Ako mnoho iných zasiahla i mňa exekucia. Žiaľ exekutorka so mnou zásadne písomne nekomunikuje. Problém je v tom, že exekučná pohľadávka je v súhrne na 4 141,19 EUR, ktorú som splatil. Ale predbežné trovy exekucie si odhadla na 6 188,67 EUR, čo je pre mňa likvidačné. Z exekvovanej čiasty som dobrovoľne už splatil aj odmenu exekutora vo výške 10 % - 413,31 EUR, lebo mám názor, že moja exekucia bola bez problemu a nevznikli pri nej mimoriadne náklady ani naviac práce. Exekutorka so mno nekomunikuje a asi čaká, aby som doplatil do čiastky 6 188,67 EUR. Z tejto príčiny mám v katastri zablokovaný majetok, ktorý mnohonásobne prevyšuje dlžnu sumu, no nemám k nemu právo z dôvodu exekúcie.
Prosím o radu odborníka, ako mám ďalej postupovať? Ďakujem.
Odpovede
splatil ste, alebo bola exekucia?
Pre určenie výšky trov exekučného konania je potrebné vychádzať z Exekučného poriadku a z vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR č. 288/1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov. Trovami exekúcie sú
-odmena exekútora,
- náhrada hotových výdavkov a
- náhrada za stratu času pri vykonaní exekúcie.
Predbežné trovy exekúcie určuje exekútor podľa osobitného právneho predpisu (spomenutá vyhláška) v upovedomení o začatí exekúcie. V rámci predbežných trov si exekútor môže vyčísliť odmenu najviac v rozsahu ako pri upustení od exekúcie (čo de facto predstavuje 10 % z výšky vymoženej pohľadávky, teda vo Vašom prípade 414,119 EUR).
Pokiaľ ide o náhradu výdavkov a náhradu za stratu času, exekútor si ich v rámci predbežných trov môže vyčísliť len v rozsahu ich skutočnej výšky v čase vydania upovedomenia o začatí exekúcie.
Exekútor bol povinný Vás o výške predbežných trov informovať v upovedomení o začatí exekúcie. Zákon Vás ako účastníka konania oprávňuje vzniesť u exekútora do troch dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie námietky proti trovám exekúcie. O týchto námietkach rozhoduje súd. Ak počas vykonávania exekúcie vzniknú ďalšie trovy exekúcie, upovedomí o nich exekútor oprávneného a povinného. Aj v tomto prípade možno vzniesť námietky do troch dní od doručenia upovedomenia a rozhoduje o nich súd.
Uviedli ste, že pohľadávka bola splatená. Podľa § 46 ods. 3 zákona exekútor upustí od vykonania exekúcie, ak povinný splnil, čo mu ukladá rozhodnutie. Nie je jasné, kedy bola pohľadávka uhradená. Je to veľmi dôležité aj pre vyčíslenie trov exekúcie. Zákon ukladá 14- dňovú lehotu na uspokojenie pohľadávky. Ak nedôjde k jej úhrade v tejto lehote, trovy exekúcie (odmena, náhrada hotových výdavkov aj náhrada za stratu času) môžu byť vyššie, na čo Vás mal exekútor upozorniť. Na druhej strane, ak povinný uhradí pohľadávku po začatí exekučného konania pred uplynutím tejto 14-dňovej lehoty, má exekútor nárok na náhradu trov konania v rovnakom rozsahu ako v prípade upustenia od vykonania exekúcie.
Je potrebné, aby ste viacej špecifikovali podľa upovedomenia o začatí exekúcie, v čom tie trovy spočívajú. Ak ste uhradili vymáhanú pohľadávku pred uplynutím 14-dňovej lehoty, má exekútor nárok na 10% odmenu, ak po jej uplynutí na 20%. Okrem toho má nárok na náhradu hotových výdavkov a straty času pri vykonaní exekúcie.
Ak s Vami exekútor nebude chcieť komunikovať, máte možnosť sa obrátiť na Slovenskú komoru exekútorou so sťažnosťou, príp. na Ministerstvo spravodlivosti.
Dobrý deň, chcel by som sa aj ja informovať či je možné na jednu pohľadávku udeliť v tom istom čase niekoľko iných a rôznych úrokov?a môže siahať na majetok a hotovosť ktorú sme spoločne nadobudli s manželkou keď pohľadávka bola ešte spred manželstva?može exekútor siahnúť na peniaze manželkine ktoré sú určené štátom pre nášho syna?
Ďakujem za radu.Marek O.
Neviem, čo presne myslíte pod pojmom „niekoľko iných a rôznych úrokov“. Podľa § 121 ods. 3 Občianskeho zákonníka (OZ) príslušenstvom pohľadávky sú:
- úroky (tzv. bežné úroky dohadované zvyčajne pri zmluve o požičke),
- úroky z omeškania,
- poplatok z omeškania a
- náklady spojené s jej uplatnením (súdny poplatok, trovy exekúcie atď).
