
Ako riešiť príspevky dôchodcov do fondu opráv?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Mesačný príspevok do fondu opráv si vlastníci určujú sami. V niektorých domoch je ešte stále veľmi nízko stanovená platba do fondu opráv, ktorá v mnohých prípadoch nepostačuje ani na riešenie nutných opráv spojených s bežnou prevádzkou domu. I v takýchto domoch si musia vlastníci uvedomiť, že komplexná obnova bytového domu ich raz čaká. Majú možnosť využiť výhodne úročené prostriedky zo ŠFRB, v prípade systémovej poruchy štátnu dotáciu. Ďalšou možnosťou sú peňažné prostriedky z úverovej linky na podporu rozvoja energetickej efektívnosti, kde od percenta dosiahnutých úspor je závislá výška grantu, zvýhodnené komerčné úvery a stavebné sporenie so štátnou prémiou. V mnohých prípadoch sú byty prevedené a prepísané už na deti, vnúčatá a podobne, vtedy sa majú možnosť podieľať na nákladoch i rodinní príslušníci. Pokiaľ vznikajú nedoplatky na byte, spoločenstvo má možnosť tieto nedoplatky riešiť súdnou cestou alebo dražbou. Títo vlastníci si však môžu požiadať aj o príspevok na bývanie, ale musia spĺňať zákonom stanovené podmienky.
poviem to trošku nediplomaticky. Životnosť panelových domov je asi 80 až 100 rokov. Po 30 rokoch je nutná kompletná obnova. Nemusí sa robiť naraz, hoci je to finančne výhodnejšie. Výmena ležatých a zvislých rozvodov a stupačiek. Generálna oprava strechy. Výmena spoločných okien a dverí. A obvodové plášte. Veď sa už drobie a rozpadávajú. Fond je možné každý rok v takýchto prípadoch pomaly , ale pravidelne zvyšovať. Môžu si vlastníci aj dohodnúť každoročnú valorizáciu napr. o 10% a pod. A starší ľudia by si mali uvedomiť, že byt po nich zdedia jeho najbližší. Má zdediť rozpadavajúci sa dom (byt), alebo obnovený ? Kompletná obnova domu zmanená aj vyššiu hodnotu bytu. Na fond môžu pomôcť aj deti. A sociálne slabší - každý z nich má mobil, TV a mikrovlnku. A radi navštevujú pohostinstvá.
Pre informáciu p.Ing.Ledvinský,ako u Vás platia potom vlastníci nebytových priestorov v OV v obytnom dome?Keď neužívajú spoločné priestory v dome a sú samostatný,majú vl.kúrenie,nemájú plyn.prípojku/deli nás len múr.Dajte si prosím svoj názor.Napr.obyt.dom má 34 bytov?Kolko je to do fondov mesačne,/napr.od 12,-eur do 20,-eur, a rok má 12 mesiacov a každý rok sa nevymieňa strecha ani rýny,má to svoju životnosť/obytné domy sú poistené.Keď si dobre rozumejú dôverníci domov zo správcom alebo komísia spoločenstva,gazdujú si ako im vyhovuje.Čo vy nato?Majitelia rod.domu neminú toľko za kúrenie a na údržbu tolko ako vl.bytov v obytnom dome.
Odpovedám Vám p.Ing.Ledvinský,chcem sa Vás spýtať,ako môžte niekomu takto odpovedať na komentár,Čo je Vás dotoho čo vlastní pán dôchodca.Nemáte nárok rozhodovať o jeho peňaženke,kde si peňiaze minie každého problém.Chodte sa učiť prosím Vás do zahraničia,tam to funguje tak,že správcovia sa nepriživujú na ľudoch,tam ešte aj vl.bytu alebo celeho obyt.domu,dostane 70% na zveladenie celého domu a nemajú šancu použiť vymyslenú firmu.Zatiaľ u nás opak.Keď čítam Vaše komentáre vychádzam z toho,že vy asi nebývate v bytovke,ale máte dom a plat taký,že sa nám nesníva.Chudáci mi dôchodcovia.
