Extravilán, chatová oblasť, trvale trávne por., úzka a malá parcela, ktorú potrebujem rozdeliť na menšie parcely. Z jednej z nich aj spraviť prístupovú cestu. Majiteľ ju celú nechce predať, pretože po krajoch parcely má vlastné siete. Zákon o drobení pozemkov v extraviláne zakazuje deliť pozemky určené pre poľnohosp. využitie, čo sa teoreticky týka aj tejto parcely aj keď jej poľnohosp. využitie si neviem predstaviť (úzka parcela medzi cestou a potokom cez ktoru vedie neleg. prístup. cesta ku chate). V územnom pláne je táto parcela označená ako záchytné parkoviská a garáže. Neexistuje spôsob ako zmeniť druh pozemku, napríklad na ostatné plochy, záhrady, zastavané plochy tak, aby bolo možné obísť zákon č. 18 /1995 Z. z. a rozdeliť túto parcelu na menšie parcely?

Ako legálne rozdeliť parcelu v extraviláne?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Poľnohospodársku pôdu možno použiť na nepoľnohospodárske účely len na základe rozhodnutia o dočasnom alebo trvalom odňatí poľnohospodárskej pôdy. Rozhodnutie o odňatí vydáva Obvodný pozemkový úrad, v ktorého obvode sa dotknutá poľnohospodárska pôda nachádza. Postup pri rozhodovaní o odňatí poľnohospodárskej pôdy je upravený v zákone č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z.z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).
O odňatie poľnohospodárskej pôdy môže požiadať fyzická osoba ako aj právnická osoba. Osoby, ktoré žiadajú o odňatie poľnohospodárskej pôdy, sú povinné k žiadosti priložiť nasledujúce doklady:
1) súhlas s budúcim možným použitím poľnohospodárskej pôdy na stavebné a iné zámery, pričom pre vydanie súhlasu a určenie podmienok súhlasu je rozhodujúci celkový konečný rozsah zamýšľaného odňatia poľnohospodárskej pôdy (§ 13 a 15 zákona),
2) projektovú dokumentáciu,
3) bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využitie (vypracúva fyzická osoba, ktorá má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa poľnohospodárskeho smeru alebo prírodovedného smeru so zameraním na pôdoznalectvo, alebo právnická osoba, ktorá takúto fyzickú osobu zamestnáva),
4) projekt spätnej rekultivácie dočasne odnímanej poľnohospodárskej pôdy s časovým harmonogramom a ekonomickým prepočtom nákladov, ktorý vypracúva fyzická osoba, ktorá má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa poľnohospodárskeho smeru alebo prírodovedného smeru so zameraním na pôdoznalectvo, alebo právnická osoba, ktorá takúto fyzickú osobu zamestnáva,
5) základné identifikačné údaje o pozemku, ktoré obsahujú výpis z katastra nehnuteľností, kópiu katastrálnej mapy s vyznačením parciel navrhovaných na odňatie, dve vyhotovenia geometrického plánu plôch navrhovaných na odňatie a potvrdenie o bonitovanej pôdno-ekologickej jednotke,
6) vyjadrenia účastníkov konania a dotknutých orgánov štátnej správy a samosprávy,
7) právoplatné územné rozhodnutie alebo potvrdenie stavebného úradu o zlúčení územného a stavebného konania,
8) iné údaje potrebné na posúdenie nepoľnohospodárskeho zámeru na poľnohospodárskej pôde (napríklad územný plán a podobne),
9) výpočet odvodu pre celý rozsah odňatia (výnimku stanovuje § 17a zákona).
Dovoľujeme si Vás upozorniť, že v zmysle novely účinnej od 1. 1.2009 vzniká osobe žiadajúcej o odňatie poľnohospodárskej pôdy povinnosť zaplatiť odvod za takéto odňatie podľa bonity predmetnej pôdy a jej rozlohy. Výšku odvodu a spôsob platenia odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 376/2008 Z.z.
Obvodný pozemkový úrad posúdi žiadosti nielen z hľadiska jej úplnosti, ale aj z hľadiska dodržania zásad ochrany poľnohospodárskej pôdy. Rozhodnutie Obvodného pozemkového úradu o odňatí poľnohospodárskej pôdy je podkladom na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri na ostatnú plochu. Kataster nehnuteľností priamo na základe takéhoto rozhodnutia vyznačí zmenu druhu pozemku, a to v termíne do 60 dní od prevzatia rozhodnutia. Odňatú pôdu je možné následne použiť len na zámer, ktorý je uvedený v rozhodnutí Obvodného pozemkového úradu.
Zákaz drobenia pozemkov sa v zmysle zákona č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, v znení neskorších predpisov, vzťahuje len na poľnohospodárske a lesné pozemky mimo zastavaného územia obce, pričom odňatím pozemku z poľnohospodárskej pôdy by došlo k zániku (obídeniu) tohto zákazu.
Záverom upozorňujeme na skutočnosť, že rozhodnutie o dočasnom odňatí stratí platnosť uplynutím času, na ktorý bolo vydané a rozhodnutie o trvalom odňatí stratí platnosť, ak do piatich rokov od právoplatnosti rozhodnutia nebola pôda použitá na zámer uvedený v rozhodnutí o odňatí.