Dobrý deň,
Dobrý deň, prosím o radu: Sme dlhoročnými zákazníkmi SLOVAK TELEKOM, a s. Pracovníčka SLOVAK TELEKOM , a.s. manželovi (konateľovi firmy sr.o)telefonovala a vnútila mu nové telefónne číslo aj s novým mobilom (zaplatil na dobierku 58,99 EUR) , neupozornila ho, že ide o novú zmluvu s novým tel.číslom (myslel si, že ide o obnovenie existujúcej zmluvy za zvýhodnených podmienok tak to z jej rečí bolo vyrozumené).Zistil to až po prebratí u kuriéra. Podal samozejme sťažnosť na pobočke, vraj nemôže odstúpiť od zmluvy, lebo to bolo cez kuriéra (pritom je v zmluve uvedené že je možné odstúpiť od zmluvy do 14. dní). Pracovníčka na pobočke povedala, že keď je to na IČO treba spísať reklamáciu, že odstúpiť od zmluvy sa nedá ?! Tak spísali reklamáciu, po niekoľkých dňoch prišla manželovi smska o vybavení reklamácie, vraj ju zamietajú, lebo že pracovníčka ho korektne informovala o všetkých náležitostiach a pod. (manžel tvrdí že to nie je pravda). Na základe uvedeného sme podali písomnú sťažnosť resp. odvolanie že nesúhlasíme so zamietnutím reklamácie a žiadame o odstúpenie od zmluvy a od odstúpenia všetkých poplatkov s tým spojených a že žiadame o vypočutie si nahrávky rozhovoru pracovníčky Slovak telekomu s manželom.Následne nám prišla zamietavá odpoveď, že nám zasa našu reklamáciu neuznávajú a že máme zaplatiť zmluvnú pokutu za odpojenie čísla, vraj ich pracovníčka nás zrozumiteľne o všetko informovala, pritom tam nebola zmienka o všeobecných obchodných podmienkach a pod..Podali sme opäť námietku že nesúhlasíme s ich zamietnutím, lebo nám neumožnili vypočuť si nahrávku a ich odpoveď bola tým pádom jednostranná. Už bola vystavená a doručená 1. faktúra za služby ktoré nevyužívame a nechceme používať.
Otázka znie: Ako je možné, že sa nemôžeme brániť (nemohol si vopred prečítať zmluvu, keďže mu ju priniesol kuriér)? Ako máme Ďalej postupovať ak nám aj písomné odvolanie na ďalšiu reklamáciu odmietnu a chceme vrátiť peniaze?Nie je protizákonné vždy všetko zamietnuť, ako sa môže vlastne zákazník brániť? Musím faktúru uhradiť aj keď služby nevyužívame a nechceme?
ďakujem za odpoveď.
Odpovede
Dobrý deň,
v zmysle ust. zákona o ochrane spotrebiteľa spotrebiteľom sa rozumie spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti, zamestnania alebo povolania.
Toto uvádzame z dôvodu, že bolo jednané s Vašim manželom ako konateľom s.r.o., čo je dôležité, lebo potom sa na Váš prípad nevzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa.
Vychádzame z toho, že aj predávajúci využil toto ustanovenie a preto reklamáciu odmietol.
Platí však ust. Obč. zákonníka § 54, podľa ktorého v pochybnostiach o obsahu spotrebiteľských zmlúv platí výklad, ktorý je pre spotrebiteľa priaznivejší. Neprijateľnou podmienkou je aj podmienka ak má spotrebiteľ plniť a s ktorými sa nemal možnosť oboznámiť pred uzavretím zmluvy.
Neprijateľné podmienky upravené v spotrebiteľských zmluvách sú neplatné.
Poznámka : Netreba žiadať o odstúpenie od zmluvy, od zmluvy sa odstupuje, je to právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy.
Sme toho názoru, že predávajúci s Vami v skutočnosti jednal ako so spotrebiteľom v zmysle ust. zákona č. 102/2014 Z. z.o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, o čom svedčia aj následne zaslané doklady a podklady k samotnej zmluve vrátane formulára na odstúpenie od zmluvy, a o čom svedčí aj Vaša ďalšia komunikácia.