Ak je dlžník v omeškaní s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od neho popri plnení aj úroky z omeškania, ak nie je podľa OZ povinný platiť poplatok z omeškania(napr. pri nájme bytu); výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje nariadenie vlády č. 87/1995 Z. z.
Pokiaľ ide o právo exekútora siahnuť na majetok patriaci do BSM, podľa § 147 OZ: Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla ZA TRVANIA MANŽELSTVA, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Teda ak pohľadávky vznikla pred uzavretím manželstva, nemôže ju exekútor uspokojiť z majetku, ktorý patrí do BSM alebo je vo výlučnom vlastníctve Vašej manželky. Pokiaľ by k tomu došlo, môžete podať žalobu na vylúčenie veci z exekúcie.
takže ak tomu spravne rozumiem na auto ktore sme nadobudli spolocne pocas manzelstva a rodicovsky prispevok manzelky na dieta nema pravo na tieto veci sahat exekutor?
lebo je to tak ze uver na ktory sa vztahuje exekucia som si bral este ako slobodny a koli financnym problemom to preslo do exekucie az pocas manzelstva.tak ako je to podla spravnosti?
Dakujem za odpoved.
Rodičovský príspevok nemožno postihnúť výkonom rozhodnutia (exekúciou). Vám vznikol dlh pred uzavretím manželstva. Exekútor Vám môže siahnuť iba na majetok, ktorý je vo Vašom výlučnom vlastníctve, nie na veci, ktoré patria do BSM. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka. Takže pokiaľ ste auto nenadobudli dedením alebo ako dar, ale napr. kúpili ho za trvania manželstva, patrí do BSM a teda je vylúčené z exekúcie.
Takze ked stiahli z učtu na ktory chodi manzelke rodicovsky prispevok na dieta skoro vsetky peniaze lebo ucet mame spolocny mozem poziadat o vratenie penazi alebo pravnou cestou ako nedovolene obohacovanie?
Lebo tymto padom nepostupovali uplne podla zakona.
a Dakujem velmi pekne za odpovede.
Ale účet v banke nie sú peniaze u rodičovského príspevku(ani platom, ani dedičstvom...) ale pohľadávka v banke. Ustanovenie Občianskeho práva je fajn, ale podľa Ex poriadku platí, že každý z manželov je 100% vlastníkom všetkého, to znamená, že čo je jej je aj Vaše, takže to všetko exekútor môže vziať. Odporúčam, aby si ona sama zaviedla svoj vlastný účet, kde Vy nebudete figurovať a tam si dala posielať výplatu a rodinné prídavky, alebo založiť vlastnú účet Vášmu dieťaťu. Ak má manželka majetok mimo BSM, musí mať pri sebe doklad, že je to zdedené, kúpené pre manželstvom, a pod. Ak by ste sa rozviedli a bolo zrušené BSM, všetko, čo vzal exekútor, musíte VY vrátiť manželke. Nie exekútor a nie počas existencie BSM.
Už keď Vám bolo doručené upovedomenie o začatí exekúcie, Vaša manželka si mala zriadiť vlastný účet, na ktorý by jej chodil rodičovský príspevok alebo si ho mala nechať posielať poštou. Rodičovský príspevok síce nepodlieha exekúcii, ale týka sa to exekúcii prikázaním iných peňažných pohľadávok (§111 ods. 2 ExPor)- čo znamená, že exekútor nemôže zaslať exekučný príkaz orgánu, ktorý príspevok vypláca. Iná situácia nastáva, keď príspevok už dôjde na Váš spoločný účet, ktorý je zablokovaný exekútorom. Banka je povinná na základe exekučného príkazu odpisovať z Vášho účtu určené sumy a vyplatiť ich oprávnenému. Zákon ustanovuje pre tento spôsob exekúcie iba 2 obmedzenia v § 104 ExPor, a to: Exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 99,58 eura a prostriedky, ktoré sú výslovným vyhlásením povinného určené na výplatu miezd jeho zamestnancov na výplatné obdobie najbližšie dňu, keď bol banke doručený príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke. Takže pokiaľ nie ste zamestnávateľom, jediným obmedzením pre banku je, aby Vám na účte ostalo 99, 58 eur.
Avšak, keďže Vám vznikol dlh pred uzavretím manželstva, exekútor by mal siahnuť iba na Váš majetok a nie na majetok v BSM alebo majetok/príjem Vašej manželky. Vaša manželka nech si nechá zasielať rodičovský príspevok poštou alebo na osobitný (svoj) účet. Pokiaľ ide o už zrazené sumy, do úvahy by snáď prichádzala tzv. excindačná žaloba (žaloba na vylúčenie veci z exekúcie). Odporúčam navštíviť advokátsku kanceláriu, kde by sa mohli bližšie oboznámiť s Vašou situáciou a poradiť Vám ako postupovať ďalej.
Stránky