Nezisková organizácia - zriadovateľ vs. riaditeľ vs. zamestnanec

Zariadenie „Centrum špeciálnopedagogického poradenstva“, ktoré bolo zriadené na základe zriaďovacej listiny podľa zákona č. 279/1993 Z.z. o školských zariadeniach, je neziskovou organizáciou zaradenou do siete škôl a školských zariadení v SR, má svojho zriaďovateľa, ktorým je fyzická osoba, pán XY. V štatúte i v zriaďovacej listine je uvedené, že riaditeľa Centra menuje a odvoláva zriaďovateľ.
1. Je možné, aby riaditeľ i zriaďovateľ bola tá istá osoba? Teda, že pán XY ako zriadovateľ vymenuje sám seba ako riaditeľa?
2. Pán XY má zároveň živnosť na služby špeciálnopedagogického poradenstva. Môže sa v Centre (ktorého je zriadovateľom a zároveň aj riaditeľom) zamestnať ako riadny zamestnanec, kedže kvalifikačné predpoklady spĺňa a teda by mohol svoju živnosť zrušiť?
Alebo by bolo lepšie, keby zostal živnostníkom a svoje vykonané a vykázané poradenské hodiny neziskovke-poradenskému centru (ktoré zriadil a ktorému je riaditeľom) fakturoval?
Dakujem.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Dlhé kontroly škodia poctivým podnikateľom
Pri vratkách na DPH treba oddeliť čestné firmy od tých nepoctivých, tvrdia odborníci.
Podniká a čelí vyhrážkam dlžníkov. Jeho problém však má riešenie
Viac starostí z podnikania, ako radosti. Podniká, má zákazky v cudzine, a predsa je takmer na mizine. Reč je konateľovi eseročky, ktorý sa obrátil na HN Poradňu s akútnym problémom.
Končíte školu? Toto sú top pozície pre študentov
Aktuálne pozície pre absolventov bez praxe sa nájdu v IT aj armáde. Pozrite sa, kde sa uplatníte už zajtra.
Šmejdi môžu svoju „obeť“ obrať o tisíce. Ako sa brániť
Prikrývky, variče, riady, masážne stroje či vyhrievané deky. Na rôzny predražený tovar lákajú dôverčivých spotrebiteľov dobre známi „šmejdi“ alebo, inak povedané, špinaví podvodníci. Ako pred nimi ubrániť najmä bezbranných seniorov, radí právnik.
Poľsko má nový ropný terminál. Stavali ho aj slovenské firmy
Poľsko je momentálne najväčší energetický trh v Európe. Modernizujú sa tam elektrárne, teplárne, stavajú sa plynovody, kompresorové stanice a iné objekty.