Dobrý deň. Moja dcéra mala v júli 2011 dva roky. Poberám rodičovský príspevok za dcéru, ktorá má genetické postihnutie a viem, že s ňou môžem ostať na rodičovskom príspevku do 6 rokov, ale od januára nastupujem do práce. Zanikne mi teda celý rodičovský príspevok na dcéru? Od septembra 2012 nastupuje do škôlky. Alebo by bolo lepšie požiadať o príspevok na opatrovanie? Ďakujem.

Zanikne mi rodičovský príspevok počas zamestnania?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Podla teraz účinného zákona môže poberať RP aj zárobkovo činná osoba, tj. môžete ho poberať aj počas vykonávania práce na prac.pomer. Len treba v zmysle § 26 ods.3 Zákona o zdr. poistení oznámiť zamestnávatelovi, že poberáte rodič.príspevok. Tiež ukončenie jeho poberania treba nahlásiť, tj. aj v prípade, ak by ste prechádzala z poberania RP na prísp. na star. o dieťa treba oznámiť ukončenie poberania RP. Zamestnávatel by mal poberanie RP nahlásiť na zdr.poistovnu a počas tohto obdobia poberania RP platí za vás odvody do ZP aj zamestnávatel a aj štát (podla teraz účinného zákona).
Ak však náklady na škôlku budú vyššie ako výška rodič.príspevku, tak by bolo výhodnejšie poberať príspevok na starostlivost o dieťa. Treba však výdaje zdokladovať a s dokladmi žiadať tento príspevok.
RP je t.č. 190,1eur a prísp. na star. o dieťa je max. 230eur (aj keby mesačné výdaje na škôlku boli vyššie).
Treba toto ale overiť pred začiatkom roku, či nedošlo ku zmene niektorého z týchto zákonov.
Predpokladám, to viete, že aby ste mala nárok na RP aj po dosiahnutí 3rokov dieťaťa, tak si musíte dať žiadost na upsvar na posúdenie dlhod. nepriazn. zdr. stavu dieťaťa.
Nárok na peňažný príspevok na opatrovanie Vám nevznikne, lebo opatrovaná osoba musí mať viac ako 6 rokov.( zákon 447/2008)
Dobry deň. S manželkou čakáme tretie dieťa s termínom pôrodu 15. marec 2012. Manželka bola zamestnaná od 1.2.2004 do 16.9.2006 pri skrátenom úväzku s mesačnou mzdou priblizne 11.000 Sk (370EUR). Odtiaľ nastúpila na prvu materskú dovolenku (dieťa sa narodilo v novembri 2006), hneď po nej pokračovala na RD, ďalej druhu MD od 19.8.2008 (narodené 11.septembra 2009) a opäť pokračovala RD naposledy od 1.3.2009 doteraz, všetko bez prerušenia.
Vzhľadom na ukončenie súčasnej RD má teda povinnosť/možnosť nastúpiť od 12.septembra 2011 opäť do pôvodného zamestnania.
Chcem sa spýtať nasledovné:
1. Akú dobu musí byť odteraz zamestnaná, aby jej vznikol vôbec nárok na materskú 6T pred plánovaným pôrodom?
2. Ak jej hrubá mzda v tomto zamestnaní bude na úrovni maximálneho vymeriavacieho základu (aký vlastne je pre rok 2011?), tak bude jej materská vypočítaná LEN z tohto základu? Alebo do výpočtu vstúpi aj jej predchádzajúca nižšia mzda (ešte z roku 2006)?
3. Ak to v zamestnaní bude možné, môže si moja manželka úväzok od januára 2012 už skrátiť (a tak znížiť celkovú mzdu) bez toho, že by to už malo dopad na výšku jej budúcej materskej, na ktorú nastúpi od februára 2012 ?
Ďakujem vopred, Milan z Piešťan.
1.Ak manželka nastúpi do zamestnania najneskôr v dni, ktorý nasleduje po dovŕšení troch rokov veku dieťa, potom sa jej celá doba na rodičovskej dovolenke započíta do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, ktorými je podmienený vznik nároku na materské.
