Chcel by som Vás požiadať o radu. Dal som si vyhotoviť znalecký posudok na pozemok, ktorý som si chcel kúpiť. Zohnal som si kontakt na znalca a spoločne so svojim známym som ho navštívil. Znalec mi posudok vyhotovil, no na moje prekvapenie mi ho banka odmietla. Pokúsil som sa ten istý znalecký posudok použiť v ďalších dvoch bankách. V oboch som nepochodil. Dostal som vyjadrenie, že znalec nie je oprávnený robiť znalecký posudok v danom obore. Na túto vec som upozornil znalca s tým, že na základe týchto skutočností chcem mnou zaplatenú sumu vrátiť naspäť. Znalec vrátenie peňazí odmietol s odôvodnením, že posudok je vypracovaný dobre.
Obrátil som sa teda na Ministerstvo spravodlivosti SR, so žiadosťou o prešetrenie znaleckého posudku, kde moju sťažnosť uznali ako opodstatnenú a potvrdili pochybenie znalca vo viacerých veciach a nie len v tých, na ktoré som poukazoval. Na môj podnet mu bola aj udelená sankcia podľa § 27 ods. 3 písm. a) zákona č. 382/2004 Z.z. Na základe tohto vyjadrenia som sa opäť pokúsil požiadať tohto znalca, aby mi vrátil financie, ktoré som mu za znalecký posudok zaplatil. On to však opäť odmietol a na moju poslednú výzvu ani nereagoval.
Chcel by som sa teda spýtať, akým spôsobom by som mohol získať tieto finančné prostriedky naspäť. Problémom by mohlo byť to, že znalecký posudok a aj potvrdenie o zaplatení nie je písané na mňa, ale na človeka, od ktorého som zmieňovaný pozemok kupoval. Bolo to preto, že vtedy bol ešte tento človek uvedený na liste vlastníctva pozemku, na ktorý sa daný posudok vypracovával. Dnes už som vlastníkom tohto pozemku ja. Od bývalého vlastníka som mal však plnú moc pri vybavovaní akýchkoľvek záležitostí ohľadom predaja nehnuteľnosti. Mám aj svedka, môjho známeho, ktorý navštívil znalca so mnou a potvrdí, že znalecký posudok bol vypracovaný pre mňa, a že som znalcovi aj zaplatil požadovanú sumu. V neposlednom rade znalec pri našej komunikácii (keď som od neho žiadal vrátenie peňazí prostredníctvom e-mailu) nikdy nepoprel, že by mi tento znalecký posudok vypracoval a ani to, že som mu zaň zaplatil. Tvrdil len, že on sa chyby pri vypracovaní tohto posudku nedopustil a všetko bolo v súlade s predpismi.
Ďakujem.
Odpovede
Ak dobre rozumieme Vášmu dotazu, znalec Vám vyhotovil posudok v odbore, v ktorom nie je ako znalec zapísaný v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov. V takomto prípade máme za to, že máte nárok na vrátenie celej finančnej sumy, ktorú ste mu poskytli ako odmenu, prípadne aj na náhradu škody, ktorú Vám takýmto konaním spôsobil. Právnym základom Vášho nároku voči znalcovi je podľa nášho názoru neplatnosť právneho vzťahu, ktorý medzi Vami a znalcom vznikol. Vašou žiadosťou o vyhotovenie znaleckého posudku a následným znalcovým prijatím takejto objednávky medzi Vami vznikol právny vzťah – zmluva, ktorá špecifickou formou zmluvy o dielo. Zmluvný vzťah so znalcom podlieha určitým špecifickým pravidlám a obmedzeniam vyplývajúcim predovšetkým so zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch v znení neskorších predpisov, ktorý upravuje podmienky vykonávania znaleckej činnosti. Tento zákon stanovuje, že znalec môže pre fyzickú osobu vykonávať znaleckú činnosť len v rámci odboru, v ktorom je ako znalec zapísaný (§2 ods. 1 a 2). To znamená, že znalec z jedného odboru nie je pre fyzickú osobu oprávnený urobiť úkon – posudok z iného odboru. V prípade, že tak urobí, je znalecký posudok neplatný. Neplatnou bude následne aj zmluva, na základe ktorej bol znalecký posudok vyhotovený, a to z dôvodu, že jej obsah (t.j. vyhotovenie posudku neoprávneným znalcom) odporuje zákonu a z tohto dôvodu je v zmysle §39 Občianskeho zákonníka absolútne neplatná, respektíve plnenie zo zmluvy je objektívne nemožné v zmysle § 37 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Plnenie z neplatnej zmluvy, vo Vašom prípade odmena, ktorú ste znalcovi zaplatili, je bezdôvodným obohatením a znalec je povinný Vám ju vrátiť. Okrem práva na náhradu zaplatenej odmeny môžete mať takisto nárok na náhradu škody, ktorá Vám vznikla na základe neplatného znaleckého posudku.
Ak Vám znalec odmieta peniaze vydať dobrovoľne, môžete si svoj nárok uplatniť na súde v občianskom súdnom konaní, a to žalobou na určenie neplatnosti právneho úkonu a zároveň žalobou na vydanie bezdôvodného obohatenia, prípadne žalobou na náhradu škody. Ako dôkaz môžete použiť vyjadrenia bánk, ako aj spomínané vyjadrenie ministerstva. Takisto bude potrebné zdokladovať, že oprávneným z bezdôvodného obohatenia ste Vy, nakoľko ste poskytli znalcovi plnenie.
Pre úplnosť takisto dodávame, že vyhotovenie nepravdivého znaleckého posudku zakladá skutkovú podstatu trestného činu nepravdivého znaleckého posudku podľa §347 Trestného zákona a znalcovi tak môže hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.