Ako odstúpiť od zmluvy o dielo v prípade sfušovaného diela?

Dobrý deň,
už dlhšiu dobu riešime s priateľom rekonštrukciu nášho 3.izbového bytu a aktuálne máme dosť veľké problémy s realizátorom rekonštrukcie. Dňa 5.10.2018 som s realizátorom podpísala zmluvu o dielo podľa občianskeho zákonníka, kde sme sa dohodli, že nám bude realizovať komplet omietky a sadrokartónové stropy v celom byte. V zmluve sme sa dohodli, že pred začatím prác zaplatím 50% zálohu z dohodnutej sumy a tak sa aj stalo. Taktiež sme sa dohodli, že realizácia omietok sa začne 8.10. a že materiál zabezpečíme a vynesiem my, čo sme splnili.
8.10. prišiel realizátor na byt spolu s pomocníkom a začali realizovať omietky. Zakúpili sme omietky, ktorých súčasťou bol aj technický list, v ktorom bolo jasne napísané ako s omietkou pracovať - príprava pred a po nanášaní (zretie omietky min.10dní). Nasledujúci deň sme išli pozrieť na odvedenú prácu a okrem toho, že sme zistili, že nedodržali pokyny z technického listu (neočistili steny a neaplikovali tzv. špric), steny boli krivé na čo sme ich upozornili. Realizátor nás ubezpečil, že príde k náprave a že sa to nebude opakovať.O pár dní sme prišli na byt opäť, no realizátor chyby neopravil, dokonca sa nás pokúšal presviedčať, že koná správne a že máme byť pokojní a prísť sa pozrieť až keď bude nanesená jadrová omietka v celom byte. O tri dni neskôr sme prišli na byt a boli sme zhrození, nakoľko nielenže realizátor omietku nevyrovnal no tentokrát boli už krivé a hrboľaté všetky steny a dokonca mal tú drzosť že na takto sfušované steny začal nanášať sieťku a lepidlo, ktoré tam vôbec nemali ísť. Zhrození sme stopli ďalšie práce, žiadali vysvetlenie a domáhali sa nápravy. Pri vysvetľovaní a rozhovore s jeho pracovníkmi vyplynulo, že pracovníci, ktorí nám omietky realizovali boli len brigádnici, ktorí to robili prvýkrát v živote (poprípade ako pomocná sila pri iných projektoch kde bol prítomný aj majster) a realizátor prišiel na kontrolu len keď sme prišli na byt my. Realizátor obvinenia z nekvalifikovaných pracovníkov a zanedbania povinnosti odmieta, za vzniknuté škody sa ospravedlnil a nasľuboval, že omietky opravia.
Ich náprava začala tým, že na už beztak doničené steny začali nanášať ďalšie vrstvy lepidla, ktoré zo steny začalo opadávať a spôsobili tým ešte väčšiu škodu. Rozhodli sme sa preto, že chceme od zmluvy odstúpiť a chceme vrátiť plnú zálohu + materiál, ktorý pri tejto ,,činnosti,, zničili.
Ako to prosím vás máme spraviť tak, aby sme aj reálne uspeli a realizátor bol povinný nám zálohu vrátiť? Poprípade aké iné kroky by sme mali spraviť, aby nám boli vrátené všetky náklady a vyrovnané všetky škody? Všetko mám zdokumentované na fotkách, videu a aj telefonické rozhovory, kde ho napomínam, že nie sme s dielom spokojný, podpísal mi aj reklamáciu dofušovanej omietky.
Navyše sme mali na byte 2 obhliadky skúsených majstrov, ktorí nám potvrdili, že ich práca bola len amatérsky počin.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete výhodne prenajať pôdu? Ponúkame vám cenovú mapu obvyklých nájmov z celého územia
Agrorezort po prvý raz zverejnil takzvané obvyklé ceny nájmov poľnohospodárskej pôdy.
Elektronizácia miezd uľahčí posielanie potvrdení. Nová možnosť od januára
Firmy a zamestnanci si môžu zjednodušiť svoju mzdovú agendu.
Darujte majetky deťom tak, aby sa nepohádali
Rozhodnete sa, že byt darujete tomu z potomkov, ktorý sa o vás dokáže postarať. Dá sa to a dokonca tak, že aj v darovanom byte môžete ďalej bývať. Tu je vzor z pera advokátov aj s radami.
Ako si prilepšíte po zvýšenom rodičovskom príspevku? Pozrite si konkrétne príklady
Ku ktorým rodičom bude štát štedrejší? K tým, ktorí si pred príchodom dieťaťa na svet platili nemocenské.