Ako sa domôcť práva prechodu po prístupovej ceste?

Dobrý.Môj problém...

Kúpil som nehnutelnosť v malej privatizácii budovu, pozemok som kupoval v roku 1999. Predtým som si zašiel na kataster pozrieť, kto je majiteľom jedinej prístupovej cesty. Nemala majiteľa, parcela nebola ani charakterizovaná ako cesta, len ako ostatná plocha a bola  na LV v držbe Slovenskej správy ciest Bratislava. Podotýkam,  že ide o vybudovanú cestu na spominanej parcele a pred mojou nehnutelnostou bola autobusová zastávka a starala sa o nu SSC. V novembri v roku 2000 parcelu ako zastavanú plochu po 20 Sk vymenil obecný úrad  za iný pozemok konkurencii, ktorá podniká oproti. SSC Bratislava sa vytratila z LV, to som sa dozvedel až v roku 2009. Preto som žiadal konkurenciu o zriadenie vecného bremena z dôvodu, že od roku 1991 podnikám na parcelách oproti nemu a je to jediná prístupová cesta. Konkurencia si ale postavila plot okolo cesty na mojej strane a na začiatku tejto parcely umiestnili aj  rampu a vyberajú vstupné na kúpalisko, ktoré sa nachádza na konci tejto parcely. 

Takže problém: cesta nie je ako stavba zapísaná na LV, nemá vlastníka a majiteľ pozemku ...zastavanej plochy KN 1120 v k.u. Vyšné Ružbachy mi nechce umožniť prístup pre zákaznikov na môj pozemok od júna roku 2009. Na súde sa domáham vecného bremena na parcelu, ale nie je mi jasný vzťah cesty ako stavby a práva prechodu po ceste. Môže obecný úrad z dôvodu, že to bola moja jediná prístupová parcela, uznaná aj katastrom nehnutelnosti pre potreby súdu, vymeniť za iné pozemky bez verejnej súťaže,bez vecného bremena pre mňa ,majitela nehnutelnosti? Týmto došlo k znehodnoteniu celej investície a nám zostali len oči pre plač. 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus