Vyrubila poisťovňa správne nedoplatok na zdravotnom poistení?

Zahraničný občan, trvale bytom v SR, rezident SR v r. 2009 poberal v SR 5 mesiacov plat prevyšujúci 2000 €. Potom bol odhlásený zo slovenskej VšZP a nastúpil do práce vo Viedni a bol prihlásený do ZP vo Viedni v dĺžke trvania 12  mesiacov, teda do 05/2010. Potom bol znova prihlásený do VšZP.

Spravila som ročné zúčtovanie zdravotných odvodov s nulovým doplatkom, nakoľko každý mesiac zamestnania v SR, bol vykonaný odvod z maximálneho vymeriavacieho základu. Mesiace, kedy bol pracovník poistený v Rakúsku boli riadne doložené.

Teraz prišiel  list zo VsZP s vypočítaným nedoplatkom tak, že mzda za 5 mesiacov bola vydelená číslom 12, čím bolo dorúbene poistné z celeho manažérskeho platu. To isté v roku 2010.

Moja otázka : Je takýto postup zo strany ZP správny?  Ak počas zamestnania v SR vykonám odvod mesačného preddavku z max. VZ, a potom som časť roka je pracovník poistený v inom štáte, aj tak je to deleno 12 mesiacov?

Ďakujem za odpoved 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus