S mužom vlastníme väčšinu podielového pozemku a chceli by sme si ho vyvlastniť dá sa to? ak áno ako?

Dobrý deň,

S mužom sme kúpili dom a k nemu bol aj pozemok, používaný ako príjazdová cesta pre nich a pre susedov skoro oproti.
Pozemok je v podielovom vlastníctve. Časť pozemku, ktorú by sme si chceli vyvlastniť využívame len my, lebo je vedľa našeho domu, čiže nikoho neovplivní a nikto iný ani tadiaľ nehcodí, lebo je to slepá cesta.
Susedia majú príjazdový vchod kus ďálej. Takže vyvlastnenie a následné oplotenie by ich nijako neovplivnilo.
Z pozemku vlastníme najviac zo všetkých vlastníkov je to skoro tretina z celej cesty.
Uvažujeme ešte o kúpe od dvoch majiteľov, ktorý cestu nevyužívajú vôbec, čiže potom by sme mali viac ako polovicu z celého pozemku.
Chcem sa opýtať, či je nutné kupovať od ostatných ich pozemky aby sme mali viac ako polovicu alebo si môžme, to čo my potrebujeme nejakým spôsobom vyvlastniť a zahradiť.

Aj keby sme kúpili, tie kusy a mali viac ako polovicu, zahradiť by sme si chceli len vedľa domu, aby sme neobmedzili suseda kus od nás, lebo nemáme žiadny dvor a behajú tu cudzí psy.

Ak sa dá nejak pozemok vyvlastniť tak mi poraďte ako by sme na to mali ísť. Lebo ten sused oproti nám tvrdí, že sa to nedá a že si posunie bránu oproti našemu domu a bude nám chodiť popod okná.
Radi by sme tomu zabránili. Poraďte nám prosím.

Ešte som zabudla dodať, cesta nepatrí obci a v katastri je evidovaná ako : Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčasti.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Viete, či váš dedo vlastnil les? Čo ak ste ho zdedili? Nenechajte ho štátu
Overiť si, či vám v katastri nepatrí nejaký les, je jednoduché. Keď ho vlastníte, môžete na ňom aj zarobiť. Ako na to, povieme vám v pondelkovej prílohe HN.
Ruku na srdce, kedy ste boli na preventívnej prehliadke? Toto si preverte
Dospelí Slováci nechodia na preventívne prehliadky v takej miere, ako by mali. Len zhruba 20 % dospelých absolvovalo minulý rok preventívku u praktického lekára.
Osobné údaje sa budú chrániť prísnejšie. Firmy, nezanedbajte prípravu
Pol milióna firiem bude musieť prehodnotiť svoje pravidlá v ochrane osobných údajov. Brusel žiada prísnejšie dbať na práva ľudí.
Generálna prokuratúra zverejnila počet sťažností pre súdne prieťahy
V prvom polroku tohto roka podali prokurátori 89 sťažností na príslušné súdy pre súdne prieťahy. V minulom roku to bolo spolu 243 sťažností. 
Penzisti šetria na dani aj poplatkoch
Zistite, na čo všetko máte nárok, a nepremeškajte benefity a pomoc, ktoré môžete ako dôchodcovia získať.