2. Rozhodujúcim obdobím pre zisťovanie denného vymeriavacieho základu bude rok 2011. Maximálny vymeriavací základ je 1116 eur a z toho bude mať materské 65%.
3. Ak si manželka skráti pracovný čas, tak to bude mať dopad na výšku materskej. Rozhodujúce je z akého základu sa platí poistné, nie aká je mzda pri plnom úväzku.
Dôrazne Vás upozorňujem, že ak nenastúpi manželka ihneď po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa do zamestnania s vysokou pravdepodobnosťou jej nevznikne nárok na materské. Dôvod najdete v článku " prerušenie účasti", ktorý sa nachádza na mojom blogu v HN.
Dobrý deň pani Navrátilová,
som zamestnaná a tehotná. Dieťa by sa malo narodiť začiatkom roku 2012. Zároveň sme v zozname žiadateľov o adopciu, čakacia doba je asi rok. Chcela by som sa opýtať, ci by bolo možné, ak už budem na materskej dovolenke s biologickým dieťaťom, opätovne požiadať o materský príspevok po osvojení adoptovaneho dieťatka, alebo ci už budem môcť poberať iba rodičovský prispevok. Veľmi pekne dakujem za odpoveď.
Ak budete mať paralelne dve detiv období do 34 týždňov od vzniku nároku na materské s biologickým dieťaťom, nebudete mať nárok na dve materské.Nárok na materské s adoptovaným dieťaťom budete mať po dobu 28 týždňov odo dňa, v ktorom prevezmete dieťa do starostlivostiv období, kedy s prvým dieťaťom už nebudete mať nárok na výplatu materského.
Rovnaký problém bude s rodičovským príspevkom, nárok na rodičovský príspevok nevzniká v období v ktorom rodič poberá materské.
Pani Navratilova, velmi pekne Vam dakujem za odpoved a zorientovanie sa v problematike.
Poistenkyňa, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské (najneskôr však do dovŕšenia troch rokov veku tohto dieťaťa).
Poistenkyňa, ktorá dieťa porodila, má nárok na materské od začiatku šiesteho (najskôr od začiatku ôsmeho) týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu, až do uplynutia 34. týždňa od vzniku nároku na materské.
Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi. To znamená, že ak deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti pripadne na deň počas obdobia, v ktorom poberáte materské z dôvodu starostlivosti o Vaše narodené dieťa, nárok na materské na osvojené dieťa Vám síce vznikne, avšak materské sa Vám začne vyplácať až po skončení vyplácania materského na Vaše narodené dieťa. Ak prevzatie dieťaťa do starostlivosti nastane až po ukončení poberania materského na Vaše dieťa, ktoré porodíte (t.j. po uplynutí 34 týždňov), materské Vám bude poskytované odo dňa vzniku nároku naň. Vychádzame z predpokladu, že všetky podmienky nároku na materské budú splnené.
Zároveň uvádzame, že vzhľadom na vládny návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ktorý mení a dopĺňa aj zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov), by sa malo poskytovanie materského od 1. januára 2012 predĺžiť zo súčasných 34 týždňov na 40 týždňov, resp. v prípade iného poistenca (ktorý prevzal dieťa do starostlivosti) zo súčasných 28 týždňov na 34 týždňov a výška materského zvýšiť zo 60% denného vymeriavacieho základu na 65 %. Uvedené by sa malo vzťahovať aj na prípady, ak nárok na materské vznikne ešte v roku 2011 a pokračuje v roku 2012.
Odpovedal: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne
Dobry den, som poberatelkou davky v hmotnej nudzi. § 5 ods. 4 písm. k) zákona 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý znie príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia, získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevyšuje 1,2-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom, hovorí, že ročný príjem nesmie prevýšiť 1,2 násobok sumy životného minima tiež za rok, čiže ako súčet súm životného minima za mesiac alebo ročný príjem nesmie byť väčší ako suma životného minima na mesiac, čo v súčasnosti predstavuje 222,456 e ? Za odpoved dakujem.
Nerozumiem otázke, ide Vám o to, či príjem Vášho dieťaťa, ktoré je študentom a vykonáva zárobkovú činnosť nepresahujúci 1,2 násobok životného minima započíta do posudzovaného príjmu?
Stránky