Dobrý deň!
Aké doklady potrebujem doložiť k vydržaniu v ROEP po vlastníkovi, ktorý umrel v Amerike? Jeho právni nástupci súhlasia s tým, aby majetok prešiel na mňa, len neviem, čo presne mám od nich žiadať. Úmrtný list? Dedenie neprebehlo, teda stačí ich overený súhlas? Ako dokážem, že práve oni sú právnym nástupcom po vlastníkovi? Nejaké potvrdenie z matriky? Čo ak u nich nemajú taký inštitút? Kto im to potvrdí? Stačilo by aj čestné prehlásenie, že sú právnymi nástupacami po XY?
S pozdravom, daduska26
Odpovede
Dobrý deň,
závisí od konkrétnych okolností. Najlepším riešením by možno bolo obrátiť sa na zastúpenie USA v SR (veľvyslanectvo, konzulát), aby Vám vydali potvrdenie ohľadne toho, že sa v štáte úmrtia v USA nevydáva žiadna listinná podoba potvrdenia o dedičoch resp. okruhu dedičov. S takouto listinou navštívte notára a bude na jeho zvážení, aké doklady si od Vás bude ešte žiadať.
Notár má povinnosť vždy konať tak, aby chránil účastníkov a aby boli jeho listiny nespochybniteľné, takže je na zvážení každej individuálnej situácie, ako postupovať. Takáto situácia nie je v zákone priamo upravená, takže sa bude vychádzať zo základných princípov.
Mgr. Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch
Vydržanie majetku na základe zákona č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom predstavuje osobitnú právnu úpravu preukázania nadobudnutia vlastníctva vydržaním. Takéto konanie sa začína na návrh, pričom účastníkom správneho konania je navrhovateľ, teda ten, kto navrhuje, aby mu ako oprávnenému držiteľovi alebo ako dedičovi oprávneného držiteľa bolo vydané rozhodnutie, že nadobudol vlastníctvo k určitému pozemku vydržaním. Druhým účastníkom konania by mal byť ten, komu svedčí posledný zápis v pozemkovej knihe, resp. jeho právny nástupca.
Píšete, že posledným vlastníkom nehnuteľnosti bola osoba, ktorá zomrela v Amerike. Účastníkom konania o vydržaní by teda mali byť jeho právny nástupcovia, t. j. dedičia. V tejto súvislosti ide teda o právnu otázku s tzv. medzinárodným prvkom, kedy je potrebné zistiť, kto je dedičom nehnuteľného majetku nachádzajúceho sa na území Slovenskej republiky po osobe s cudzou štátnou príslušnosťou. Takéto právne vzťahy sa spravujú ustanovením zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, ktorý hovorí, že dedičské právne pomery sa vo všeobecnosti spravujú právom štátu, ktorého bol poručiteľ príslušníkom v čase smrti. Z tohto všeobecného pravidla však zákon pozná výnimku a to v prípade, ak je predmetom dedičstva nehnuteľnosť nachádzajúca sa na území Slovenskej republiky. V takomto prípade je na prerokovanie dedičstva vždy príslušný slovenský súd. Podľa judikatúry českých súdov, ktoré používajú totožný predpis o medzinárodnom práve súkromnom, ak nebolo nehnuteľné dedičstvo po cudzincovi nachádzajúce sa na území ČR prerokované českým súdom, nemôže byť podaný dôkaz, že určitá osoba je dedičom po poručiteľovi a k rozhodnutiam vydaným v cudzine sa neprihliada. Z takýchto skutočností teda vyplýva odôvodnený záver, že na preukázanie právneho nástupníctva k vlastníctvu nehnuteľnosti je nevyhnutné rozhodnutie slovenských súdov v konaní o dedičstve k nehnuteľnosti.
Nedoporucujem vydrzat tento majetok, lebo sa to moze v buducnosti vypomstit. Treba zohnat jeho umrtny list z USA a previest dedicne konanie. Velvyslanectvo USA v Bratislave Vam by asi mohlo poradit ako zohnat jeho umrtny list.
Nerozumiem,ako vypomstiť?