OTEC NA MATERSKEJ A MATKA TIEŽ DOMA

Dobrý deň, PRED 2 TYZDNAMI SOM SA INFORMOVALA, AVšAK NEDOSTALA SOM ZATIAL ODPOVEĎ... som matka dvoch detí (4 ročná dcerka chodí do škôlky a s 8 mesačnou dcérou som doma, teraz už na rodičovskej dovolenke). Na materskú som nastupovala od svojho zamestnávateľa, pričom moja pracovná zmluva na dobu neurčitú naďalej pokračuje... Manžel má trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú. Chcel by mi pomôcť a zostať na materskej dovolenke. Ja sa však nechcem zatiaľ vrátiť do prace, rada by som bola tiež doma a starala sa o deti súčasne s manzelom. Môžem za týchto okolností požiadať o zrušenie vyplácania rodičovského príspevku a manžel podať žiadosť o vyplácanie materskej dovolenky? Budem evidovaná na rodičovskej dovolenke bez nároku na dávku od štátu alebo budem "len doma" ? Mam nejakú oznamovaciu povinnosť voči môjmu zamestnávateľovi,že som prerušilana určitú dobu rodičovskú dovolenku? Samozrejme dávku od statu bude poberať na dieťa len manžel... Je potrebné platiť si z mojej strany odvody do zdravotnej poisťovne po dobu ukončenia manzelovej materskej dovolenky? Ak áno, aká suma je to, resp co tam je započítané? Tu neviem ako to je... Ak som zamestnanec, ktorý sa rozhodol na určitý čas prerušiť poberanie rodičovskeho príspevku, automaticky štát už za mňa neplatí odvody a musím si ich platiť sama? Po ukončení manželovej materskej sa môžem opäť prihlásiť na poberania rodičovskej dovolenky? Nie je tam nejaká ochranná lehota alebo netreba dodržať nejaký časový odstup? Ďakujem pekne

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus