Dobrý deň, v máji končí rodičovská dovolenka mojej manželke. Nastúpila na ňu z pracovného pomeru. Počas rodičovskej dovolenky sa dostal zamestnávateľ do finančných problémov a ukončil aktívnu podnikateľskú činnosť. Dnes už nemá spoločnosť žiadnych zamestnancov a nesídli ani na adrese,kde má sídlo podľa obchodného registra. Problém vznikol s výpoveďou nakoľko zamestnávateľ odmietol dať manželke výpoveď z pracovného pomeru, aby nemusel zaplatiť odstupné.Podľa slov bývalého riaditeľa spoločnosť zbankrotovala,ale v obchodnom registri je stále zapísaná. Mojej manželke za chvíľu končí rodičovská dovolenka a nakoľko má stále trvajúci pracovný pomer nemôže sa nikde zamestnať a ani prihlásiť na úrad prace. Čo by ste nám odporučili v súčasnej situácii? Zamestnávateľ sa zjavne chce vyhnúť plateniu odstupného, nakoľko donútil dať výpovede dohodou aj niekoľkých bývalých zamestnancov. Pokiaľ by sme chceli dať výpoveď my, kde by mala byť podaná keď spoločnosť už na danej adrese nemá sídlo a je tam iná spoločnosť? Ďakujem za radu.

Ako ukončiť pracovný pomer v neexistujúcej firme?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Vaše informácie sú zatiaľ len ústne. Na ukončenie pracovného pomeru dohodou ešte máte stále čas.Odporúčam preto poslať zamestnávateľovi list - oznámenie o úmysle po ukončení materskej dovolenky nastúpiť na pôvodné pracovné miesto, čím prejavíte záujem v pracovnom pomere zotrvať. Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť prideľovanie práce zamestnancovi. List pošlite na adresu sídla zamestnávateľa ( keďže oficiálne nie je zrušená ) aj na adresu konateľa. Podľa reakcie zamestnávateľa uvidíte ako ďalej postupovať.
§ 13 ZP:
(1) Zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
(2) V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia.
(3) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov. Nikto nesmie byť na pracovisku v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu alebo návrh na začatie trestného stíhania.
(4) Zamestnanec má právo podať zamestnávateľovi sťažnosť v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania podľa odsekov 1 a 2 a nedodržaním podmienok podľa odseku 3; zamestnávateľ je povinný na sťažnosť zamestnanca bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.
(5) Zamestnanec, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli dotknuté nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania alebo nedodržaním podmienok podľa odseku 3, môže sa obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany ustanovenej osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
________________________________
§ 38 ZP:
Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštovým podnikom ako doporučenú zásielku.
(2) Písomnosti doručované poštovým podnikom zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
(5) Pri doručovaní písomností poštovým podnikom musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu.
________________________________________
PRETO:
1. v zhode s odporučením pána JUDr. Varsányi prejavte písomne uvedený úmysel,
2. zároveň podajte zamestnávateľovi sťažnosť - za zneužitie práv s povinností z pracovnoprávneho vzťahu, ktoré je spôsobilé privodiť Vám škodu,
3. ak zamestnávateľ na sťažnosť bezodkladne neodpovie, ako aj ak nastanú účinky doručenia zmarením zamestnávateľom alebo ak Vám poštový podnik vráti zásielku ako nedoručiteľnú, podajte na zamestnávateľa sťažnosť (napr. Inšpektorátu práce) a zároveň sa domáhajte príslušnej právnej ochrany.
NEDAJTE SA!
Drží palce akumulátor.
__________________________________________
P.S.: spoločnosť s ručením obmedzeným je fakticky nesprávne vystihujúcim skutočnosť - totiž ide o spoločnosť, ktorá ručí celým svojim majetkom neobmedzene, a iba jej spoločníci ručia za podlžnosti obmedzene - do výšky ich nesplateného vkladu do s.r.o.
P.P.S.: konateľ s.r.o. ručí za škodu, ktorú spoločnosti s.r.o. spôsobil - CELÝM SVOJIM MAJETKOM; ak spoločnosť skrachuje a konateľ spoločnosti spôsobil škodu, môžu sa veritelia uchádzať o zaplatenie dlhov z majetku konateľa.
Dobrý deň,
iba doplním, že pokiaľ zamestnávateľ nebude prideľovať svojmu zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy a pracovný pomer stále trvá, je povinný platiť svojmu zamestnancovi mzdu podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ bude potom nútený pracovný pomer s Vašom manželkou ukončiť, pokiaľ jej nechce mesačne platiť mzdu.
O radu som požiadala Veroniku Sliškovú, pravničku z Provident Financial:
"Najprv by som navrhovala overiť, či daná spoločnosť nemá svojho konkurzného správcu alebo likvidátora následne by som skúsila riešiť vzniknutú situáciu s uvedenými osobami.
To, či je alebo nie je spoločnosť v konkurze Vám informačné centrum súdu neposkytne,ale môžete si túto informáciu vyhľadať v Obchodnom vestníku zverejnenom na stránke: https://portal.justice.sk/PortalApp/ObchodnyVestnik/Formular/FormulareZv...
alebo na stránkach: http://dlznik.zoznam.sk/vyhlasene-konkurzy
a http://www.upadca.sk/index.php
Likvidátor spoločnosti by mal byť uvedený v Obchodnom registri.
Avšak vzhľadom na to, že zamestnávateľ ukončil aktívnu podnikateľskú činnosť, nemá žiadnych zamestnancov a ani nesídli na adrese, ktorú má zapísanú v Obchodnom
registri je pravdepodobné, že návrat Vašej manželky do pôvodného zamestnania je prakticky nemožný a naťahovanie sa je beh na dlhé trate. Nato, aby tento pracovný pomer ukončila navrhujem poslať na adresu sídla spoločnosti, ktorú spoločnosť uvádza v Obchodnom registri výpoveď a to doporučene s doručenkou ( adresu spoločnosti nájdete aj na stránke Obchodného registra www.orsr.sk ). Zákonník práce spája právne následky doručenia výpovede aj keď poštový podnik zásielku vráti ako nedoručiteľnú t.j. výpovedná lehota začne plynúť nasledujúcim dňom po dni vrátenia zásielky .Následne žiadajte Sociálnu poisťovňu - ústredie o vystavenie dokladu o odpracovaných dobách u uvedeného zamestnávateľa".