Z otázky nevyplýva, či ste tovar aj vrátili, ak nie, urobte tak obratom dodatočne tak, aby ste mali o tom doklad /zrejme najlepšie v predajni predávajúceho/.
Ak ste nedali výslovne súhlas na poskytovanie služby pre uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy, tak nič neplaťte.
Uvádzame, že pre predávajúceho z uvedeného zákona vyplýva celý rad povinností /cca 20/.
Súčasne žiadajte vrátiť peniaze, predávajúci je povinný tak urobiť v lehote do 14 dní od odstúpenia od zmluvy.
V prípade, Vám peniaze vrátené nebudú môžete podať sťažnosť na SOI.
JUDr. Milan FICEK, advokát Bratislava
ficek.sk
Dobrý deň, p. JUDr. Ďakujeme pekne za odpoveď. Telefon aj so zmluvou sme im vrátili kuriérom na vlastné náklady a oni nám ho vrátili spať s listom, že nám zamietajú všetko čo sa zamietnuť dá a že im máme zaplatiť zmluvnú pokutu. Súhlas sme nedali na poskytovanie služby pre uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy. Podáme určite sťažnosť na SOI, prajem všetko dobré a Ďakujem za utvrdenie čo som si aj myslela (o tých neprijateľných podmienkach). s pozdravom Ing.Mária Bestvinová
Dobrý deň,
mam ten istý problém len niesom s.r.o ale fyzická osoba živnostník. Mam otázku. Zákone o ochrane spotrebiteľov sa tak isto nevzťahuje na fyzickú osobu živnostníka? Ďakujem za vašu odpoveď.
Dobrý deň, ďakujeme za reakciu.
Vo veci Vám odporúčame opätovne vrátiť telefón aj sim kartu.
Ohľadom zml. pokuty : Vo veci pokút od zml. operátorov je množstvo súdnych rozhodnutí, z ktorých vyberám /zmluvné pokuty sa považujú za neprijateľné zml. podmienky/ :
Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove z 29. júna 2011 č. k. 2Co/137/2010 :
Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu, ktorým súd zamietol žalobu mobilného operátora voči spotrebiteľovi v časti zmluvnej pokuty za porušenie povinnosti (331,94 eur) a vo výroku určil zmluvné pokuty operátora ako neprijateľné zmluvné podmienky. Krajský súd neuznal argumentáciu mobilného operátora o individuálnom dojednaní zmluvných pokút a skonštatoval, že by si iba ťažko vedel predstaviť, že by operátor so státisícami spotrebiteľov zvládol prostredníctvom svojich zamestnancov osobitne vyjednávať nepodstatné zložky zmluvy. Zmluvná podmienka zakotvujúca zmluvnú pokutu je formulovaná s ohľadom na porušenie neurčitého okruhu rôznych povinností a spotrebiteľ je povinný zmluvnú pokutu v plnej výške platiť bez ohľadu na to, či zmluvu ukončí mesiac pred uplynutím viazanosti alebo na začiatku doby viazanosti.
Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove z 20. septembra 2011 č. k. 6Co 113/2010:
Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu, ktorým súd zamietol žalobu mobilného operátora voči spotrebiteľovi v časti zmluvnej pokuty za porušenie povinnosti (357,23 eur). Krajský súd skonštatoval, že ustanovenia spotrebiteľskej zmluvy, ktoré zachovávajú právo zo zmluvnej pokuty aj napriek zrušeniu zmluvnej pokuty v dôsledku odstúpenia od zmluvy sú pre spotrebiteľa koncipované nevýhodnejšie oproti úprave v civilnom kódexe, a sú preto neplatné pre rozpor so zákonom (§ 54 ods. 1 v spojení s § 39 Občianskeho zákonníka). Vysoký počet súdnych sporov operátorov so spotrebiteľmi indikuje potrebu podrobnejšej súdnej kontroly zmluvných podmienok a postupu operátorov, a to v súlade s čl. 169 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, čl. 38 Charty základných práv EÚ a s judikatúrou Súdneho dvora EÚ (Océano Gruppo, Cofidis, POHOTOVOS«). Súd v záujme vyššej kvality života nemôže rezignovať z pozície strážcu vyváženosti ustanovení spotrebiteľských zmlúv, a to ani pri nezodpovednom spotrebiteľovi.
