S mužom vlastníme väčšinu podielového pozemku a chceli by sme si ho vyvlastniť dá sa to? ak áno ako?

Dobrý deň,

S mužom sme kúpili dom a k nemu bol aj pozemok, používaný ako príjazdová cesta pre nich a pre susedov skoro oproti.
Pozemok je v podielovom vlastníctve. Časť pozemku, ktorú by sme si chceli vyvlastniť využívame len my, lebo je vedľa našeho domu, čiže nikoho neovplivní a nikto iný ani tadiaľ nehcodí, lebo je to slepá cesta.
Susedia majú príjazdový vchod kus ďálej. Takže vyvlastnenie a následné oplotenie by ich nijako neovplivnilo.
Z pozemku vlastníme najviac zo všetkých vlastníkov je to skoro tretina z celej cesty.
Uvažujeme ešte o kúpe od dvoch majiteľov, ktorý cestu nevyužívajú vôbec, čiže potom by sme mali viac ako polovicu z celého pozemku.
Chcem sa opýtať, či je nutné kupovať od ostatných ich pozemky aby sme mali viac ako polovicu alebo si môžme, to čo my potrebujeme nejakým spôsobom vyvlastniť a zahradiť.

Aj keby sme kúpili, tie kusy a mali viac ako polovicu, zahradiť by sme si chceli len vedľa domu, aby sme neobmedzili suseda kus od nás, lebo nemáme žiadny dvor a behajú tu cudzí psy.

Ak sa dá nejak pozemok vyvlastniť tak mi poraďte ako by sme na to mali ísť. Lebo ten sused oproti nám tvrdí, že sa to nedá a že si posunie bránu oproti našemu domu a bude nám chodiť popod okná.
Radi by sme tomu zabránili. Poraďte nám prosím.

Ešte som zabudla dodať, cesta nepatrí obci a v katastri je evidovaná ako : Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčasti.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Prichádza najnebezpečnejšie obdobie roka na cestách. Chráňte sa
Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším poklesom počtu smrteľných nehôd na cestách v EÚ. Napriek tomu zomrie na našich cestách každý mesiac až 20 ľudí. Zima, najnebezpečnejšie ročné obdobie pre jazdu za volantom, je za dverami.
Jozef Mihál radí ľuďom: Tipy, ako môžete ušetriť aj tisíce eur
Živnostník má od štátu nárok na viaceré dávky. Expert upozorňuje, aké situácie môžu existovať v súlade so zákonom, aby ste získali od štátu čo najviac.
Využite mobilnú aplikáciu, zachráni vám život
Nová aplikácia v mobile môže poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne zachrániť život. Štátna poisťovňa sa tak pridala k súkromnej Dôvere, ktorá podobnú aplikáciu už má.
Štát dotuje mobilitu ľudí aj kúpele
Podpora pri hľadaní a sťahovaní sa za prácou, ale aj finančné úľavy pre tých, ktorí chodia do kúpeľov. Aj taká je starostlivosť o zamestnancov či seniorov zo strany štátu. Nie vždy sú však dotácie a podpora adekvátne. Takto to vidia experti.
Práca v domove, jasličkách či seniorských zariadeniach. Mzda je väčšinou dohodou
Profesie ako vychovávateľ, profesionálny rodič, sociálny pracovník či psychológ sú čoraz viac v kurze. V spolupráci s ISTP sme pre vás urobili prehľad o voľných miestach po celom Slovensku.