Náš bytový dom spravuje správcovská firma. Na otázky o preplatkoch vo vyúčtovaní odpovedá vyhýbavo, zle s nami komunikuje, odmieta dať doklady k nahliadnutiu. Akým spôsobom môžeme zistiť, či účtuje podľa predpisov a či nám vracia správne sumy z vyúčtovania? Nechcem povedať priamo, že nás klame, ale občas jedná veľmi čudne, napr. v ročnom vyúčtovaní zatajuje storno výdavkov ... Máme si najať účtovníka? alebo audítora? Môžeme požiadať o kontrolu napr. Obchodnú inšpekciu?

Ako skontrolovať správnosť vyúčtovania správcom?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň, Veronika. Na úvod zo zákona 182/1993, §8b:
(2) Pri správe domu je správca povinný
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
Vo Vašom prípade teda správca odmietaním sprístupnenia dokumentov porušuje svoju zákonnú povinnosť.
Požiadajte správcu o podklady, na základe ktorých bolo vyúčtovanie spracované. Vyúčtovanie môžete reklamovať, môžete sa obrátiť na SOI, doporučoval by som ale pozrieť sa po inej, transparentnejšej správcovskej spoločnosti vo vašej lokalite.
Čo môžeme urobiť, keď správca porušuje zákonnú povinnosť? Možno nemám preštudovaný horeuvedený zákon (toľko noviel ...), no nespomínam si, že by tam boli uvedené sankcie. Áno: je tam, že keď správca neplní, ako má, nemá nárok na správcovský poplatok.
Ok - ale ako mu ho máme zobrať a neťahať sa po súdoch?
Ad: iná správcovská spoločnosť: veď sme to už odhlasovali a vybrali nového správcu. Ten však začne účtovať "od nuly" a naše ťahanice so starým správcom na svoje plecia nezoberie ...
Preto je snaha zohnať adekvátneho kontrolóra aspoň na posledné tri uzavreté účtovné roky.
Podľa zákona má vlastník bytu právo:
- nahliadat do dokladov tykajucich sa spravy domu alebo cerpania fondu oprav § 11 ods. 6 zakona c. 182/1993 Z. z. v zneni neskorsich predpisov
- rocne vyuctovanie musi obsahovat vydavky za dom a za byt, takze vlastnik ma moznost skontrolovat, ci mu sluzby boli spravne vyuctovane
- spravca domu je povinny umoznit vlastnikovi na poziadanie nahliadnut do dokladov (to sa tyka Vas lebo mate spravcu § 8b ods.2 pism. f)
- § 8a ods. 2) spravca je povinny do 31. maja nasledujuceho roka predlozit vlastnikom spravu o svojej cinnosti za predchadzajuci rok, o financnom hospodareni, o stave spolocnych casti a zariadeni domu, ako aj o inych vyznamnych skutocnostiach suvisiacich so spravou domu
- nesplnenie tejto povinnosti mozete sankcionovat rozhodnutim, ze mu pozastavite platby za spravu
vyuctovanie sluzieb za dom musi byt zhodne s uctovnou evidenciou
- SOI kontroluje spravcovske organizacie, a pri rocnom vyuctovani ostatne sluzby, okrem tepla, ale len v pripade ak medzi vlastnikom bytu a spravcom je uzatvorena zmluva o vykone spravy
- SOI nekontroluje spolocenstva (maju dozorny organ radu), bytove druzstva, ak ide o druzstevne byty(maju svoju kontrolnu komisiu)
- vlastnik bytu ma moznost svoju reklamaciu, ak nedojde k dohode so spravcom riesit cez vecne prislusny sud
poslednou moznostou je 3- mesacna vypoved spravcovi schvalena nadpolovicnou vacsinou hlasov vsetkych vlastnikov bytov v dome a vyber novej spravcovskej organizacii
Ak chcete vykonať audit, potom to musíte schváliť hlasovaním na schôdzi vlastníkov a určiť, z akých prostriedkov bude práca auditora zaplatená.
v januári nám v paneláku menili merače teplej vody TUV -s hodnotou 411 m3, teraz sa zrazu v decembrových papieroch ESTY s meraním na radiátoroch objavil stav TUV =420 m3 !!!
Sú to banditi !
do 420 m3 Vám asi započítali rozdiel medzi bytovými meračmi a hlavným meračom.
Anonym, vysvetli to bližšie. Podľa tvojich slov vám nezarátali, a teda ani za to nebudete platiť - metre kubické medzi 411 a 420.
K nameraným hodnotám: odpočty vodomerov v dome vykonáva poverená osoba, zväčša zástupca vlastníkov bytového domu. Vlastník správnosť odpočtu potvrdzuje svojim podpisom.
Právna úprava správy bytového domu je obsiahnutá v zákone č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (ďalej len „bytový zákon“). V zmysle tejto úpravy je v danom prípade možné, aby ktorýkoľvek vlastník vyzval správcu umožniť mu nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky. Pokiaľ táto požiadavka nebude splnená, bolo by vhodné uplatniť ju písomne prostredníctvom zástupcu vlastníkov.
V prípade, ak správca nevyhovie ani takejto opakovanej výzve, je možné podať na príslušný súd tzv. „žalobu na splnenie povinnosti“. Touto žalobou sa navrhovateľ domáha, aby súd uložil odporcovi (v tomto prípade správcovi) splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, z právneho vzťahu alebo z porušenia práva (konkrétne povinnosť umožniť vlastníkovi na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv vyplývajúcu z bytového zákona, prípadne aj zo zmluvy o výkone správy).
Takisto je možné zmluvu o výkone správy vypovedať (v takom prípade, je potrebné, aby sa vlastníci bytov a nebytových priestorov zároveň dohodli na novom správcovi, resp. si založili spoločenstvo). Pri ukončení správy je správca povinný predložiť správu o svojej činnosti vrátane úplného vyúčtovania a previesť zostatok majetku vlastníkov na príslušný účet.
Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z bytového zákona alebo zo zmluvy o výkone správy. Pokiaľ by z dokumentov predložených na základe výzvy správcu alebo rozhodnutia súdu resp. zo správy o činnosti správcu vyšlo najavo, že správca pri výkone správy porušil svoje povinnosti, je možné uplatniť si takto vzniknuté nároky prostredníctvom žaloby na náhradu škody na príslušnom súde. Kontrolu takýchto dokumentov môže po ich predložení vykonať v zásade ktokoľvek, avšak v prípade podozrenia z porušenia povinností správcom bude záväzné až právoplatné rozhodnutie súdu.
Ak správca nesplnil najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka svoju povinnosť predložiť vlastníkom správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu a nevykonal vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome, je možné odoprieť úhradu platieb za správu až do splnenia tejto povinnosti.
ja by som sa chcela spytat, ako je to s najomcom ... Ja som do dnesneho dna este stale nedostala vyuctovanie. Na spravcovskom mi povedali, ze oni robia vyuctovanie bytovemu druzstvu a na SBD mi oznamili, ze oni su povinny do konca juna. Ako to vlastne je? Do kedy maju povinnost zo zakona mi dorucit vyuctovanie za zalohove platby ?
Prosím Vás a tu správu o svojej činnosti musí správca predložiť každému majiteľovi alebo jednu pre všetkých?