JUDr. Milan FICEK, advokát Bratislava
ficek.sk
Dobrý deň pán JUDr. Milan Ficek, týmto sa Vám chcem veľmi pekne a zo srdca poďakovať za Vašu radu ohľadom nášho problému. Veľmi ste nám pomohli, Slovak Telekom na základe aj Vášho odporúčania resp. rady pristúpil k riešeniu v náš prospech, čiže všetky finančné prostriedky nám budú od nich vrátené. Prajem Vám všetko dobré a veľa spokojných klientov. s pozdravom Ing.Mária Bestvinová
Dobrý deň pani Bestvinová,
som rád, že aj moje rady Vám pomohli.
Ďakujem Vám za ohodnotenie.
JUDr. Milan FICEK
Dobrý deň pán Jadlovský,
v tejto veci pani Bestvinovej som rozoberal v podstate celý problém a navrhol postup, aby vec dopadla dobre pre klientku.
Aby som Vám mohol pomôcť bolo by dobré, aby ste napísal konkrétne aký máte problém.
Zákon o ochrane spotrebiteľa sa vzťahuje na spotrebiteľa, ktorý v týchto vzťahoch nevystupuje ako podnikateľ /viď § 2 cit. zákona : Spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti, zamestnania alebo povolania.
T. j. Nevzťahuje sa na vzťah predávajúci a FO živnostník.
JUDr. Milan FICEK, advokát v Bratislave a Nitre
ficek.sk
Dobrý deň pán JUDr. Milan FICEK,
ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď, dnes som pozrel ze ste mi odpovedali.
Mam ten istý problém ako pani Bestvinovej, zavolala pani so Slovak Telekomu ocovi, ponukla mu akciu na paušali, s tým súhlasil. Zmluvy aj tovar prišli a sa podpísal pri kurierovy. Pri preštudovaný zmlúv sa zistilo že nebudeme platiť menej ale viac. Volal som na call centrum aj som sa bol pýtať na predajni Telecomu ohľadom odstúpenia od zmlúv a bolo mi povedané, keď je na IČO, sa od toho nedá odstúpiť. Podal som reklamáciu ako mi bolo odporučenú ale s neúspechom. Reklamáciu som posielal cez email tovar som neposielal, s tým že chcem vrátiť paušali do pôvodných zmlúv. Bolo mi odpísané po prepočutí hovoru že pracovníčka poskytla správne informácie k programu a k službe mobilný interne a otec s tým súhlasil. Tým vašu reklamáciu nemôžem uznať. Zmluvy a dodatky vám môžeme ukončiť len s doúčtovaným pomerných časti zmluvnej pokuty.
Teraz chcem poslať že nesúhlasím s reklamáciou listu ktorý mi bol doručený a pribaliť aj tovar ktorý som dostal. Urobím to správne? S pozdravom Pavol Jadlovský.
Dobrý deň pán Jadlovský,
z Vašej reakcie mi nie je jasné, či spolu so zmluvou ste obdržal aj iné plnenie /napr.mobil. telefón/. Ak je tomu tak, že ste telefón obdržal, je potrebné predávajúcemu tento telefón vrátiť v neporušenom stave /ak ste mobil. telefón neobdržal tak nič nevratite/ a súčasne uviesť, že nesúhlasíte so zamietnutím reklamácie z dôvodu, že predávajúci Vás uviedol do omylu a presvedčial, že nová zmluva bude pre Vás výhodnejšia. V žiadnom prípade netreba s predávajúcim komunikovať ako podnikateľ - na IČO, ale ako spotrebiteľ - FO, teda v komunikácii neuvádzať IČO.
