Zdravotné poistenie SZČO a poistenec štátu, súbeh, ako má podla zákona postupovat zdravotná poistovn

Dobrý deň.

Mám otazku na zdravotné poistenie.

Mám súbeh SZČO a poistenec štátu.

Rodičovský príspevok som poberala do 30.04.2017 (bolo to do 4,5 roka veku dieťaťa). Úrad práce sám oznámil zdravotnej poisťovni ukončenie poberania rodičovského prispevku.

V zmysle oboch definícii poistenca štátu som bola poberateľkou rodičovského príspevku do 30.04.2017, až do 30.06.2017 som vsak bola rodič, ktory sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov (teda poistenec štátu ) a bola som aj SZČO (do 15-nasobku životného minima).

V danovom priznaní za rok 2016 mám však vymeriavací základ vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia.

Sociálna poisťovňa má informovala o vzniku poistenia a jeho výške automaticky listom v júli 2017.

Voči zdravotnej poisťovni som si v júli / auguste 2017 splnila povinnosť - oznámila som zmenu kategórie poistenca z: poistenec štátu podľa paragrafu 11, ods. 7, písmeno j) "fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov" do 30.06.2017 na: novú kategóriu bez súbehu, už len čisto SZČO od 01.07.2017. Zároveň som doložila zdravotnej poisťovni výpis zo sociálnej poisťovne, že do 30.06.2017 som bola tak, ako aj v zdravotnej poisťovni aj poistencom štátu, okrem SZČO, lebo som až do daňového priznania za rok 2016 mala príjem nižší ako 15-nasobok životného minima k 1.1. rozhodujúceho obdobia, tento výpis som doložila k čestnemu vyhláseniu, že som poistencom, za ktorého do 30.06.2017 platí štát.

Prepažkova pracovníčka zdravotnej poisťovne mi však tvrdila, že po zániku rodičovského príspevku 30.04.2017 som v systéme vedená iba ako SZČO bez subehu (čo som nevedela a bola som prekvapená, lebo zánik subehu a poistenia statom som sama oznamovala až v júli 2017).

Zdravotná poisťovňa bude do 30.09.2017 vykonávať ročne zúčtovania zdravotného poistenia z daňového priznania za rok 2016, kde bude príjem vyšší ako 15-nasobok životného minima.

OTAZKA c.1:
Ake je teda moje postavenie od 01.05.2017 do 30.06.2017, keď si myslím, že som v súbehu štát z titulu starostlivosti o dieťa do 6-rokov veku a SZČO s príjmom nižším ako 15-nasobok životného minima, tj. za máj a jún 2017, tak ako v Sociálnej poisťovni, by som mala byť poistencom štátu, tj za toto obdobie zdravotné poistenie nie som povinná platiť, zdravotné odvody platí za mňa štát ako aj dôchodkové poistenie platí za mňa štát.

Studovala som zákon o zdravotnom poistení, ale tam to zrejme nie je. A samozrejme prepažkova pracovníčka nie je pre mňa výklad zákona, veď je pre zdravotnú poisťovňu lepšie osklbat má o 2 mesačné odvody. Som slobodná matka a pre mňa sú to veľké peniaze, čo je pracovníčke samozrejme jedno.

Narazila som na názor, že podmienka prijmu vyššieho ako 15-nasobok životného minima sa bude skúmať až pri ročnom zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie za príslušný rok, ak poistenec nesplní uvedenú podmienku, štát za takéhoto poistenca poistné platiť nebude.

OTAZKA c.2:
Co ak vykoná zdravotna poisťovňa zúčtovanie v júni/júli 2017, to má byť moje postavenie poistenca závislé na dátume vykonania ročného zúčtovania zdravotnou poisťovňou?

Ďakujem za odpoveď, pomôže maminkam

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Prichádza najnebezpečnejšie obdobie roka na cestách. Chráňte sa
Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším poklesom počtu smrteľných nehôd na cestách v EÚ. Napriek tomu zomrie na našich cestách každý mesiac až 20 ľudí. Zima, najnebezpečnejšie ročné obdobie pre jazdu za volantom, je za dverami.
Jozef Mihál radí ľuďom: Tipy, ako môžete ušetriť aj tisíce eur
Živnostník má od štátu nárok na viaceré dávky. Expert upozorňuje, aké situácie môžu existovať v súlade so zákonom, aby ste získali od štátu čo najviac.
Využite mobilnú aplikáciu, zachráni vám život
Nová aplikácia v mobile môže poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne zachrániť život. Štátna poisťovňa sa tak pridala k súkromnej Dôvere, ktorá podobnú aplikáciu už má.
Štát dotuje mobilitu ľudí aj kúpele
Podpora pri hľadaní a sťahovaní sa za prácou, ale aj finančné úľavy pre tých, ktorí chodia do kúpeľov. Aj taká je starostlivosť o zamestnancov či seniorov zo strany štátu. Nie vždy sú však dotácie a podpora adekvátne. Takto to vidia experti.
Práca v domove, jasličkách či seniorských zariadeniach. Mzda je väčšinou dohodou
Profesie ako vychovávateľ, profesionálny rodič, sociálny pracovník či psychológ sú čoraz viac v kurze. V spolupráci s ISTP sme pre vás urobili prehľad o voľných miestach po celom Slovensku.