Zmena priezviska u dieťaťa

Dobrý deň,
prosím o odpoveď na moju otázku - V akom veku si dieťa môže samé požiadať o zmenu priezviska z otcovho na mamine? Môže to spraviť už v 15 rokoch pri žiadosti o občiansky preukaz alebo až keď bude plnoleté?

Ešte uvediem, že otec dieťaťa nesúhlasí so zmenou priezviska, nedá mi súhlas na zmenu, hoci s nami nikdy nežil v spoločnej domácnosti, na dieťa síce finančne prispieva, navštevuje dieťa, ale nikdy sa nezaujímal o zdravotný stav, nakoľko má dieťa aj ojedinelú diagnózu, nevie ani aké lieky dieťa pravidelne berie, nezaujíma sa ani o prospech v škole-nechce sa mu s ním učiť.

Mala by som vôbec dáku šancu v takejto situácii, keby som požiadala súd, keďže dieťa navštevuje aj finančne prispieva? Dieťa má teraz 9 rokov, chcelo by sa volať po mne.

Ďakujem za odpoved.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus