Potrebovala by som radu ohľadne rozdelenia nerozdeleného zisku. V spoločnosti s ručením obmedzeným sú na účte nerozdelené zisky za rok 2008 a 2009. V tomto období bol v spoločnosti jeden spoločník. Začiatkom roka 2010 do spoločnosti pristúpili ďalší spoločníci. Koncom roka 2010 by sa malo konať valné zhromaždenie, na ktorom sa majú tieto zisky rozdeliť. Mojou otázkou je komu, či tieto zisky treba rozdeliť aj medzi nových spoločníkov, ktorí začiatkom roka pristúpili. ďakujem.

Vyplatiť nerozdelený zisk za predchádzajúce roky aj novým spoločníkom?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
medzi majetkové práva spoločníka patrí právo podieľať sa na hospodárskom výsledku (zisku) spoločnosti. Spoločníkovi vznikne právo na podiel zo zisku len v prípade, ak spoločnosť vykáže zisk v riadnej individuálnej účtovnej závierke a valné zhromaždenie spoločnosti rozhodne o jeho rozdelení medzi spoločníkov. Na prijatie uznesenia valného zhromaždenia o rozdelení zisku postačuje podľa zákonnej úpravy jednoduchá väčšina hlasov prítomných spoločníkov. V spoločenskej zmluve možno upraviť potrebný počet hlasov odchylne. Spoločnosť s ručením obmedzeným môže medzi spoločníkov rozdeliť vždy len čistý zisk, ktorý je znížený o prídely do rezervného fondu, prípade ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona a o neuhradenú stratu z minulých období, a zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.
Obchodný zákonník výslovne neupravuje či má na výplatu zisku v spoločnosti vplyv dĺžka trvania majetkovej účasti spoločníka v spoločnosti v príslušnom účtovnom období. Podstatou tohto majetkového práva však je, že spoločník má právo sa podieľať na výsledku hospodárenia spoločnosti. Zároveň platí, že obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúca účasť v spoločnosti. Právo na podiel zo zisku patrí medzi práva tvoriace obchodný podiel. Keďže novému spoločníkovi nepatril obchodný podiel v spoločnosti v predchádzajúcich účtovných obdobiach, nemal by mu patriť ani podiel zo zisku vykázaného v účtovnej závierke za kalendárny rok, v ktorom sa spoločník majetkovo nepodieľal na spoločnosti. Ako je už uvedené vyššie, rozhodnutie o výplate nerozdeleného zisku patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia. Valné zhromaždenie rozhoduje o tom, či a akým spôsobom sa čistý zisk rozdelí medzi spoločníkov. Ak v spoločenskej zmluve chýba ustanovenie o pravidlách rozdelenia zisku medzi spoločníkov, resp. nových spoločníkov, ktorým by sa valné zhromaždenie riadilo, ostáva výlučne v kompetencii valného zhromaždenia, aby rozhodlo o tom, že nerozdelený zisk z minulých účtovných rokov sa rozdelí len medzi tých spoločníkov, ktorí vlastnili obchodný podiel v spoločnosti v príslušnom kalendárnom roku.
Nesuhlasim s vyssie uvedenym nazorom JUDr. Katariny Bystrickej. S vlastnictvom obchodneho podielu su spojene prava a jednym z tychto prav je aj pravo na podiel na rozdelenom cistom zisku. Pokial v zakladacej listine nie je uvedene nieco ine, podla obchodneho zakonnika sa cast zisku urcena na rozdelenie medzi spolocnikov deli podla pomeru splatenych zakladnych imani spojenych s danym podielom. Takze, ak nie je v zakladacej listine uvedene nieco ine, tak patri aj novym spolocnikom podiel na zisku urcenom na rozdelenie a to bez ohladu, v ktorych rokoch sa tento zisk v spolocnosti dosiahol. Je velmi pravdepodobne, ze existencia nerozdeleneho zisku z minulych obdobi sa prejavila v cenach podielov, ked si tieto podiely novi spolocnici kupovali resp. vo vyske azia, pokial novi spolocnici navysovali zakladne imanie v spolocnosti.
Este by som k nazoru JUDr. Katariny Bystrickej dodal, ze sa neda suhlasit s nazorom, ze valne zhromazdenie rozhoduje aj o tom AKYM sposobom sa zisk urceny na rozdelenie rozdeli medzi jednotlivych spolocnikov. VZ moze rozhodnut o tom, ci sa bude podiel na zisku vyplacat spolocnikom a v akej vyske bude celkovy rozdeleny zisk, ale o tom, ktoremu podielu pripadne ake mnozstvo penazi rozhoduje zakladatelska listina/spolocenska zmluva resp. priamo Obchodny zakonnik.