
Zobrať si teraz hypotéku, alebo ísť radšej do nájmu?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Som za kúpu bytu, aj keď nie za každú cenu. Rodina, ktorá chce mať vlastný byt, musí sa riadne zamyslieť, lebo kúpa bytu je vo väčšine prípadov záväzok na celý aktívny čas života. Ľudia by si mali dobre premyslieť, či si vezmú na svoje plecia úver, pretože ten treba riadne splácať a banka už nerieši, či ste chorý, či máte alebo nemáte prácu. V žiadnom prípade neodporúčam riešiť otázku bývania úverom z rôznych nebankových spoločnosti.
Dnes už sa síce dá predať byt aj s hypotékou a existuje niekoľko rôznych spôsobov. Takýto predaj je však pomerne administratívne náročný treba sa pripraviť aj na poplatky navyše za predčasné splatenie úveru, alebo za zmenu zmluvných podmienok existujúcej hypotéky.
Ďalej musíte brať ohľad aj na iné skutočnosti podľa regiónov: ak napríklad prídete o prácu, zohnať si novú napríklad v Bratislave je iné ako na Orave, Kysuciach, Liptove, prípadne na východnom Slovensku. Taktiež je dôležité, akým spôsobom si zafixujete úrokovú sadzbu, prípadne možnosť splatenia úveru. Tu by som odporúčal vyžiadať si radu právnika. Viem, že takéto právne služby čosi stoja, na druhej strane si treba uvedomiť, že ak podpíšete nevýhodnú zmluvu, tak vo väčšine prípadov straty z takýchto zmlúv bývajú násobne vyššie ako služby právnika.
Pri rozhodovaní treba vziať do úvahy aj ďalšie skutočnosti:
- cena, ktorú ste ochotný za byt zaplatiť,
- pomer vlastných a požičaných financií a teda o koľko cenu preplatím
- náklady, ktoré znášam s užívaním nehnuteľnosti či už vlastník alebo ako nájomca.
Každé riešenie má svoje výhody a aj nevýhody. Naapríklad, ak ste nájomca, tak si platíte opravy bežného charakteru a veľké investície hradí prenajímateľ, ktorý sa to samozrejme snaží následne premietnuť do ceny nájmu. Ak ste vlastník, všetky náklady si platíte sám. Či kupujete nový alebo starší byt – pri starších bytoch je veľmi pravdepodobné, že bude treba onedlho ďalšia investícia.
Odpovedal Miroslav Kykloš, Salve Finance
Dobrý deň.
Ja by som sa na danú situáciu pozrela z iného uhla.
V živote môžu nastať rôzne situácie. Jeden deň problém so schválením hypotéky nemáte, na druhý deň už áno. Nemám na mysli situácie, keď človek príde o zamestnanie, o príjem.
Mám na mysli situácie, keď stačí v živote malá zmena, pre klienta možno zanedbateľná, no pre banky až taká významná, že Vám banka úver neposkytne.
Jeden môj klient, bol rozhodnutý kúpiť nehnuteľnosť, podpísal rezervačnú zmluvu s podmienkou, že do 6 mesiacov vyplatí zostávajúcu kúpnu cenu. Na túto sumu si chcel zobrať hypotekárny úver.
Lenže situácia sa u neho zmenila. Kým sme stihli pripraviť všetky podklady do banky, už mu na potvrdení o príjme mzdárka stihla potvrdiť výpovednú lehotu. Zamestnal sa síce hneď po ukončení prvého zamestnania, no v novom zamestnaní bol však ešte krátky čas, aby splnil podmienky banky pre schválenie hypotéky.
V prípade môjho klienta príbeh končí šťastne. Hypotéku sme nakoniec vyriešili.
Z tohto pohľadu skôr odporúčam, ak Vám to Vaša momentálna situácia dovolí, riešiť hypotekárny úver. Samozrejme po zvážení všetkých dôvodov, o ktorých píše napríklad pán Kykloš alebo pán Ďurkovič.
Dobrý deň. Ja by som na Vašu otázku odpovedal nasledovne: Ak si viete dovoliť splácať hypotéku a aj hradiť ostatné mesačné náklady, z princípu je výhodnejšie kúpiť si vlastný byt. Dôvod je jednoduchý, tými istými peniazmi, ktorými by ste platili za nájom budete platiť hypotéku a vlastný byt. Nemusíte peniaze dávať cudzím. Okrem toho, momentálne sú veľmi priaznivé podmienky na úverové financovanie.
Prečo?
1/ veľmi výhodné úrokové sadzby, očakávame že približne do konca roka by mali byť na týchto úrovniach, v budúcom roku môžu začať rásť
2/ zlepšujúce sa podmienky prefinancovania - banky zvyšujú percento prefinancovania, už sú k dispozícii aj 100% financovanie, zjemňujú sa podmienky hodnotenia bonity a požiadavky na klienta
3/ ceny bytov za posledné dva roky značne klesli, momentálne sú stabilné, viac menej primerané ekonomickej situácii na Slovensku. Za prvý kvartál tohto roku niektoré ceny dokonca jemne rástli, ďalší pokled sa príliš neočakáva a ak, tak len minimálny. V budúcom roku je pravdepodobná stagnácia alebo mierny rast.
Takže dôvody sú na strane kúpy.
Omyl! Nájom možno kedykoľvek zrušit a ísť do výhodnejšieho. Pri hypo. si beznádejne zabetónovaný.
Ceny bytov pôjdu ešte dlho dolu. Pri nájme si slobodný.
1) to ze uroky klesli neznamena ze neklesnu este viac resp. nezostanu dlhodobo na rovnakej urovni -> vsetky EU staty su zadlzene EZB nemoze zdvihnut sadzbu lebo naslel este vacsi problem so splacanim statnych dlhov:-)
2)na to ste ako prisli???
3) to ze ceny klesali neznamena ze nebudu klesat este viac
Vseobecne z vysokou nezamestnanostou bude aj nadalej problem so so splacanim.
Pri hypoteke neexistuje flexibilita -> aktualne su vsetky kriteria nastavane pre ludi ktori nemaju peniaze na kupu nehnutelnosti (viac ako 40 % z objektu)
na cakanie este nizsisch cien a nie na kupu kde nieje vobec v ekonomike vidiet nejake zlepsienie.
Mimochodo aj pri hypoteke niekomu platim TIEZ zisk -> kazda banka ma marzu na predaj penazi a nie malu na SKK su najvysie v EU!!!
Existuju fundamentalne ukazovatele ktore treba sledovat a nie fantazirovat o tom co by mohlo byt :-)
Nesuhlasim. Ak niekto planuje rodinu, iste uvazuje skor o zabetonovani a nie cakat ze prenajimatel nebodaj o 5 rokov bude chciet zvysit najom a jeho paka bude nepredlzenie zmluvy.
Myslim ze aj s tymi cenami to nie je jednoznacne. Banky obzivli a snazia sa znovu poziciavat o 106. Lahsia priechodnost hypotek a volnejsie posudzovanie bude povedenie k lepsej kupyschopnosti (aj ked fiktivnej) takze klesanie cien pojde dole len v regionoch kde naozaj nie su domy alebo byty schopne sa predat.
ad 1/ urokovy vyvoj je otazny a bude zavisiet mnohych velicin, ktorych vyvoj a vzajomne posobenie je teraz takmer nemozne realne prognozovat. Moze nastat aj to, co ste napisali. Podla mojho nazoru su pravdepodobnosti dalsieho vyvoja nasledovne:
50% ponechanie sucasnych sadzieb a ich postupne zvysovanie niekedy od 2Q 2011,
30% dlhodobe ponechanie sucasnych sadzieb min. do konca r.2011,
20% znizenie sadzieb o 25-50 bp.
Ad 2/ pracujem ako produktovy manazer a analytik spolocnosti, ktora spolupracuje s viacerymi bankami, od ktorych pravidelne dostavam informacie o vsetkych zmenach parametrov uverovych produktov, takze jasne vidim uvolnovanie podmienok, ktore boli sprisnene na prelome rokov 2008-2009. Nehovorim, ze ponuka je uz taka ako v 2007, ale mnohe restrikcie boli uz odstranene.
Ad 3/ Mozne to samozrejme je, ale na zaklade sprav z realitneho sektora aj prognoz realitnych analytikov a NBS je najpravdepodobnejsi jav taky, ze ceny sa zastabilizovali. Uz aj v 2Q tohto roku bol zaznamenany mierny rast v niektorych lokalitach. V najblizsom obdobi podla mojho nazoru budu ceny stagnovat (mozny drobny narast alebo aj pokles), ale vacsi pokles uz neocakavam. A toto pisem ako svoj nazor, za ktorym si stojim. Nepracujem pre ziadnu realitnu kancelariu, ktora by sa snazila lakat klientov tvrdeniami, ze ceny budu uz len rast a treba rychlo kupovat...
Co sa tyka tvrdenia, ze pri hypoteke neexistuje flexibilita: samozrejme ze existuje, ak kupim teraz, vzdy mozem prefinancovat lepsou ponukou ak to bude stat za to. Banky ponukaju uz aj 100% financovanie (samozrejme, ze nie kazdemu, ale je to na trhu)
Tvrdenie, ze banky na Slovensku maju najvyssiu marzu v EU musia dokazat relevantne statistiky, inac su to len reci.
to ze slovaci maju najdrahsie hypouvery nie su len reci:
v clanku je pekne vidno aj chaba argumentacia bank....Ved sak co by sme neplatili... : /
http://peniaze.pravda.sk/slovaci-maju-najdrahsie-hypoteky-dqv-/sk_phypo....
1) bol som v prenajme 2 izbový byť 17 tis SKK s energiami
2) som vo vlastnom - hypotéka 15 tis, 3,5 tis energie
fix v banke som si dal na 5 rokov - 4,85%
aj hypoteka je flexibilna - zvlášť ak si dobre kúpil. Máš problém? tak nehnuteľnosť predáš a ideš do podnajmu. ak si kupil pred 2005 tak by si ešte mal predať nad nákupnú cenu, ak novostavbu v 2008 tak teraz určite pod cenu.
Všetky info z BA.
Ja som sama a stahujem sa do mesta kvoli praci (ZA)...kupila som byt skoro v centre za dobru cenu a dostala som 85% ciastku z ceny bytu od banky. Splacam 30 rokov, fix 5 rokov. Splatky ma vyjdu do 11 000 SK aj s energiami. Keby som ten byt chcela prenajat, podla aktualnych info z prenajmov v tejto lokalite by som mala este mesacne do vrecka cca. 2000 - 3000 sk...aj ked je uver zavazok, je lepsi ako podnajom z hladiska buducnosti. Ked sa chce clovek osamostanit, pokial nema vlastne zdroje, hypoteka je najlepsie riesenie. Pre pripad, ze by sa stalo nieco vazne (choroba, praca), existuje zivotne poistenie. Vsetko sa da, len treba chciet...
Stránky