bývam v bytovom dome, 64 b.j. pod strechou, krajný byt. Teda najhorší z hľadiska polohy. 20 rokov pracujem s užívateľmi v 6 000 bytoch, ktoré spravujeme. Každý bytový dom má svoj účet, kde si platia. Neplatia družstvu!!! Správca sa nemôže "priživovať" na financiách užívateľov, lebo nemôže používať ich prostriedky. 4 rokov robíme intenzívnu kampaň na opravy a modernizáciu bytových domov, lebo dateraz sa iba "lepili " diery na strechách, špárovalo sa a pod. Zbytočne vyhodené poniaze!! Neviem o akým vymyslených firmách hovoríte. Dodávateľa si u nas vyberajú vlastníci, my sme povinný dať vypracovať projekt sa vyhlásiť verejnú súťaž. Priemerná tvorba fondu opráv je u nás 0,35 €/m2. Aj tento rok si vlastníci schválili zvýšenie preddavkov fo fondu V 33 bytových domov. Spravujeme 277 bytových domov. p. Vlasta, asi máte zlé skúsenosti so správcami. Máme množstvo prípadov, kde začali praskať stupačky a dom nemal peniaze. Skladali sa v hotovosti!! Plat mám o niečo viac, akpo je priemer SR.
Na tom, že bytový po komplexnej obnove si predĺži životnosť o najmenej ďaľších 30 rokov a jeho hodnota výrazne stúpne, trvám. Dôchodcovia u nás sú jedným z najspolahlivejších užívateľov a na schôdze volajú aj svoje deti, ktoré ešte s nimi bývajú. Pani Vlasta, neznášam falošnú solidaritu a pravda niekedy bolí.
Ja som Vám to napísala objektívne,ja Vás ani nepoznám,len sa ma to dotklo,keď ste napísal/že ked maju mobile atď,dá sa to pochopiť aj tak,keď máš nato,daj aj nám.Keď máte uhlový byt,počíta sa Vám vyučtovanie,menším koeficientom,tak by to malo byť,podľa vyhlášky,aj já mám tiež,ale vo faktúrach som to nepocítila.Treba si porovnať ako to funguje v zahraničí,aké výhody majú od spravovateľov bytov a aké majú podpory z fondov,akým štandartom si dôchodca dokáže užívať a tam sa Vás nikto nestará načo máte.Tých skúsenosti nie dobrých,zo správcami a spoločenstvami bytov,má veľa užívateľov bytov a nie len ja.A keď máte taký príjem,vy nemáte problém,ja cítim sľudmi,čo majú príjem na polutovanie.A SR nemajú šancu sa dovolať spravodlivosti.
Máte pravdu. Ja som tiež už niekoľko rokov dôchodkyňa a platím rovnako ako každý iný v dome. Kde by sme prišli, keby dôchodcovia platili menej, nás je v bytovke dosť veľa. Myslím, že sa nedá dnes požadovať od iných vlastníkov bytov aby "sponzorovali" dôchodcov. Ak vlastnia dôchodcovia pre nich veľké byty a držia ich pre svojich vnukov, nech im títo vnuci doplácajú na poplatky, ale nie ostatní vlastníci bytov.
áno, hlavne od minulého roku veľmi cítime zhoršenie nielen platobnej disciplíny, ale aj "čudné" napätie vo vzťahoch medzi ľudmi. Napr. neplatenie nám stúplo za rok zo 4,5 mil.Sk na 9,3 mil. Sk. ( prepáčte, uvádzam Sk ). Ten nedoplatok ale chýba bytovým domom, teda aj tým, čo riadne platia. My ako družstvo však bohužiaľ nemôžeme suplovať štát v sociálnej politike. Keď bytový dom nemá peniaze na účte, tak dodávatelia médií hrozia odstavením. Preto zákon pamätal aj na to, že sa dajú dočasne použiť prostriedky z fondu opráv. Preto je fond opráv taký dôležitý. A preto som reagoval na tvorbu fondu tak ostro. S pozdravom
Pekný deň, p.Ing.Ledvinský, dúfam že sa najde niekto kompetentný vo vláde,kto sa bude zaoberať aj z platbami do fondov a pozrie sa na správcov, ako sa s nimi hospodári a nie že sú nekontrolovateľní, a preto je ich veru v každom meste dosť.
Stránky