Na zaklade exekucneho titulu bola voci mne vedena exekucia. Po obdrzani oznamenia o zacati exekucie som v lehote do troch dni podal namietku proti trovam exekucie a zaroven som na ucet exekutora poslal vymahanu sumu v plnosti. Exekutor moju namietku poslal na rozhodnutie prislusnemu sudu a zaroven na tento sud poslal svoje vyjadrenie k mojej namietke a zaroven vratil poverenie na vykonanie exekucie, kedze vymahana ciastka bola vymozena. Po uplynuti niekolkych rokov som nahliadnutim do exekucneho spisu zistil, ze sud vo veci mojej namietky nerozhodol, spis sa nachadzal v archive a tak som podal predsedovi sudu staznost na prietahy v sudnom konani a ziadal som, aby vo veci sud konal. Moju staznost predseda sudu zamietol a napisal, ze sud konat vo veci nebude z dovodu, ze exekucia je ukoncena.
Mam narok na to, aby o mojej veci (o namietke voci trovam exekucie) rozhodol statny organ? Aky iny organ, ako sud o tom ma rozhodnut? Ak o tom ma rozhodnut sud, ako ho k tomu donutit, ak to odmieta? Je nejaka casova lehota na to, aby som sa svojho prava na rozhodnutie sudu mohol domahat?

Pravo na prerokovanie veci
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Pani Hedviga Takacova, dakujem za Vas nazor. Ja som nepodal namietku voci exekucii ale namietku voci trovam exekucie. Zaroven sa Slovenska Republika zaviazala medzinarodnou zmluvou, ze o vsetkych sporoch bude rozhodnute /ak sa nemylim).
Ak ste zaplatili aj predmetné trovy exekúcie a podali voči nim námietku, exekútor aj súd postupovali správne. Trovy ste nemali platiť, ak podľa Vás neboli správne vyčíslené. Pokiaľ totiž boli námietky podané, ale zároveň vymožená celá suma (istina, príslušenstvo a trovy exekúcie), exekútor správne námietky predložil súdu a zároveň vrátil poverenie. Poverenie vracia, okrem iných prípadov (ale prihliadajme na ten Váš), ak bola exekúcia skončená vymožením pohľadávky, jej príslušenstva a trov exekúcie.
Súd takto nemal o čom rozhodovať, nakoľko ste trovy "dobrovoľne" (aj keď ide len o pojem, v exekučnom konaní, ako nútenom výkone rozhodnutia nemôže byť reči o dobrovoľnosti) zaplatili.
Pani JUDr. Martina Jencova, vdaka za Vas nazor. Nenamietam konanie exekutora, urobil vsetko v sulade so zakonom. Ale nemyslim si, ze zaplatenim trov konania som zaroven vyslovil svoj suhlas s ich vyskou (najma, ak som sucasne podal namietku voci ich vyske). Zaplatenie nejakej pohladavky moze konkludentne znamenat suhlas s jej vyskou, ale urcite nie, ak zaroven vyhlasim pisomne nesuhlas s jej vyskou. Ale, kedze uz traja pravnici maju opacny nazor ako ja, tak sa mylim asi ja.
Ak to preformuluje (chcem vediet, ci to spravne chapem)): tym, ze som zaplatil i trovy exekucie, som konkludentne suhlasil s ich vyskou (aj ked som namietal trovy konania) a preto tu neexistuje ziadny spor, ktory by bola Slovenska Republika zaviazana prerokovat podla zavazku z clanku 6 Europskeho dohovoru o ludskych pravach a ziadna neistota ucastnika konania neexistuje. Je to tak?
Exekučné konanie končí vymožením pohľadávky, jej príslušenstva a trov exekúcie. Po skončení exekučného konania sa súd námietkami nezaoberá, nakoľko odpadol dôvod zaoberania sa nimi (odpadol z dôvodu úhrady z Vašej strany).
Ako som už vyššie uviedla, ak ste s výškou trov nesúhlasili, nemali ste ich hradiť, ale iba podať námietky a počkať ako rozhodne súd.
Pani Hedviga Takacova, ja si myslim, ze keby "vsetci" namietali uhradene sumy, tak by bud hradili trovy neuspesneho konania alebo v pripade uspechu by sa domahali sumy zaplatenej bezdovodne (bezdovodne obohatenie).
Co sa tyka opravneni prokuratora podla § 35 Obč. zákonníka, hlavne odstavec 3, tie sa netykaju konani podobnych mojho.
ust. § 35 ods. 3 Občianskeho zákonníka v platnom znení hovorí, že:
Právne úkony vyjadrené inak než slovami sa vykladajú podľa toho, čo spôsob ich vyjadrenia obvykle znamená. Pritom sa prihliada na vôľu toho, kto právny úkon urobil, a chráni sa dobromyseľnosť toho, komu bol právny úkon určený.
Ja som ale ********, v rychlosti som si od googlu nechal ukazat obciansky sudny poriadok namiesto obcianskeho zakonnika. Ospravedlnujem sa a vdaka za opravu.
V mojom konkretnom pripade bola vola toho, kto zaplatil vyjadrena explicitne a pisomne podanim namietky voci vyske trov exekucneho konania. Takze prihliadnutim na volu toho, kto pravny ukon urobil by sa nemalo dojst k zaveru, ze suhlasi s vyskou trov exekucneho konania.
A ak mozem este dodat, tak moja vola (namietky voci vyske trov exekucie) bola dorucena prijimatelovi platby (exekutorovi), takze exekutor by nemal byt dobromyselny v tom, ze zaplatenim suhlasim s vyskou trov konania a tak nemozno prihliadat na dobromyselnost exekutora. ????