Pracovníčky so súhlasom organizácie absolvujú polročne akreditované štúdium v rámci zvyšovania svojej odbornosti. Poplatok za štúdium uhradila organizácia. Je zákonná možnosť úhrady (aj počas troch jednotýždňových sústredení) a to cestovné, nocľažné, stravné a mzdy? Alebo si tieto náklady musí hradiť každý účastník samostatne?

V akom rozsahu financovať zvyšovanie odbornej kvalifikácie?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Veci by mali byť zmluvne s pracovničkami dohodnuté. Zákonná možnosť určite existuje: služobná cesta so všetkým, čo k tomu patrí.
Otázka je, či organizácia má na to fondy, resp. či zodpovedný človek je ochotný tieto fondy minúť na Vás a Vaše kolegyne.
Ináč: poznám šikovné baby, čo si štúdiom zvyšovali kvalifikáciu s tým, že to v práci aj využijú, organizácia im NIČ nedarovala: všetko robili na úkor dovolenky, všetko si platili - a stálo im to za to.
Výhoda: po získaní lepšej kvalifikácie niektoré získali aj lepšie umiestnenie v iných organizáciách.
Už samotná úhrada poplatku za štúdium zamestnávateľskou organizáciou je ústretový krok, ak ide o zvyšovanie, nie prehlbovanie kvalifikácie. Úhrade ďalších nákladov formou príkazu na cestu sa organizácie často bránia, resp. žiadajú spolufinancovanie od zamestnanca. Ako lektorka vždy radšej pracujem s ľuďmi, ktorí sa vzdelávajú z vlastnej iniciatívy a hradia si náklady na svoj rozvoj aspoň z 50 % sami - sú spravidla aktívnejší a vedia si z obsahu zobrať oveľa viac než ľudia, ktorí majú vzdelávanie hradené organizáciou (samozrejme existujú aj výnimky). Súhlasím s tým, čo píše Viveka - investícia do vlastného rozvoja stojí za to - viacerí ľudia, ktorí si hradili naše dlhodobé kurzy sami, po získaní vzdelania odišli z organizácie a získali lepšiu prácu v inej organizácii.