S mužom vlastníme väčšinu podielového pozemku a chceli by sme si ho vyvlastniť dá sa to? ak áno ako?

Dobrý deň,

S mužom sme kúpili dom a k nemu bol aj pozemok, používaný ako príjazdová cesta pre nich a pre susedov skoro oproti.
Pozemok je v podielovom vlastníctve. Časť pozemku, ktorú by sme si chceli vyvlastniť využívame len my, lebo je vedľa našeho domu, čiže nikoho neovplivní a nikto iný ani tadiaľ nehcodí, lebo je to slepá cesta.
Susedia majú príjazdový vchod kus ďálej. Takže vyvlastnenie a následné oplotenie by ich nijako neovplivnilo.
Z pozemku vlastníme najviac zo všetkých vlastníkov je to skoro tretina z celej cesty.
Uvažujeme ešte o kúpe od dvoch majiteľov, ktorý cestu nevyužívajú vôbec, čiže potom by sme mali viac ako polovicu z celého pozemku.
Chcem sa opýtať, či je nutné kupovať od ostatných ich pozemky aby sme mali viac ako polovicu alebo si môžme, to čo my potrebujeme nejakým spôsobom vyvlastniť a zahradiť.

Aj keby sme kúpili, tie kusy a mali viac ako polovicu, zahradiť by sme si chceli len vedľa domu, aby sme neobmedzili suseda kus od nás, lebo nemáme žiadny dvor a behajú tu cudzí psy.

Ak sa dá nejak pozemok vyvlastniť tak mi poraďte ako by sme na to mali ísť. Lebo ten sused oproti nám tvrdí, že sa to nedá a že si posunie bránu oproti našemu domu a bude nám chodiť popod okná.
Radi by sme tomu zabránili. Poraďte nám prosím.

Ešte som zabudla dodať, cesta nepatrí obci a v katastri je evidovaná ako : Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčasti.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Do koľkých dní môžete vrátiť tovar do obchodu
Namiesto radosti pociťujete z nákupu sklamanie a mrzia vás minuté peniaze? Nepremeškajte možnosť na bezdôvodné vrátenie tovaru.
Pri sceľovaní o svoju pôdu neprídete
Obava, že pri sceľovaní pozemkov môžu vlastníci o ne prísť, sa podľa advokáta Dušana Tomka z DT Legal nepotvrdzuje. Naopak, zlučovanie parciel do funkčných celkov zlepšuje ich využitie. Aby sa pri sceľovaní predišlo nedorozumeniam, Tomka majiteľom odporúča, aby pri sceľovaní preberali úradné zásielky, pozorne ich čítali a sledovali oznámenia na úradných tabuliach.
Zarábajte viac a pracujte menej. Toto sú TOP ponuky na skrátený úväzok
Pozrite si prehľad aktuálne voľných pracovných miest na kratší pracovný čas ktorý sme pripravili v spolupráci s portálom istp.sk.
Čo vám firma dáva okrem platu? Pozrite si najobľúbenejšie benefity
Prilepšenie k platu ponúka v súčasnosti rekordný počet firiem. Trendom v najlepších podnikoch je poskytnúť ľuďom aj viac voľna a relaxu.