Ako vymôcť vrátenie peňazí od znalca za zle vypracovaný znalecký posudok?

Chcel by som Vás požiadať o radu. Dal som si vyhotoviť znalecký posudok na pozemok, ktorý som si chcel kúpiť. Zohnal som si kontakt na znalca a spoločne so svojim známym som ho navštívil. Znalec mi posudok vyhotovil, no na moje prekvapenie mi ho banka odmietla. Pokúsil som sa ten istý znalecký posudok použiť v ďalších dvoch bankách. V oboch som nepochodil. Dostal som vyjadrenie, že znalec nie je oprávnený robiť znalecký posudok v danom obore. Na túto vec som upozornil znalca s tým, že na základe týchto skutočností chcem mnou zaplatenú sumu vrátiť naspäť. Znalec vrátenie peňazí odmietol s odôvodnením, že posudok je vypracovaný dobre.

Obrátil som sa teda na Ministerstvo spravodlivosti SR, so žiadosťou o prešetrenie znaleckého posudku, kde moju sťažnosť uznali ako opodstatnenú a potvrdili pochybenie znalca vo viacerých veciach a nie len v tých, na ktoré som poukazoval. Na môj podnet mu bola aj udelená sankcia podľa § 27 ods. 3 písm. a) zákona č. 382/2004 Z.z. Na základe tohto vyjadrenia som sa opäť pokúsil požiadať tohto znalca, aby mi vrátil financie, ktoré som mu za znalecký posudok zaplatil. On to však opäť odmietol a na moju poslednú výzvu ani nereagoval.

Chcel by som sa teda spýtať, akým spôsobom by som mohol získať tieto finančné prostriedky naspäť. Problémom by mohlo byť to, že znalecký posudok a aj potvrdenie o zaplatení nie je písané na mňa, ale na človeka, od ktorého som zmieňovaný pozemok kupoval. Bolo to preto, že vtedy bol ešte tento človek uvedený na liste vlastníctva pozemku, na ktorý sa daný posudok vypracovával. Dnes už som vlastníkom tohto pozemku ja. Od bývalého vlastníka som mal však plnú moc pri vybavovaní akýchkoľvek záležitostí ohľadom predaja nehnuteľnosti. Mám aj svedka, môjho známeho, ktorý navštívil znalca so mnou a potvrdí, že znalecký posudok bol vypracovaný pre mňa, a že som znalcovi aj zaplatil požadovanú sumu. V neposlednom rade znalec pri našej komunikácii (keď som od neho žiadal vrátenie peňazí prostredníctvom e-mailu) nikdy nepoprel, že by mi tento znalecký posudok vypracoval a ani to, že som mu zaň zaplatil. Tvrdil len, že on sa chyby pri vypracovaní tohto posudku nedopustil a všetko bolo v súlade s predpismi.

Ďakujem.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus