
Treba hypotéku splatiť než prejdem do inej banky?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V prvom rade, na zmenu poskytovateľa hypotéky potrebujete vedieť, či dostanete úver z inej banky a následne, či a za akých podmienok vám terajšia banka povolí splatenie súčasného úveru. Prenesenie hypotéky sa dá zrealizovať len tak, že si vybavíte nový úver a splatíte ním ten pôvodný. Dôležité je, aby Ste teraz neboli v omeškaní so splácaním, prípadne aby ste nemali ani iné podlžnosti. Iná banka totiž nemusí mať záujem poskytnúť vám úver, ak máte finančné ťažkosti. Pri predčasnom splatení by ste si mali zistiť aký poplatok zaplatíte za podanie žiadosti o splatenie a akú sankciu musíte banke uhradiť za samotné splatenie. Ak sa informujete vopred, môžete si splatenie načasovať tak, aby ste vôbec neplatili, prípadne čo najmenej. V novej banke môžete pri určitých produktoch získať úver bez poplatku za vybavenie a prípadne aj ďalšie výhodné podmienky.
Neviem celkom čo myslíte pod „zaťaženým účtom“. Ak je na ňom napr. exekúcia alebo záložné právo, môže to byť problém pre novú banku. Všetko však závisí od konkrétnych okolností. Ideálne by bolo vyriešiť si všetko s aktuálnou bankou tak, aby Ste nemali podlžnosti. Prípadne sa ohľadom prenesenia účtu informujte priamo v novej banke. Pokiaľ ste na účte v prečerpaní, je možné, že dostanete od novej banky časť úveru aj na splatenie tohto prečerpania. Pri zmene treba postupovať ako je uvedené v úvode – najprv vedieť či máte šancu dostať úver v inej banke a v akej výške, s akými podmienkami a potom „oficiálne“ požiadať súčasnú banku o predčasné splatenie.
Odpovedala: Miroslava Mizeráková, hypotekárna špecialistka
Suhlasim s odpovedou p.Mizerakovej, v zasade zhrnula vsetko podstatne, este pre Vasu lepsiu orientaciu pripojim par bodov o tom, ako v principe proces refinancovania prebieha:
1.Predbežné dohodnutie podmienok úveru v novej banke
2.Dohoda o predčasnom splatení úveru v starej banke
3.Súhlas záložného veriteľa (stará banka) so zápisom záložného práva pre novú banku ako druhú v poradí
4.Stará banka informuje novú o výške zostatku úveru
5.Na LV musí byť zapísaná ťarcha v prospech novej banky ako druhej v poradí
6.Nová banka prevedie peniaze na úverový účet klienta v starej banke
7.Stará banka uvoľní záložné právo, nová sa posunie na prvé miesto
V každom prípade refinancovanie je administratívne pomerne komplikovaný proces a treba ro robiť vtedy, ak prínos je naozaj relevantný.
Dobrý deň,
doplnila a upresnila by som už vyššie uvedené príspevky.
1. Predbežné dohodnutie podmienok v novej banke
2. Informovanie sa v pôvodnej banke o podmienkach predčasného splatenia úveru
3. Schválenie úveru v novej banke (aby ste si boli na 100% istí, že úver Vám nová banka poskytne)
4. Podanie žiadosti o predčasné splatenie úveru v pôvodnej banke spolu s vyčíslením zostatku úveru a poplatku za predčasné splatenie úveru. Zároveň je potrebné od pôvodnej banky vyžiadať aj súhlas pôvodnej banky ako záložného veriteľa so zápisom záložného práva pre novú banku ako druhú v poradí (tieto podklady predložiť novej banke najneskôr k čerpaniu úveru, t.j. k uvoľneniu finančných prostriedkov z nového úveru)
5. podanie návrhu na vklad záložného práva pre novú banku na katastri
6. nová banka uvoľní finančné prostriedky po splnení podmienok čerpania úveru, okrem iných je to aj:
- vyznačená plomba na LV týkajúca sa návrhu na vklad záložného práva novej banky (nie je potrebné čakať na reálny zápis záložného práva), samozrejme banka si môže dať v niektorých prípadoch aj podmienku reálne zapísaného záložného práva
7. Nová banka prevedie peniaze na účet uvedený na potvrdení pôvodnej banky
8. Pôvodná banka po obdržaní finančných prostriedkov a splatení Vášho pôvodného úveru, zašle na kataster kvitanciu - žiadosť o výmaz jej záložného práva