Pokiaľ sa jedná o zmluvnú pokutu vo viacerých súdnych rozhodnutiach sú súdmi hodnotené ako neprijateľné zmluvné podmienky, z ktorých vyberám :
Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove z 29. júna 2011 č. k. 2Co/137/2010 :
Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu, ktorým súd zamietol žalobu mobilného operátora voči spotrebiteľovi v časti zmluvnej pokuty za porušenie povinnosti (331,94 eur) a vo výroku určil zmluvné pokuty operátora ako neprijateľné zmluvné podmienky. Krajský súd neuznal argumentáciu mobilného operátora o individuálnom dojednaní zmluvných pokút a skonštatoval, že by si iba ťažko vedel predstaviť, že by operátor so státisícami spotrebiteľov zvládol prostredníctvom svojich zamestnancov osobitne vyjednávať nepodstatné zložky zmluvy. Zmluvná podmienka zakotvujúca zmluvnú pokutu je formulovaná s ohľadom na porušenie neurčitého okruhu rôznych povinností a spotrebiteľ je povinný zmluvnú pokutu v plnej výške platiť bez ohľadu na to, či zmluvu ukončí mesiac pred uplynutím viazanosti alebo na začiatku doby viazanosti.
Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove z 20. septembra 2011 č. k. 6Co 113/2010:
Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu, ktorým súd zamietol žalobu mobilného operátora voči spotrebiteľovi v časti zmluvnej pokuty za porušenie povinnosti (357,23 eur). Krajský súd skonštatoval, že ustanovenia spotrebiteľskej zmluvy, ktoré zachovávajú právo zo zmluvnej pokuty aj napriek zrušeniu zmluvnej pokuty v dôsledku odstúpenia od zmluvy sú pre spotrebiteľa koncipované nevýhodnejšie oproti úprave v civilnom kódexe, a sú preto neplatné pre rozpor so zákonom (§ 54 ods. 1 v spojení s § 39 Občianskeho zákonníka). Vysoký počet súdnych sporov operátorov so spotrebiteľmi indikuje potrebu podrobnejšej súdnej kontroly zmluvných podmienok a postupu operátorov, a to v súlade s čl. 169 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, čl. 38 Charty základných práv EÚ a s judikatúrou Súdneho dvora EÚ (Océano Gruppo, Cofidis, POHOTOVOS«). Súd v záujme vyššej kvality života nemôže rezignovať z pozície strážcu vyváženosti ustanovení spotrebiteľských zmlúv, a to ani pri nezodpovednom spotrebiteľovi
Dovoľujem si vysloviť pochybnosť, že zo strany predávajúceho ste bol poučený v zmysle zákona, ktorý hovorí o viac ako 20 povinnostiach predávajúceho/ - viď § 3zák. č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho , súčasne platí dôkazné bremeno splnenia uvedených požiadaviek znáša predávajúci. Zákon hovorí oplnení a oboznámení povinností predávajúce o cene, dĺžke trvania zmluvy, atď. Súčasne platí, že zmluva, ktorej náležitosti boli dohodnuté počas telefonického rozhovoru z podnetu predávajúceho podľa odseku 1, je uzavretá, keď je vyjadrenie súhlasu s p o t r e b i t e ľ a s o b s a h o m návrh v p í s o m n e j f o r m e d o r u č e n é predávajúcemu.
Teda, zmluvu ste nezaslal späť predávajúcemu a preto k zmluve nedošlo.
Zákon tu : https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/102/20160201#paragraf...
V závere listu môžete uviesť, že v prípade, že nebudú s Vami uvedenými námietkami súhlasiť obrátite sa na Ministerstvo spravodlivosti SR na Komisiu na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách /https://www.justice.gov.sk/Stranky/Ministerstvo/Komisia-na-posudzovanie-....
Žiadajte súčasne od predávajúceho písomné potvrdenie, že voči Vám nemá žiadne pohľadávky. Zásielku s listom a mobilom = všetko doporučene /zásielku poistiť/.
JUDr. Milan FICEK, advokát v Bratislave a Nitre
ficek.sk
hodnotenie.
Dobry den JUDr. Milan FICEK,
velmi pekne dakujem za Vas cas aj vase rady. Dnes som to poslal a uvidim aka to dopadne. Potom budem informovat ci to pomohlo alebo nie mozno to pomoze niekomu dalsiemu kto bude mat taky problem.
Stránky