Ako odstúpiť od zmluvy o dielo v prípade sfušovaného diela?

Dobrý deň,
už dlhšiu dobu riešime s priateľom rekonštrukciu nášho 3.izbového bytu a aktuálne máme dosť veľké problémy s realizátorom rekonštrukcie. Dňa 5.10.2018 som s realizátorom podpísala zmluvu o dielo podľa občianskeho zákonníka, kde sme sa dohodli, že nám bude realizovať komplet omietky a sadrokartónové stropy v celom byte. V zmluve sme sa dohodli, že pred začatím prác zaplatím 50% zálohu z dohodnutej sumy a tak sa aj stalo. Taktiež sme sa dohodli, že realizácia omietok sa začne 8.10. a že materiál zabezpečíme a vynesiem my, čo sme splnili.
8.10. prišiel realizátor na byt spolu s pomocníkom a začali realizovať omietky. Zakúpili sme omietky, ktorých súčasťou bol aj technický list, v ktorom bolo jasne napísané ako s omietkou pracovať - príprava pred a po nanášaní (zretie omietky min.10dní). Nasledujúci deň sme išli pozrieť na odvedenú prácu a okrem toho, že sme zistili, že nedodržali pokyny z technického listu (neočistili steny a neaplikovali tzv. špric), steny boli krivé na čo sme ich upozornili. Realizátor nás ubezpečil, že príde k náprave a že sa to nebude opakovať.O pár dní sme prišli na byt opäť, no realizátor chyby neopravil, dokonca sa nás pokúšal presviedčať, že koná správne a že máme byť pokojní a prísť sa pozrieť až keď bude nanesená jadrová omietka v celom byte. O tri dni neskôr sme prišli na byt a boli sme zhrození, nakoľko nielenže realizátor omietku nevyrovnal no tentokrát boli už krivé a hrboľaté všetky steny a dokonca mal tú drzosť že na takto sfušované steny začal nanášať sieťku a lepidlo, ktoré tam vôbec nemali ísť. Zhrození sme stopli ďalšie práce, žiadali vysvetlenie a domáhali sa nápravy. Pri vysvetľovaní a rozhovore s jeho pracovníkmi vyplynulo, že pracovníci, ktorí nám omietky realizovali boli len brigádnici, ktorí to robili prvýkrát v živote (poprípade ako pomocná sila pri iných projektoch kde bol prítomný aj majster) a realizátor prišiel na kontrolu len keď sme prišli na byt my. Realizátor obvinenia z nekvalifikovaných pracovníkov a zanedbania povinnosti odmieta, za vzniknuté škody sa ospravedlnil a nasľuboval, že omietky opravia.
Ich náprava začala tým, že na už beztak doničené steny začali nanášať ďalšie vrstvy lepidla, ktoré zo steny začalo opadávať a spôsobili tým ešte väčšiu škodu. Rozhodli sme sa preto, že chceme od zmluvy odstúpiť a chceme vrátiť plnú zálohu + materiál, ktorý pri tejto ,,činnosti,, zničili.
Ako to prosím vás máme spraviť tak, aby sme aj reálne uspeli a realizátor bol povinný nám zálohu vrátiť? Poprípade aké iné kroky by sme mali spraviť, aby nám boli vrátené všetky náklady a vyrovnané všetky škody? Všetko mám zdokumentované na fotkách, videu a aj telefonické rozhovory, kde ho napomínam, že nie sme s dielom spokojný, podpísal mi aj reklamáciu dofušovanej omietky.
Navyše sme mali na byte 2 obhliadky skúsených majstrov, ktorí nám potvrdili, že ich práca bola len amatérsky počin.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.
Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.  
20 zmien v daniach, ktoré sa týkajú podnikateľov
Podnikatelia musia od januára zohľadňovať vo svojej praxi mnohé daňové zmeny.
Meniť Ústavu musí byť pre politikov ťažšie
Ústava je príliš dôležitý zákon na to, aby ho politici neustále menili. Slovensko potrebuje stabilnejšiu Ústavu, hovorí advokátka Kristína Babjaková z VIA IURIS. Kristína Babjaková Kristína Babjaková