôznych častiach obce, sme traja vlastníci. Jeden z vlastníkov, chce svoj podiel asi predať. Chce odo mńa ako tretinového vlastníka, že sa vzdávam predkupného práva na tieto pozemky. Len tie pozemky nie sú určené, že toto je tvoje a toto moje. Nikdy sme tie pozemky nedelili, sú zapísané v katastri všetky pozemky s tretinovým podielom. Neviem, či mám takéto vyhlásenie dať...Ide o skoro 18000 m2, a toľko finančných prostriedkov nemám, aby som vyplatila spoluvlastníkov. Mám to vyhlásenie dať? Čo keď ma budú nútiž predať pozemky pod cenu.Ako postupovať? Ďakujem
nemozes sa vseobecnym vyhlasenim vzdat predkupneho prava do buducnosti ... mozes len neprijat resp. nereagovat v stanovenej lehote na konkretnu ponuku na kúpu jeho podielu, ktory nasledne moze predat komu chce
pre Renata52: občiansky zákonník rieši uplatnenie predkupného práva z vášho spoluvlastníckeho pohľadu k nehnuteľnosti, ako možnosť využitia predkupného práva a nie ako vašu povinnosť; povinnosť predloženia ponuky o odkúpenie vzniká pre predávajúceho spoluvlastníckeho podielu;
pokiaľ nie ste k spouvlastníkovi blízka osoba a spoluvlastník sa rozhodol predmetný podiel nehnuteľnosti predať, je povinný vám predložiť písomnú ponuku na využitie predkupného práva, v ktorej uviedol cenovú ponuku vrátane doby splatnosti kúpnej ceny;
ak nemáte záujem o kúpu jeho príslušného ponúkaného podielu čiže nevyužijete vaše predkupné právo v zmysle ponuky v lehote uvedenenej v ponuke, vaše vlastníctvo, vášho podielu tým nie je nijako dotknuté a len vy rozhodujete ako so svojím vlastníctvom budete naladať;
preto pokiaľ teda nemáte záujem odkúpiť predmetný podiel, nemusíte na ponuku reagovať prípadne môžete dať súhlasné stanovisko s predajom; k vyslovenej obave: garanciou vášho vlastníctva a nakladania s ním je zákon a nikto nemá právo vás nútiť k predaju iným spôsobom než akým sa vy rozhodnete;
Arthur Kele, právnik.
pre Lucia Menkeova: píšete "Nakoľko ide o nehnuteľnosť musí byť ponuka urobená písomne a spoluvlastníci musia uplatniť predkupné právo a zároveň vyplatiť prevádzajúceho spoluvlastníka (predávajúceho) do dvoch mesiacov po ponuke. " Zaujíma ma, v akom zákone je toto špecifikované.