Dobrý deň, mám na Vás otázku týkajúcu sa stavebného konania a jeho schvaľovania.
Pri kolaudácii stavby mohol stravebný úrad a zodpovedný pracovník možnosť zistiť, že kolaudovaný objekt bol rozšírený o stavbu terasy, ktorá nebola v stavebnom povolení. Komplikovanejšie je to o právny stav, kedy stavebník nie je majiteľom pozemku, na ktorom sa prestrešená terasa s murovanými základmi nachádza – je iba majiteľom objektu, na ktorý terasa nadväzuje). Má na užívanie dotknutého pozemku právo využívania formou vecného bremena, zapísaného v liste vlastníctva. Zaujíma ma či je na na odstránenie nepovolenej stavby potrebná aktivita so strany majiteľov pozemku ( ak áno, tak ko by mali postupovať ), alebo mal začať konanie stavrebný úrad, ktorý mohol osobne, ces zodpovedných pracovníkov, v čase kolaudácie susediaceho objektu zistiť, že objet bol rozšírený o terasu, ktorá presahuje veľkosťou kolaudovaný objekt.
Druhá otázka sa týka rozsahu plynúceho z práva užívania. Je to právo vzťahujúce sa iba na jeho osobu, uvedenú v LV, alebo môže tento pozemok používať na podnikateľské účely a v tomto prípade z neho urobiť priestor, ktorý môže využívať ktokoľvek. Aké práva zostali pri tomto usporiadaní majiteľom pozemku ?
Za odpoveď ďakujem a v prípade otázok Vám poskytnem ďalšie potrenbé informácie.

stavebné konanie
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
v zmysle stavebného zákona, ak stavebný úrad zistí, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, začne z vlastného podnetu konanie o dodatočnom povolení stavby, v ktorom ak zo strany stavebníka nebudú predložené požadované doklady, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby. Uskutočňovanie stavby bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, je správnym deliktom, za ktorý môže stavebný úrad uložiť stavebníkovi pokutu.
V zmysle občianskeho zákonníka, vlastník pozemku sa môže na súde domáhať odstránenia stavby, ktorá bola postavená na jeho pozemku bez súhlasu jeho vlastníka. To, či ide o stavbu neoprávnenú, závisí od vymedzenia práva zodpovedajúceho vecnému bremenu, nakoľko aj právo vyplývajúce z vecného bremena môže byť v zmysle stavebného zákona právom k pozemku, od ktorého možno odvodiť právo postaviť na pozemku stavbu.
Pokiaľ ide o rozsah práva zodpovedajúceho vecnému bremenu, ten závisí od toho, ako je vecné bremeno vymedzené na LV a či svedčí v prospech konkrétnej osoby alebo v prospech vlastníka nehnuteľnosti. Ak je vecné bremeno zriadené v prospech vlastníka stavby, ktorým je právnická osoba a vecné bremeno bolo zriadené k stavbe, ktorá slúžila v čase jeho zriadenia na podnikanie, je možné pozemok využívať na podnikateľské účely. Účel vecného bremena nemožno dodatočne zmeniť, t.j. ak bolo vecné bremeno zriadené k stavbe, ktorá neslúžila na podnikanie, nemožno pozemok využívať za účelom podnikania. Znamená to, že ak stavba začala slúžiť na iný účel, než sa pôvodne predpokaldalo, účel vecného bremena nemôže vlastník dodatočne rozširovať.
Prosím Vás o radu, ako postupovať v prípade ak stavebný úrad nekonal. V zmluve o vecnom bremene je
špecifikované využivanie pozemku: len na športové účely a to ako tenisové kurty, ostatná časť pozemku má upravovať ako zelený park, stromy a kríky.
Ako môźem ďalej postupovať. Je nevyhnutné pre majiteľa pozemku sa súdne domáhať odstránenie stavby, alebo existuje nejaký medzistupeň, ktorý by nariadil stavebnému úradu konať v tejto veci ?
ďakujem
Dobrý deň,
do úvahy prichádza sťažnosť na postup stavebného úradu, ktorý napriek tomu, že mal vedomosť o tom, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia, nezačal vo veci konať. Môžete tiež podať podnet na vykonanie štátneho stavebného dohľadu, ktorý ak zistí nepovolenú stavbu, oznámi to stavebnému úradu, ktorý by mal v zmysle stavebného zákona začať konanie o dodatočnom povolení stavby. Ďalšou možnosťou je adresovať stavebníkovi výzvu na odstránenie stavby, najlepšie v zastúpení advokátom, s tým, že ak stavbu neodstráni, vec budete riešiť súdnou cestou.