V pôvodnom ded. konaní v r. 1985 neboli prejednané všetky nehnuteľnosti vedené na meno poručiteľa v Pozemkovej knihe. V r. 2009 bola podaná žiadosť o prejednanie novoobjaveného majetku. Poplatky súdu a notárovi budú učtované v súčasnej výške alebo také, ako boli platné v r. 1985? Podotýkam, že k úplnému dedeniu v r. 1985 nedošlo tým, že notár z neznámeho dôvodu do prejednania nezahrnul všetky nehnuteľnosti vedené v PK.

Aké sú poplatky za dodatočné dedičské konanie?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Poplatky notárovi budú účtované podľa vyhlášky platnej v okamihu začatia konania vo veci. Ak sa teda podala žiadosť o prejednanie novoobjaveného majetku, začal súd konať vo veci okamihom podania žiadosti, tzn. budu sa rátat poplatky podľa roku 2009. Základom odmeny bude všeobecná hodnota majetku, tzn. hodnota majetku v čase smrti.
A keď ste notárovi nenahlásili v roku 1985 všetky nehnuteľnosti, ktoré majú byť predmetom dedenia, nemal notár ako zistiť, či je v súpise zahrnutý celý majetok alebo nie.
Podľa tejto odpovede by cena nehnuteľnosti mala byť určená podľa hodnoty v čase smrti poručiteľa, teda napríklad pred 50-timi rokmi. V mojom prípade mi notarský úrad vyrúbil poplatok pri dodatočnom dodedení novobjaveného majetku po mojich starých rodičov z ceny vychadzajúcej v roku 2009, teda nie z ceny, ktorá bola vlastná pre nehnuteľnosť v čase smrti mojich rodičov, respektívne starých rodičov. Ako potom postupovať pri taktomto prípade. Mám nádej sa proti tomu odvolať? Podotýkam, že za pripisanie vlastníctva k nehnuteľnosti sa vychádzalo údajne zo sumy 50.000 € a nie z hodnoty pozemkov v rokoch 1950, respektívne v rokoch 1990. Ďakujem
Moj pripsevok v casti ohladne zakladu odmeny berte iba ako moj osobny nazor pravnika. Iny pravnik moze mat iny nazor, takze nemozem povedat, ze vypocet vo vasom pripade bol nespravny.
Mate vzdy moznost napadnut rozhodnutie v odvolacej lehote, resp. ziadat o pokracovanie v dedicskom konani, pricom sa vas uspech/neuspech sa neda vopred predpovedat.
Myslím si, že v poradni, ktorej zámerom je pomôcť ľuďom-neprávnikom v rôznych situáciach, či problémoch, by právnik-expert mal svoje vyjadrenie oprieť o platný zákon alebo nariadenie, nie o svoj osobný názor. Ešte stále veľa ľudí verí slovu právnika a váži si ich, tak netreba zbytočne hazardovať.
presne tak. Plne súhlasím. Právnik má presne povedať v zmysle zákona a výrok právnikov by mal byť rovnaký. Zákon platí pre všetkých rovnako.
Pred dvoma rokmi prebehlo dedičské konanie môjho otca s jeho dvoma sestrami. Po smrti ich otca /môjho starého tca/ bolo dedičským konanim rozdelená časť sarého otca / t.j. 1/2 majetku na 3 súrodencov t.j. každý mal 1/6 podielu z dedičstva a starej mame teda otcovej mame zostali 3/6 resp. II. polovica dedičstva. Pred 2 rokmi čo bolo 3 roky po smrti starej mamy - t.j. otcovej mamy prebehlo dedičské konanie za dosť zvláštnych okolností. Jednak ocenenie nehnuteľnosti nezodpovedalo ceny nehnuteľnosti ani v čase úmrtia starej mamy, ani v čase dedičského konania. 347 m2 zastavanej plochy a 57 m2 domu a pozemku pod domom v lukratívnej lokalite severného Slovenska. Výsledok dedičského konania je dosť nezrozumiteľný a nejasný a navyše do dnešného dňa nie sú žiadne zmeny na katastri/2 roky/. Zaujímalo by ma, za akých podmienok dôjde k zápisu zmien v katastri. Ďalej by ma zaujímalo, ak je dlhodobo využívaný otcov podiel má právo žiadať od sestier prenájom za užívanie jeho vlastníctva aj spätne?