Pracoval som pre českú firmu a odmietli mi vyplatiť peniaze za vykonané
dielo. Jedná sa o peniaze za október, november a december. Splatnosť
bola 14 dní, ale do dnešného dňa sa nemajú k činu. A mne už došla
trpezlivosť. Na akom súde sa to bude prejednávať v prípade, že to zajde
až tak ďaleko? Na Slovensku alebo v Čechách? Ďakujem za odpoved.

Ako dostať svoje peniaze zo zahraničia?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Ja som problém riešila nasledovne:
Cez Web som si našla právnika, poslala som mu mail s prílohou - nascanovanou zmluvou, dvojriadkovou legendou a zdvorilou otázkou či je ochotný má zastúpiť
Bol. Napísal mi znenie splnomocnenia, ktoré som vyplnila, podpísala a poslala klasikou. Podpis som overila na matrike.
Právnik navštívil firmu, zdvorilo sa popýtal čo je vo veci a či treba podať žalobu na súd.
Za chvíľu som mala prašulky a advokátovi som zaplatila 1000 Kč za unúvanie.
Príslušný súd je v mieste bydliska žalovaného teda v ČR aspoň podľa môjho právneho zástupcu.
Nikdy som ho nevidela a ako dosiahol splatenie dlhu neviem a ani ma to nezaujíma.
Mala som problém v Brne - ak chceš dám ti mail na neho.
Ešte mi niečo vybavuje aj v Prahe - takže je mu jedno kde sa súd koná. Všetko robí elektronickým podaním, ak treba vyšle zástupcu v Prahe. Splnomocnenie sa týka každého koho splnomocní on. Aby som nemala náklady na jeho cestu. Ja som bola dokonale spokojná.
Ak potrebuješ radu v ČR napíš sem:
www.pomocvpravu@cz - odpovedia Ti právnici.
Hm, to znie velmi jednoducho. Ale je to myslim realne aj v mojom pripade. Mozem ta poprosit o kontakt na toho pravnoka? Firma, ktora mi dlzi peniaze, sidli pri Olomouci, ale majitel ma sidlo asi v Prahe. Takze vsetko v dosahu toho pravnika v Brne. Posli mi to prosim na zdeno.de@gmail.com Dakujem.
Žalobu o zaplatenie dlhu je potrebné podať na miestne príslušnom súde, ktorým bude okresný (alebo mestský) súd v obvode ktorého má dlžník svoje sídlo. Sídlom treba rozumieť adresu uvedenú v obchodnom alebo živnostenskom registri. Ešte pred podaním žaloby si však podrobne prečítajte zmluvu, ktorú máte uzatvorenú s dlžníkom pretože môže obsahovať napr. arbitrážnu doložku, čo znamená, že príslušným súdom by mohol byť rozhodcovský súd a nie súd okresný.
Pokiaľ chcete byť pri vymáhaní dlhu od dlžníka zastúpený advokátom, doporučujem kontaktovať advokáta pôsobiaceho v mieste sídla dlžníka, čím znížite Vaše výdavky na cestovné a stratu času advokáta.
Nárok na zaplatenie finančných prostriedkov za práce poskytnuté českej spoločnosti si môžete uplatniť na súde v Českej republike, a to na súde, v obvode ktorého má dotknutá česká spoločnosť sídlo, ak ste sa nedohodli inak. Priamo v zmluve s českou spoločnosťou si strany mohli určiť použiteľné právo a jurisdikciu súdov, ktoré by boli oprávnené rozhodovať ich budúce spory. Ak ste sa písomne nedohodli, je na rozhodovanie príslušný súd, v obvode ktorého má žalovaný (česká spoločnosť) sídlo alebo trvalé bydlisko. V tejto súvislosti si dovoľujeme ešte uviesť, že v prípade, ak by ste náhodou pre spoločnosť pracovali na základe pracovnej zmluvy, bola by v súlade so zákonom č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, v znení neskorších predpisov, daná právomoc slovenských súdov a spor by mohol rozhodovať slovenský súd, v obvode ktorého máte trvalé bydlisko.