Synovec 29 rocny byva u svojej babky kde ma zahlasene trvale bydlisko.Rozvedena matka sa znovu vydala a žije v so svojom manželom v inej domacnosti.Nechce odist od babky nakolko tam ma stravu, byvanie zadarmo neprispieva do domacnosti.Nie ze by nemohol najst pracu ale nikde nevydrzi pracovat dlhsie.teraz je zasa už 8 mesiacov nezamestnany.tvrdi babke ze ho nemože vyhodit nakolko tam ma trvale bydlisko.este podotknem ze ak mal aj nejaku pracu tak z vyplaty babka nevidela ani korunu a ona ho stravuje aj plati vsetko co sa tyka byvania z 280 euroveho dochodku.potrebovali by sme vediet ako sa ho moze babka zbavit.podla mna je to obycajny priživnik.Dakujem

Potrebujem poradit so synovcom ktory nechce pracovat
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
neuvádzate, či je babka vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej synovec býva. Právo disponovať s nehnuteľnosťou má totiž jej vlastník.
V zmysle § 7 ods. 1 písm. f) zákona č. 253/1998 Z.z.. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v platnom znení:
Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti. - Za časť budovy sa považuje i byt.
Z toho vyplýva, že vlastník nehnuteľnosti môže na ohlasovni pobytu /obecný úrad, miestny úrad/ zrušiť trvalý pobyt synovca v nehnuteľnosti, samozrejme pod podmienkou, že synovec v nehnuteľnosti nemá napríklad právo nájmu alebo akékoľvek iné užívacie právo.
Samotné zrušenie trvalého pobytu však nemusí znamenať, že synovec nehnuteľnosť dobrovoľne opustí. Odporúčam, aby vlastník nehnuteľnosti synovca vyzval, aby sa z nehnuteľnosti vypratal v určitej stanovenej lehote. V prípade, že sa synovec neodsťahuje, môže vlastník nehnuteľnosti podať návrh na súd na vypratanie synovca z nehnuteľnosti z dôvodu jej užívania bez právneho titulu.
Súčasne i bez podania návrhu na vypratanie, vlastník nehnuteľnosti má právo požadovať od synovca nájomné, resp. vydanie bezdôvodného obohatenia taktiež súdnou cestou za to, že užíva nehnuteľnosť.
V oboch prípadoch je samozrejme vhodné pokúsiť sa o mimosúdne riešenie sporu napríklad cestou mediácie.
Dakujem za odpoved velmi ste pomohli babke ktora je jedinnym vlastnikom nehnutelnosti.
Este by som poprosila trosku detailnejsie k veci.Babka je vlastnikom nehnutelnosti.Ma 3 deti ktory maju poddiel po otcovi polovicu domu.Synovcova matka je jednym z tych deti.cize byva u babky vnuk.Teraz neviem ci ma uzivacie pravo.Na obecnom urade babke povedali ze ho nemozu odhlasit z trvaleho pobytu pokial neprinesie doklad o novom trvalom pobyte.
Dakujem
To, že synovcova matka má 1/6 domu nezakladá bez ďalšieho pre vnuka žiadne užívacie právo. Ešte uvediem, ak tri deti zdedili po otcovi polovicu domu, tak babka nie je jediným vlastníkom domu, ale má jednu polovicu domu a každé z detí ako uvádzate zdedilo po otcovi rovnaký diel, t.j. jednu šestinu domu.
Dovolím si nesúhlasiť i s postojom obecného úradu - ohlasovne pobytu, že vlastník nehnuteľnosti nemôže zrušiť trvalý pobyt synovcovi, kým synovec nebude mať nový trvalý pobyt. Už len z logického hľadiska, akým spôsobom by sa potom z ľudí stali "bezdomovci", ktorí majú hlásený trvalý pobyt v obci alebo mestskej časti. Súčasne by to obmedzovalo dispozičné právo vlastníka nehnuteľnosti.
V zmysle § 7 ods. 3 zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v platnom znení:
Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní.V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.
To znamená, že som toho názoru, že babka má právo zrušiť vnukovi trvalý pobyt v jej dome. Nemôže tak urobiť iba v prípade, že by tam bol synovec napríklad nájomníkom so zmluvou príp. spoluvlastníkom. Čo nie je tento prípad. Obec zruší trvalý pobyt synovcovi, oznámi mu to vyvesením na úradnej tabuli v obci. Synovec má právo kedykoľvek si nahlásiť nový trvalý pobyt v nejakej inej nehnuteľnosti, či už vlastnej alebo so súhlasom vlastníka.
Skúste opätovne navštíviť ohlasovňu pobytu - obecný úrad a uviesť tieto zákonné ustanovenia a požiadať ich o stanovisko.