Nesprávne zaradenie obdobia dôchodkového zabezpečenia alebo diskriminácia?

Dobrý deň,

mám v rodine takýto prípad:
Chlapec na Slovensku vyštudoval strednú vojenskú školu, na Slovensku vyštudoval aj vysokú vojenskú školu, a ako príslušníka ČSĽA ho po jej skončení prevelili do Čiech. Od armády časom odišiel a nejakú dobu pracoval v Čechách, potom sa vrátil na Slovensko.
(nárok na výsluhový ani invalidný dôchodok mu v ČR nevznikol)
Po tretej operácii na Slovensku mu priznali čiastočný invalidný dôchodok (55%) vo výške....42,40 € mesačne.

Od roku 1980 do 1993 bol ako zamestnanec ČSĽA, spoločnej armády federatívneho spoločného štátu, ale do Osobného listu dôchodkového poistenia mu za tie roky napísali ZNAK J (prípadne J I, J II), to znamená doba zamestnania v cudzine. A to aj napriek tomu, že o žiadnu cudzinu do roku 1993 nemohlo ísť, kedže sme boli federácia a naviac, pre profesionálnych vojakov je určené (vo vysvetlivkách) písmeno A.

Výsledok?
Započítali mu síce cca 20 rokov pre obdobie dôchodkového poistenia, ale z doby, počas ktorej slúžil v ČSĽA mu nezapočítali ani jeden deň!
To znamená, že Sociálna poisťovňa sa tvári, ako keby pracoval a odvádzal dane a odvody len asi 3 roky, keď pracoval na Slovensku - a z toho mu vypočítala závratných 42,40€.

Našli sme si v zákonoch, že po rozdelení federácie bolo rozhodujúce, kde pred týmto dátumom mal zamestnávateľ sídlo. Logicky, ČSĽA mala sídlo v Prahe.

Ako príslušník ozbrojených síl federácie si predsa sám nemohol vybrať miesto pôsobenia.

Domnievame sa, že môže ísť o diskrimináciu, pretože švagor robil len na Slovensku a nemá so započítaním rokov do "rozhodujúceho obdobia" žiadny problém.
1) Aký máte na to názor ohľadom diskriminácie?
2) Soc.poisťovňa započítaných 15 rokov v ČSĽA (aj so školou) označila ZNAKOM "J", nemá tam byť A?

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus