Dobrý den,
prosím vás o radu k nasledovnému:
Este v období starej meny SKK som pozicala môjmu bývalému frajer ovi sumu 10.000 SKK, s tým, ze mi ich vráti ked bude mat. Boli pri tom asi 3-4 svedkovia. Asi pred pol rokom som sa mu ozvala, ze by som peniaze potrebovala, sam mi povedal ze mi ich vráti, ale teraz nemá, atď. Navrhla som mu spl kalendár ktorý nedodrziava a nedal mi ani jednu splátku.
Zmluva medzi nami neexistuje. prosím mam vôbec možnosť ako sa k peniazom dopracovať? ďakujem.

Prosim o radu
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
platná právna úprava upravuje inštitúty, využitím ktorých ste sa mohli už skôr domáhať vrátenia požičaných peňazí. Zmluva o pôžičke nemusí byť uzatvorená len v písomnej forme, platná a účinná je aj ústne uzatvorená. Ak by Váš bývalý priateľ v prípadnom súdnom spore pôžičku poprel, na preukázanie ústne uzatvorenej zmluvy o pôžičke, ako i výšky poskytnutých peňazí máte svedkov. Zásadnou skutočnosťou pre súdnu vymáhateľnosť Vášho nároku je okamih splatnosti poskytnutej finančnej pôžičky. Vzhľadom na Vami uvedené ste si konkrétnu lehotu splatnosti pôžičky nedohodli. V zmysle príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka platí, že dlžník je povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal. To znamená, že v prípade absencie dohody o splatnosti dlhu, táto nastala potom ako ste dlžníka prvýkrát na úhradu dlžnej sumy preukázateľne vyzvali (mailom, písomne, za účasti svedkov a pod.) Špecifikácia dátumu splatnosti pôžičky je dôležitá z hľadiska posúdenia otázky premlčania Vášho práva vymáhať dlh. Ak náhodou by bolo Vaše právo na plnenie od bývalého priateľa už premlčané, mohol by v prípadnom súdnom konaní vzniesť námietku premlčania a tým pádom by bola Vaša pohľadávka nevymožiteľná. Premlčacia lehota vzťahujúca sa na daný prípad je trojročná a začína plynúť prvým dňom potom ako nastala splatnosť pôžičky. Pokiaľ by napr. vrátenie požičanej sumy bolo dohodnuté v splátkach, trojročná premlčacia lehota platí pre každú splátku samostatne a mohlo by sa stať, že niektoré splátky dlžnej sumy už sú premlčané, zatiaľ čo iné nie. Ak by vzhľadom k vyššie uvedenému z okolností Vášho zmluvného vzťahu vyplývalo, že Váš nárok na vrátenie predmetnej sumy nie je premlčaný, mali by ste čo najskôr vymáhať dlžnú sumu súdnou cestou. To znamená podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu na zaplatenie dlžnej sumy spolu s úrokmi z omeškania, po dosiahnutí právoplatného súdneho rozhodnutia podať návrh na vykonanie exekúcie, za predpokladu, že dlžník by stále svoj dlh dobrovoľne neplnil. Oprávnenosť Vášho nároku by ste v prípade obštrukčného správania dlžníka preukazovali výpoveďami svedkov. Pokiaľ by Váš nárok však už bol premlčaný, môžete síce postupovať rovnako, ak by však dlžník vzniesol v súdnom konaní námietku premlčania, súd by rozsudok vo Váš prospech nevydal. V takom prípade Vám ešte zostáva možnosť presvedčiť dlžníka, aby podpísal uznanie svojho dlhu podľa § 558 Občianskeho zákonníka. Tak by ste si mohli zabezpečiť „vymáhateľnosť“ svojej pohľadávky, napriek jej premlčaniu. Odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý po oboznámení sa s podrobnými skutkovými okolnosťami Vášho prípadu a posúdení či Vaša pohľadávka je v súčasnosti premlčaná alebo nie, zvolí najvhodnejší ďalší postup vo veci.
S pozdravom,
JUDr. Katarína Bystrická, advokátka
Právne centrum s.r.o.
www.pravnecentrum.sk